Fed: Možný růst inflace povede k dalšímu růstu úrokových sazeb

4.6
(10)
Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Členové orgánu Federálního rezervního systému vyjádřili při svém nejnovějším zasedání obavy z tempa inflace a uvedli, že v budoucnu by mohlo být nutné další zvýšení úrokových sazeb. Pokud se podmínky nezmění, jak ukázal protokol FOMC minutes z tohoto zasedání zveřejněné ve středu.

Tato diskuse během dvoudenního červencového zasedání vyústila ve zvýšení sazby o 0,25 procentního bodu, které trhy obecně vzato považují za poslední v tomto cyklu. Nicméně diskuse ukázala, že většina členů se obává, že boj proti inflaci je zdaleka neskončen a mohl by vyžadovat další kroky vedoucí k utažení měnové politiky.

S inflací stále výrazně nad dlouhodobým cílem a trhem práce pořád napjatým většina účastníků nadále viděla významná rizika inflace, která by mohla vyžadovat další utažení měnové politiky.

FOMC minutes

To poslední zvýšení přivedlo klíčovou úrokovou sazbu Fedu (federal funds rate), známou jako federální sazba prostředků, do cílového rozpětí mezi 5,25% – 5%. Což je nejvyšší úroveň za více než 22 let. Ačkoli někteří členové od tohoto zasedání uvedli, že si myslí, že další zvyšování sazeb by mohlo být zbytečné, zápisy naznačovaly minimálně opatrnost. Úředníci zaznamenali tlak z řady proměnných a zdůraznili, že budoucí rozhodnutí budou založena na příchozích datech.

Při diskusi o vyhlídkách účastníci nadále považovali za zásadní, aby postoj měnové politiky byl dostatečně restriktivní, aby vrátil inflaci k 2% cíli.

Fed vidí spoustu nejistoty

Skutečně zápisy z FOMC minutes naznačovaly značné pochybnosti o budoucím směřování politiky. Ačkoliv byla shoda v tom, že inflace je pořád nepřijatelně vysoká. Také tam byly náznaky několika nejasných poznámek, že inflační tlaky by mohly slábnout.

Téměř všichni účastníci zasedání, včetně těch, kteří nemají právo hlasovat, byli pro zvýšení sazeb. Ti, kteří byli proti, však uvedli, že si myslí, že výbor by mohl zase přeskočit navýšení a sledovat, jak předchozí zvýšení ovlivňují ekonomické podmínky.

“Účastníci obecně poukázali na vysoký stupeň nejistoty ohledně kumulativních dopadů na ekonomiku z minulého utahování měnové politiky,” uvedly zápisy z FOMC minutes.

Zápisy z FOMC minutes zdůraznily, že se očekává zpomalení ekonomiky a pravděpodobně dojde k mírnému nárůstu nezaměstnanosti. Nicméně ekonomové stáhli dřívější prognózu, že problémy v bankovním sektoru by mohly letos vést k mírné recesi.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img