Co se stane s kryptoměnami po vaší smrti?

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Pokud jste propadli kryptoměnám, pravděpodobně nehodláte vystoupit brzy. Pokud ale vlastníte nezanedbatelné množství digitálních aktiv, bylo by dobré se zamyslet, co se stane v případě vaší smrti.

Co se stane v případě smrti

Dobrá, zní to trochu morbidně, ale co se stane s kryptoměnami, je v podstatě jen na vás. V podstatě je potřeba jednat co nejdříve, pokud chcete, aby vše, co vlastníte, skončilo u vašeho dědice a ne navždy mimo dosah.

Pokud ve vaší závěti neupřesníte, co chcete, aby se stalo s vašimi kryptoměnami, půjdou s vámi do hrobu, jako v případě Geralda Cottena. Samozřejmě, v blockchainu vaše kryptoaktiva budou žít navždy, akorát se k nim nikdo nedostane.

Proto je nezbytné uvést všechny kryptoměny do závěti. Pokud se tak nestane, propadnou do něčeho, co je známé jako “zbytek dědictví”. Tam je v podstatě vše, co neuvedete do závěti, např. oblečení.

Na rozdíl od hmatatelných předmětů, které se dají najít (dokonce i bankovní účty a akcie), Bitcoin a jiné kryptoměny mohou být neodhalitelné, pokud spadnou do zbytku dědictví.

Pokud je tedy pro vás důležité, co se s kryptoměnami po vaší smrti stane, je potřeba to uvést do závěti. Ačkoliv, pochopitelně je třeba také uvést, jak a kde je najít – a to může znamenat problémy.

Je potřeba víc, než jen závěť

Před tím, než začnete závěť plnit piny, zálohami a lokacemi vašich peněženek, zpozorněte. Podle NOLO.com závěť prochází činností známou jako “prozkoumání závěti”. To znamená, že závěť se může stát veřejnou, což může znamenat vážnou bezpečnostní hrozbu.

Bezpečnější je, kromě závěti, vytvořit i memorandum.

Známe několik výhod memoranda. Na začátek, je to oddělený dokument vytvořený k udržení soukromí, takže se nemůže stát veřejným. Zároveň je možné jej upravovat, kolikrát je třeba, a to bez potřeby formalit jako u úpravy závěti.

Co zahrnout do memoranda

Do memoranda je potřeba uvést vše, co dědic potřebuje, aby se ke kryptoměnám dostal, což můžou být místa, kde máte peněženky, piny, zálohy atd.

Pokud používáte digitální peněženku v mobilním telefonu nebo na PC, nezapomeňte uvést přihlašovací údaje do těchto zařízení. Zvažte, zda dědic má potřebné znalosti, možná bude lepší vše ulehčit a přidat podrobný manuál, jak se k vašemu bohatství dostat.

Co se s vašimi kryptoměnami stane po vaší smrti může být nepříjemná myšlenka. Ale pokud chcete, aby se vaše vnoučata měla dobře, stojí za to se nad tím zamyslet.

Závěr

Už jste se nad tímto tématem zamysleli? Máte už potřebné kroky zajištěné, nebo zatím ještě váháte? Doufám, že vám článek pomohl s případným rozhodnutím a poskytl užitečné informace.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Qwerrr

Díky za článek, je to zajímavé téma, kdo by chtěl vědět víc…

https://m.youtube.com/watch?v=yBpQ-Xp8QeQ

spot_img