Přinášíme Vám aktuality z oblasti regulatoriky FinTech, DLT (Distributed Ledger Technology) a kryptoměn:
Článek kryptomagazinu zaslal a jeho autorem je Mgr. Matyáš Moska
ESMA navyšuje rozpočet
ESMA (Evropský orgán pro cenné papíry a trhy – European Securities and Market Authority) vyčlenila v rozpočtu pro rok 2019 částku přesahující 1 milion EUR určenou pro monitoring a dohled nad FinTech nástroji a kryptoaktivy. ESMA monitoruje finanční aktivity a trendy retailových investorů se zvláštním zaměřením na finanční inovace, a to včetně FinTech produktů a kryptoaktiv.
Jejím záměrem v této oblasti je identifikovat problémy a rizika spojená s těmito činnostmi a trendy a koordinovat iniciativy vnitrostátních orgánů dohledu v oblasti sledování trhu a usnadňovat výměnu osvědčených postupů včetně poskytování poradenství nebo vypracování návrhů příslušných opatření tam, kde je to zapotřebí. Pro rok 2019 vyčlenila ve svém rozpočtu částku 1.107.360 EUR určenou pro monitoring a dohled nad FinTech nástroji a kryptoaktivy.
FATF plánuje aktualizovat standard AML/CFT
FATF (Finanční akční výbor – Financial Action Task Force) připravuje mezinárodní standard pro normy proti praní špinavých peněz pro kryptoměny. FATF je mezinárodní mezivládní organizace, která je považována a obecně uznávána za světového zakladatele standardů a doporučení v oblasti AML/CFT (Anti-Money Laundering and Combating the Financing of Terrorism).
FATF se bude předně zabývat tím, které stávající normy by měly být přizpůsobeny kryptoměnám a v závislosti na tom má revidovat standardy, které by bylo možno aplikovat jednotným způsobem. Výsledkem má být vytvoření nového mezinárodního standardu pro AML/CFT.
ESMA vytváří regulace ICO
ESMA oznámila, že bude zkoumat veškerá ICO způsobem „case-by-case“ za účelem posouzení a zjištění, jak by měla být regulována. Podle agentury Reuters ESMA aktuálně zamýšlí posuzovat provedená ICO, aby zjistila, jak vyhovují stávajícím předpisům o cenných papírech, a také jejich dopad na hospodářskou soutěž v oblasti fundraisingu.
Zdroje:
- ESMA byla založena v roce 2011 v Paříži s cílem vytvořit společný dohledový rámec pro finanční trhy v Evropské unii. ESMA rovněž úzce spolupracuje s ostatními evropskými orgány dohledu, které jsou příslušné v oblasti regulace kapitálových trhů, bankovnictví a pojišťovnictví.
- European Securities and Market Authority: 2019 Annual Work Programme [online]. 26.09.2018 [cit. 2018-10-10]. Dostupné z: https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/esma20-95-933_2019_annual_work_programme.pdf
- Cointelegraph.com: International Anti-Money Laundering Standards for Crypto Expected in October [online]. 21.09.2018 [cit. 2018-10-10]. Dostupné z: https://cointelegraph.com/news/international-anti-money-laundering-standards-for-crypto-expected-in-october
- Reuters.com: EU regulators studying crypto assets case by case [online]. 08.10.2018 [cit. 2018-10-10]. Dostupné z: https://www.reuters.com/article/us-eu-crypto-regulations/eu-regulators-studying-crypto-assets-case-by-case-idUSKCN1MI1VD
Více od autora: https://arws.cz/nasi-lide/15/mgr-matyas-moska
ARROWS advokátní kancelář, s.r.o.