Dow Jones pokračuje v růstu a uzavírá o 100 bodů výše po silných ekonomických údajích

5
(1)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Průmyslový index Dow Jones ve čtvrtek uzavřel na vyšší úrovni. Desetileté státní dluhopisy klesly pod 4 % a překvapivý nárůst maloobchodních tržeb dodal investorům další důvěru, že rok 2024 přinese ekonomický soft-landing.

Index Dow uzavřel na rekordním maximu a den zakončil růstem o 158 bodů, tj. 0,43 %, na 37 248,35 bodu. Ve středu zaznamenal vůbec první uzavření nad hranicí 37 000 bodů. Index S&P 500 přidal 0,26 % a zakončil den na 4 719,55 bodu, zatímco Nasdaq Composite si připsal 0,19 % na 14 761,56.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Výnos desetiletých státních dluhopisů poprvé od srpna klesl pod 4 %. Obchodníci totiž zvýšili sázky na snížení sazeb pro rok 2024. Posun úrokových sazeb směrem dolů následuje po středečním více než 1% skoku indexu Dow. Rekordní hodnoty bylo dosaženo poté, co Federální výbor pro volný trh naznačil, že v příštím roce možná třikrát sníží sazby.

„Fed přinesl obrat, který jsme před prosincovým zasedáním očekávali,” napsal ve středu Michael Gapen, hlavní ekonom Bank of America pro USA.

Ačkoli jsme neočekávali, že Fed přejde k přímému uvolňování, očekávali jsme, že přejde k vyváženější reakční funkci, a to se podle našeho názoru nakonec stalo.

– Michael Gapen, zdroj: cnbc.com

Akcie solárních společností si při poklesu výnosů polepšily. Invesco Solar ETF (TAN) vzrostl o více než 8,1 %, přičemž jeho složky SunRuna Enphase posílily o 20 %, resp. 12 %. Akcie společnosti Moderna vzrostly o 9,3 %. A to poté, co provedená studie ukázala, že její vakcína proti rakovině snižuje riziko úmrtí nebo opětovného výskytu onemocnění. A to pouze pokud se používá společně s vakcínou Keytruda společnosti Merck.

Index S&P by se mohl brzy dostat k Dow na rekordní pozice. Od dosažení historického maxima stanoveného v lednu 2022 jej dělí necelých 1,6 %. Index Nasdaq je od svého uzavíracího rekordu vzdálený přibližně 8 % a k dosažení intradenního rekordu mu chybí ještě zhruba 9 %.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img