Denní nárůst spotových ETF na bitcoin začal být záporný

4.6
(17)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Nic neroste věčně. Ani přírůstky do nových spotových ETF na bitcoin. Po týdnu prodejů se denní změna hodnoty dostala stabilně do červených čísel. Odliv z GBTC tak přesahuje příliv do ostatních fondů. Co to pro nás znamená?

Podle analytika Bloomberg je v držení všech těchto fondů k 24. lednu asi 649 000 tokenů bitcoinu. Týden předtím přesahovalo toto číslo hodnotu 660 000. Samozřejmě jediným fondem, který opravdu zaznamenává negativní změny je GBTC, který vznikl transformací již stávajícího fondu Grayscale Bitcoin Trust.

Ten za uvedené období klesl z 592 098 držených tokenů na 523 516. Jako zatím nejlepší v prodejích se jeví BlackRock IBIT a Fidelity FBTC. Oba mají k 24. lednu více než 40 000 tokenů.

Proč GBTC klesá a jak dlouho ještě bude?

S poklesem nově transformovaného fondu se samozřejmě počítalo. Historicky nabízel investice do bitcoinu s komplikovanou možností výběru. Proto se obchodoval s prémií vůči reálné tržní ceně bitcoinu až o 48 %. Logicky si tedy investoři aktuálně vybírají svoje zisky nejen získané díky prémii, ale i díky výraznému růstu ceny za loňský rok.

Fond tedy pouze prodává svoje aktuálně nepotřebná podkladová aktiva. Dalším důvodem může ale být i poplatková politika Grayscale. U svého spotového ETF nasadili poplatek 1,5 %. Konkurence šla cestou výrazně nižší (viz tabulka – řádek Fee).

Jako dobrá zpráva se ale může zdát fakt, že tempo prodejů GBTC také postupně klesá. Zatímco na počátku denní pokles přesahoval hodnotu 500 milionů USD, tak v pátek se dostal na pouhých 255 milionů USD. Největší prodeje tak již pravděpodobně proběhly. Například zkrachovalá burza FTX již prodala všechny svoje podíly v hodnotě více než 1 miliardy USD.

Co to pro nás znamená?

Grayscale více prodává než ostatní ETF nakupují. Negativní změna pro nás znamená více bitcoinů na burzách. Vyšší nabídka může vést k nižší ceně. Ale není to samozřejmě jediný cenotvorný ukazatel. Včerejší nárůst ceny bitcoinu skoro o 5 % se primárně připisuje expiraci opcí za 4,5 miliardy USD a tomu, že investoři při jejich otevírání měli opravdu býčí sentiment. Detailům dalšího možného vývoje ceny se budu opět věnovat ve své pravidelné zítřejší analýze.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img