Čína znovu zkouší trpělivost těžebních gigantů – Zakáže definitivně těžbu Bitcoinu?

0
(0)

Veřejnost si už zvykla na časté snahy čínské vlády o zásahy do oblasti těžby a obchodování s kryptoměnami. Jinak to není ani v posledních dnech. Čínská komise pro národní rozvoj a reformy vyzvala veřejnost k diskusi na téma okamžitého úplného zákazu těžby Bitcoinu na území Číny.

Čínská komise pro národní rozvoj a reformy tuto informaci zveřejnila prostřednictvím návrhu seznamu aktivit, které navrhuje zakázat. Tyto aktivity komise považuje za škodlivé pro zemi z vícero aspektů. Podle zveřejněných informací se jedná zejména o případy, kdy činnost nesplňuje platnou legislativu a regulace, není bezpečná nebo plýtvá přírodními zdroji a znečišťuje životní prostředí. Tímto krokem komise potvrzuje trend zvyšování tlaku čínské vlády vůči kryptoměnám. Veřejnost má možnost připomínkovat tento návrh do 7. května 2019. Následně by komise měla přijmout závazné rozhodnutí.

Zákaz těžby v číslech

Aktuálně jsou čínští těžaři nejvýznamnějším producentem Bitcoinu na světě. V době psaní tohoto článku se jen dva největší čínské mining pooly vlastněné společností Bitmain, BTC.com a ANtPool, podíleli na 32 % z celkového hashrate sítě Bitcoin.

Zdroj: blockchain.com

V případě, že by Čína zcela zakázala těžbu, byli by tito těžařští giganti nuceni přestěhovat svůj hardware do jiných států. Michael Zhong, kryptoanalytik společnosti TokenInsight, pro deník South China Morning Post poukázal na dopady tohoto možného scénáře. Podle Zhonga sice Čína přijde o majoritní postavení v těžbě Bitcoinu, pozitivem však může být jeho následná decentralizace.

Pozitivní reakci na tyto zprávy projevil i Mati Greenspan, senior analytik platformy eToro. Podle jeho slov může čínský zákaz těžby potenciálně přinést růst hodnoty BTC na trhu. Jedním z důvodů by bylo zvýšení nákladů na těžbu Bitcoinu, neboť by nebylo nadále možné využívat levnou čínskou elektřinu. Dalším důvodem by mohlo být odstranění nejistoty, kterou způsobují mnozí kritici velké centralizace těžby na území Číny. Ta potenciálně zvyšuje riziko útoku na jeho síť.

Těžbě v Číně se i přes nejistotu stále daří

Snahy čínské vlády zasahovat do těžby Bitcoinu začaly už loni poté, co čínská vláda oznámila své prvotní záměry omezit nebo úplně zastavit jeho těžbu. Mnohé společnosti se po těchto informacích začaly poohlížet po nových lokalitách v zámoří. Nejčastěji jde o státy jako Grónsko, Kanada a Spojené státy americké. V zásadě mají těžební společnosti v hledáčku ty státy, které legislativní neomezují těžbu a zároveň jejich lokální ceny elektřiny nedosahují vysoké hodnoty.

Doposud však tyto zprávy těžbu na území Číny nijak výrazně neovlivnily a různé firmy neustále budují své těžební zařízení. Každoroční nárůst počtu těchto zařízení podporuje i čínské období dešťů, kdy přebytek levné produkce elektrické energie tlačí její ceny prudce dolů.

Závěr

Většina těžebního výkonu sítě Bitcoinu dlouhodobě proudí z Činy, a to i přes nejistotu těžebních společností lokalizovaných na tomto území. Odborníci se však víceméně shodují v dopadech tohoto rozhodnutí na Bitcoin jako takový. Protože v případě, že se čínská vláda definitivně rozhodne těžbu na svém území zakázat, může toto rozhodnutí pozitivně ovlivnit jak cenu Bitcoinu, stejně jako jeho decentralizaci. Jelikož právě větší decentralizace s sebou přináší rapidní snížení rizika 51% útoku na tuto síť.

Mohlo by vás zajímat:

Bude Rusko masivně investovat do BTC? Putinův analytik chce vše ocenit v BTC

Zdroj:
cryptonews.com

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro vás připravil Tomáš B.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img