Veřejné blockchainy se v současnosti potýkají s jedním velkým problémem – zahlcení sítě. Největší nevýhodou těchto decentralizovaných databází je absence škálování. Ve zkratce, je jedno, o kolik vzroste výkon sítě, rychlost zpracování transakcí se nikdy nezmění. Je to kvůli tomu, že každý blockchain má na pevno určenou velikost bloku a block-time. V případě Etherea je to jeden ~ 25 kb blok jednou za 15 sekund.
Ethereum protokol při změně výkonu sítě (příliv a odliv minerů) automaticky upravuje obtížnost tak, aby se bloky negenerovaly příliš rychle, nebo příliš pomalu.
To je samozřejmě problém. Celý blockchain tak v pohodě položí i relativně jednoduchá aplikace. Jistě si ještě pamatujete na CryptoKitties – hru, ve které jste mohli křížit a posílat speciální kočičky.
Může vás zajímat: Život Vitalika Buterina
Hledání řešení
Vývojový tým Etherea tak již nějakou dobu hledá řešení. Jedním z těch slibnějších je takzvaný sharding, který zároveň řeší i problém s narůstající velikostí blockchainu. Shardovací protokol by podle Vitalika v budoucnu mohl vytvořit až 100 Shardů, přičemž by každý Shard byl přibližně stejně (nebo více) výkonný jako hlavní blockchain.
Na Twitteru byl uveřejněn částečný Proof-of-Concept takového systému spolu s ilustračním obrázkem, který znázorňuje blockchain tvořen dvanácti Shardy.
Sharding is coming.https://t.co/Aqo9MBiCj0 pic.twitter.com/FXEQeiKGDr
— Vitalik "Not giving away ETH" Buterin (@VitalikButerin) April 30, 2018
Technické detaily jsou na tento magazín příliš složité. Snažíme se spíše cílit na širší veřejnost. Každopádně, v případě zájmu doporučujeme přečíst si Vitalikův příspěvek na Redditu (kde najdete i Proof-of-Concept).
Problémy shardingu
Nejdůležitější součástí systému je „fork choice rule“ – pravidlo, které bude definovat interakci Shardu s hlavním blockchainem. Je náročné nezvýšit rychlost blockchainu na úkor bezpečnosti. Při shardingu totiž nebude mít každý uzel sítě k dispozici celý blockchain a i transakce / smart-kontrakty již nebudou prováděny celou sítí najednou, což zvyšuje nebezpečí útoků.
Vitalik si od shardingu slibuje hodně. V budoucnu se díky němu zvýší propustnost sítě, uzly nebudou muset uchovávat celou historii transakcí a případné změny protokolů se budou jednodušeji testovat. Nebude totiž nutné zavádět je na celé síti, k tomu postačí jen jeden Shard.
Kryptomagazín YouTube se v poslední době pěkně rozjíždí. Dnes večer vydáme další video. Přihlaste se k odběru, ať ho nezmeškáte.
NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:
Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Samuel Slavkovský.