Co zaznělo na Analytickém fóru 2024: Jak se budou vyvíjet trhy do konce roku?

0
(0)

Minulý týden proběhl další ročník Analytického fóra XTB. Diskuze se soustředily na mnohá klíčová témata, vzhledem k aktuální situaci na finančních trzích. V tomto článku vám přinášíme stručný přehled nejdůležitějších bodů z této akce. Celkové trvání fóra bylo čtyři hodiny, proto nelze v tomto textu pokrýt všechny detaily.

Celé fórum se skládalo z pěti samostatných diskusních panelů, přičemž každý panel měl specifické zaměření: Makro a měnová politika, Komodity, Měnové trhy, Akcie a Kryptoměny.

Den první

Akce začala makroekonomickým panelem s Jurajem Karpišem, Štěpánem Křečkem a moderátorem Štěpánem Hájkem. Zde byla samozřejmě největším tématem potenciální recese a inflace. Podle hostů se loni americké ekonomice podařilo vyhnout recesi díky silnému růstu HDP a nízké nezaměstnanosti. Dolar si tak udržel svou pozici rezervní měny, ale fiskální nezodpovědnost může tuto funkci ohrozit. Analytici předpokládají snížení úrokových sazeb kvůli nižší inflaci, nikoli ekonomickým problémům.

Po makroekonomickém úvodu následovala debata Borise Tomčiaka, Petra Plecháče a moderátora Jiřího Tylečka o situaci na komoditním trhu. Zde padla hned z kraje diskuze zásadní otázka – které komodity mají největší potenciál v letošním roce? Podle analytiků se jeví jako zajímavá příležitost např. měď, a to vzhledem k rostoucí poptávce v oblasti obnovitelné energetiky, umělé inteligence a elektromobility. V diskuzi se zmiňovalo i zlato spolu s možnostmi investování de něj, ale také ropa, kakao nebo zemní plyn.

První den akce uzavřela sekce Měnové trhy, které se zúčastnili Ronald Ižip, Pavel Peterka a moderátor Tomáš Cverna. Během této debaty jsme dostali od účastníků pohled na pár EURUSD a na očekávaný vývoj. Analytici se shodli, že ekonomika USA nemusí být až tak zdravá, jak si ostatní myslí. Samozřejmě nezapomněli ani na euro a českou korunu, poskytli svůj výhled a možnosti, jak bude ovlivňovat další snižování sazeb naše měny.

Den druhý

Druhý den byl nejprve věnován akciím. Zde Jaroslav Brychta mluvil s Petrem Horáčkem. Oba mají dlouholeté zkušenosti na trzích. Jaroslava Brychtu mohou diváci znát z populárního Ranního komentáře na YouTube kanálu XTB. Spolu s Petrem analytici XTB již několik měsíců publikují na YouTube formát Watchlist, ve kterém detailně analyzují společnosti, které mají nebo zvažují přidat do svého investičního portfolia.

V minulosti se věnovali například firmám jako Meta (Facebook), American Express a Philip Morris. Ve svém společném rozhovoru na Analytickém fóru pak na své akciové investice navázali, řešili např. AI boom a rozebrali výsledkovou sezónu firem včetně Nvidia.

Závěr

Závěrečná část fóra se pak zaměřila na kryptoměny. Zde vystoupili Martin Gregor a Marek Vaňha spolu s moderátorem Markem Nemkym. Naši hosté probrali mnohá témata týkající se Bitcoinu a Etherea. Bitcoin raketově rostl a od svých minim z konce roku 2022 se pohybuje již ve více než 300% zisku. V poslední době navíc bylo schváleno ETF na Bitcoin a nově i Ethereum. Prozradili také, co si myslí o jejich budoucnosti.

Záznam obou vysílacích dnů z Analytického fóra získáte zdarma po vyplnění formuláře: https://cz.xtb.com/analyticke-forum-2024 

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img