Další zranitelný bod v Bitcoin Lightning Network

0
(0)

Lightning Network byla navržena za účelem dosažení lepší škálovatelnosti Bitcoinu. Projekt představil další vrstvu bitcoinového blockchainu a má mimo jiné zvyšovat také rychlost transakce, protože ta již nemusí být schválena všemi uzly v síti. Bezpečnostní audit v září loňského roku však zjistil několik chyb v zabezpečení.

Technologická firma Blockstream se zapojila do rozvoje Lightning Network a později vyvinula  „c-lightning“, implementaci sítě v programovacím jazyce C. Výzkumný pracovník v Blockstream, Christian Decker, je spoluautorem důležitého článku. Tento článek se primárně zabýval otázkou, jestli lze tyto mechanismy využít k získání přístupu k citlivým informacím.

Dva druhy potenciálních útoků – sondovací a časovací

Sondovací útok byl popsán jako pokus, kdy se útočník prostřednictvím aktivního sondování pokusí určit maximální částku, která může být přenesena přes cílový kanál. Útok časovací byl definován jako snaha hackera zjistit, jak blízko je cíl dané platby ve skutečnosti.

Výzkumná práce ukázala, že ve skutečnosti je možné sledovat platby na jakémkoli uzlu, dosažitelném z uzlu útočníka, pokud má na trase jeden ze dvou nejnižších zůstatků. Na druhou stranu, tato nebezpečí by mohla být eliminována soukromými uzly, jako jsou mobilní peněženky nebo uzly s omezenou dobou provozu, jako jsou třeba osobní počítače.

Doufejme, že s dalším vývojem projektu Lightning budou výše zmíněné problémy vyřešeny. Poté by již nic nemělo stát v cestě hromadnému osvojení bitcoinových blockchainů. 

Závěr

Inovace na poli blockchainu mohou být pro uživatele prospěšné, ale někdy i nebezpečné. Výše popsaný projekt BTC Lightning Network nabízí urychlení transakcí, ale je třeba se mít na pozoru. Uživatel může totiž čelit hrozbě sondovacích a časovacích útoků. Obecně je třeba zvážit potenciální plusy a mínusy nových projektů a iniciativ (jako je tato) a jejich případných důsledků pro uživatele.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img