Falešnou zprávu o schválení ETF na bitcoin lze brát jako manipulaci s trhem

4.6
(16)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Včera večer obletěla svět zpráva o schválení spotových ETF na bitcoin. Informace pocházela z oficiálního účtu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) na sociální síti X a vydržela tam přibližně 20 minut. Kurz ceny bitcoinu to samozřejmě rozhýbalo. Zpráva se ukázala jako falešná. Právníci a politici volají po vyšetřování SEC.

Zatímco minulý týden jsme si vyzkoušeli scénář možného zamítnutí, tak včera večer jsme si zkusili scénář možného schválení. Příspěvek vydržel na sociální síti sice jen 20 minut, ale přesto měl nejméně 4,4 milionu zobrazení. Kurz ceny bitcoinu vyskočil o 2,5 % na 47 900 USD a po odhalení falešné informace klesl zhruba o 7 % až na 44 700 USD. Aktuálně se pohybujeme kolem 46 000 USD.

SEC by měla vyšetřit sama sebe kvůli manipulaci s trhem

Celá situace je samozřejmě dost nepřehledná a poskytla prostor pro množství spekulací. Zatímco jedni předpokládají, že šlo o přípravu postu a jeho předčasné zveřejnění, tak druzí naopak poukazují na rozdíly ve formulaci vět s běžnou komunikací SEC na sítích. Americká senátorka Cynthia Lummisová požaduje, aby SEC nabídla transparentnost událostí, které vedly k falešnému příspěvku. Senátor Bill Hagerty zase chce, aby za událost přijala komise odpovědnost. Označuje jí jako kolosální chybu s dopadem na pohyb trhu. A právníci v oblasti cenných papírů předpokládají, že SEC musí vyšetřit sama sebe kvůli manipulaci s trhem.

Rozhodnutí o spotových ETF na bitcoin by mělo přijít dnes

Oznámení o kompromitaci účtu přišlo z účtu Garyho Genslera, předsedy SEC. Ten zmiňuje, že příspěvek nebyl autorizován a spotové ETF na bitcoin nebyly schváleny. I z formulace jeho slov samozřejmě vzniklo množství spekulací. Faktem nicméně je, že jsme si vyzkoušeli, že nejen Elon Musk dokáže jedním postem slušně pohnout trhem. Jak se reálně vyvine cena po skutečném schválení nebo zamítnutí se pravděpodobně dozvíme již dnes.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

Aspoň jsme měli simulaci reálného schválení 🙂 Z toho se dá odhadnout, že BTC, po pravděpodobném schválení, půjde opravdu spíše nahoru.

Pavel K

Jen chvilku podle mě

bkf1

Je potřeba brát v potaz, že spousta lidí má info z mnohem rychlejších zdrojů, ne jak my “smrtelníci”, kteří musíme čekat např. 20 minut, aby jsme se něco dozvěděli.
Celkově čekám hodně masivní FOMO (tuhle, doslova, historickou událost roztáhnou po celém světě všechna média), což bych viděl reálně opravdu na tu rezistenci kolem 52, ale korekci nevidím nějak tragicky, samozřejmě, že spousta lidí/subjektů prodá (co je doma, to se počítá), ale nemyslím si, že by to měla být nějaká “skluzavka až do sklepa”.
Jinak já čekám oznámení spíše 22-23 hod. našeho času.

pietro

Pojmenoval jste to přesně. Myslím si to samé pokud jde o vývoj kurzu BTC po oznámení rozhodnutí SEC…

Milda

Nahoru to byla “pumpička” protože tam nebyl příliv peněz ze schválených fondů a neudrželo se to, protože to byla falešná zpráva.

spot_img