FBI únik – na jakých messengerech vás mohou špehovat?

5
(6)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Jednostránkový dokument s názvem “Legální přístup” podrobně popisuje možnost FBI legálně přistupovat k obsahu a metadatům zabezpečených aplikací pro zasílání zpráv. To znamená, že ani při používání oblíbených aplikací pro šifrované zprávy nemusí být koncové šifrování dostatečnou ochranou soukromí, protože orgány činné v trestním řízení mohou mít přístup k vašim údajům, kdykoli chtějí.

Dokument Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) uvádí druhy uživatelských údajů, které mohou různé aplikace pro bezpečné zasílání zpráv sdílet na žádost orgánů činných v trestním řízení.

Zdroj: securityaffairs.co

Dokument není příliš čitelný, udělali jsme pro vás tedy jednoduchou tabulku, co který messenger odevzdává…

tabulka-messengery-fbi
Zdroj: Kryptomagazin.cz

Interní dokument pro úřední použití odtajněn

“Odtajněný” dokument označený jako “pouze pro úřední použití” a “citlivý pro vymáhání práva” připravilo oddělení FBI pro vědu a technologie a oddělení operačních technologií. Podle časopisu Rolling Stone [1], který o něm informoval jako první, dokument získala skupina Property of the People prostřednictvím žádosti FOIA.

iMessage, Line, Signal, Telegram, Threema, Viber, WeChat, WhatsApp a Wickr

Jedná se o interní návod, jak může FBI sledovat cíle pomocí údajů vyžádaných od devíti společností a jejich služeb: a služeb: iMessage společnosti Apple, Line, Signal, Telegram, Threema, Viber, WeChat společnosti Tencent, WhatsApp společnosti Meta a Wickr.

Mezi dostupné informace patří údaje o účastnících, údaje o odesílateli a příjemci zpráv, záloha zařízení, IP adresa, šifrovací klíče, informace o datu a čase, informace o čase registrace a kontakty na uživatele. FBI má přístup ke všem zprávám iMessage kromě jedné (IP adresa).

U aplikací WhatsApp, Line a iMessage je přístup k obsahu zpráv omezen, zatímco u zbývajících FBI uvedla, že nemá přístup k obsahu zpráv.

V případě služby Signal lze získat přístup pouze k informacím o posledním datu připojení uživatele a k datu a času registrace uživatele. Telegram poskytuje pouze údaje o čase registrace, ale v případě potvrzeného vyšetřování terorismu “může příslušným orgánům sdělit adresu IO a telefonní číslo”.

“Od listopadu 2020 je možnost FBI legálně přistupovat k zabezpečenému obsahu předních aplikací pro zasílání zpráv zobrazena níže, včetně podrobností o přístupných informacích na základě platného právního procesu,” uvádí se v dokumentu.

Některé informace v dokumentu nejsou nové. Například společnost Apple by mohla orgánům činným v trestním řízení poskytnout úplné texty odeslané prostřednictvím služby iMessage, pokud jsou zálohovány na iCloud. Stejně tak mnohé sociální sítě mohou shromažďovat metadata, i když nemohou sdílet obsah zprávy, uvádí PC Magazine.

Závěr

Odhalení FBI ukázalo, že WhatsApp je jedinou populární aplikací pro bezpečné zasílání zpráv, která poskytuje údaje téměř v reálném čase v reakci na žádosti orgánů činných v trestním řízení. Společnost WhatsApp to potvrdila časopisu Rolling Stone. Stejně tak podle časopisu PC Magazine může mnoho sociálních sítí shromažďovat metadata, i když nemohou sdílet obsah zprávy.

Stoprocentní bezpečí a soukromí na internetu vám tedy nezaručí žádná ze zmiňovaných aplikací. Jak s touto informací naložíte, je na vás.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

K takovým článkům by mohly být i kontakty na odborníky pro lidi, kteří trpí, v dnešní době stále populárnějším, stihomamem 😀

Radek Kalina

Spíš některým tupcům ještě nedošlo, že svoboda je neslučitelná s likvidací soukromí.

bkf1

Inu jak říkám, od toho je tu odborná pomoc a prášky 😀

E15

Pro některé lidi je pohodlnější konstrukt, že po nich někdo jde, než že nikoho nezajímají. Jim to neškodí, jim to pomáhá :-)).

spot_img