Ekonomové si jsou stále více jisti, že se USA recesi vyhnou

4.8
(5)

Přibližně 91 % respondentů, kteří se účastnili nejnovějšího průzkumu NABE (National Association for Business Economics), odhaduje pravděpodobnost vstupu USA do recese v příštích 12 měsících na 50 % či méně.

NABE: možnost upadnutí USA do recese se snižuje

To je více než v minulém říjnovém průzkumu (79 %), kdy většina ekonomů očekávala recesi, protože Federální rezervní systém zvýšil, v boji proti vysoké inflaci, úrokové sazby.

Rostoucí optimismus patrný z průzkumu je v souladu s většinou nejnovějších ekonomických údajů, včetně ukazatele spotřebitelské nálady. Ten minulý týden vzrostl na dvouapůlleté maximum. Také inflace klesá rychleji, než se očekávalo. Trh práce se pak ochlazuje, ale nehroutí.

Tvůrci politiky Fedu, kteří od července minulého roku drží základní úrokovou sazbu v současném pásmu 5,25-5,5 %, signalizují, že v letošním roce pravděpodobně sazby sníží. Za předpokladu, že inflace bude i nadále klesat.

Ekonomové oslovení agenturou NABE očekávají, že tržby a ziskové marže podniků v letošním roce porostou. Tvrdí, že problémy dodavatelských řetězců a nedostatek pracovních sil se zmírňují, což je z hlediska výhledu inflace potenciálně pozitivní zpráva.

Přibližně 63 % respondentů v posledním průzkumu uvedlo, že nemá nedostatek vstupních materiálů, což je více než 46 % před třemi měsíci. Víc než polovina dotazovaných pak uvedla, že nemá nedostatek pracovních sil. V minulé zprávě tento problém zmínilo 38 procent respondentů. Podle NABE patří oba údaje k nejlepším od začátku pandemie.

Podle průzkumu mezi 57 členy NABE, který byl proveden v období mezi 28. prosincem až 9. lednem, představují potencionálně největší rizika v novém roce vyšší úrokové sazby, zvýšená geopolitická nestabilita a vyšší náklady.

Závěr

Americká ekonomika překvapuje a vede si mnohem lépe, než se očekávalo. Šance, že se Spojené státy americké vyhnou recesi, neustále roste.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img