Dle nejnovějšího průzkumu má každý desátý člověk zkušenosti s kryptoměnami

0
zkusenosti bitcoin kryptomeny

Z kryptoměn, často spojovaných s počítačovými nadšenci nebo investory, se stal oblíbený platební prostředek. Podle aktuálního průzkumu Kaspersky Lab je k provedení platby použil jeden z deseti lidí. Narůstající popularita ale neunikla kyberzločincům, kteří své útoky zaměřují na burzy s kryptoměnami. Investory se snaží okrást prostřednictvím svých starých nástrojů, které přizpůsobují novým cílům. V jejich důsledku a vinou nezabezpečených technologií mohou uživatelé přijít o své úspory.

V poslední době neustále stoupá počet prodejců, kteří přijímají platby v kryptoměnách – patří mezi ně i významné e-shopy nebo restaurace. S burzami zaměřenými na obchodování kryptoměn začínají dokonce spolupracovat i velké sportovní týmy. Protože se lidé častěji zajímají o investování do kryptoměn nebo o jejich běžné využití, stávají se jejich kryptopeněženky, nezabezpečené burzy nebo prvotní nabídky kryptoměnových tokenů (ICO) čím dál častěji obětí krádeží. Nedávno jsme tak mohli zaznamenat krádež digitálních tokenů v hodnotě 530 milionů dolarů.

Hackeři využívají ke krádežím kryptoměn z kryptopeněženek, burz či ICO celou řadu technik. V mnoha případech jim v tom pomáhá slabá ochrana burzovních systémů, jako tomu bylo například před více než 4,5 lety v případě krádeže 120 000 Bitcoinů z jednotlivých uživatelských peněženek na Bitfinexu nebo v loňském hacknutí Coinchecku, kdy si útočníci odnesli zmíněných 530 milionů dolarů.

Velmi zrádné bývají především ICO, protože jejich zakladatelé nemívají s kybernetickou bezpečností žádnou zkušenosti. Proto vložený kapitál zůstává nechráněn a případná reakce, když dojde k napadení ze strany hackerů, bývá velmi pomalá a neúčinná. Ostatně, samotný trh s kryptoměnami je ze své podstaty neregulovaný, a proto neexistují žádné mechanismy vyhodnocování rizik.

„I když došlo k významnému poklesu kurzu kryptoměn, můžeme pozorovat převládající zájem o jejich využití v běžných transakcích. Dokládá to náš zákaznický průzkum, podle kterého Bitcoin a další kryptoměny už někdy použilo 13 % populace. Bohužel se ale stále objevuje spousta zranitelných online burz, které doplácejí na svůj útlý věk,“

komentuje Vitaly Mzokov, odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Uživatelé, kteří chtějí využívat kryptoměny k platbám, by se měli řídit následujícími bezpečnostními doporučeními:

  • Vždy si ověřte adresu webové peněženky.
  • Používejte hardwarové kryptopeněženky.
  • Před odesláním transakce si zkontrolujte správnost adresy příjemce, odesílanou částku a výši příslušného poplatku.
  • Vytvořte si mnemotechnickou frázi, která vám umožní obnovit kryptopeněženku, pokud ji ztratíte nebo zapomenete přístupové heslo.

Co číst dále?

[HOT] Slovenská směnárna KryptoTop byla hacknuta – čekáme na další informace

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na