Blockchainem k ​​„městu snů” – jak Ethereum pomůže budovat Čínu

0
(0)

Růst čínských měst je v posledních třech desetiletích na prudkém vzestupu. Čínská vláda momentálně plánuje megaměsto pomocí blockchain technologie. Podpořit by ji v tom měla blockchainová společnost ConsenSys.

Dva příklady tohoto razantního růstu jsou města Shenzhen a Pudong Shanghai. Mezi lety 1980 až 2010 vykazovalo město Shenzhen nejrychlejší růst v lidských dějinách. Dnes tam žije kolem 12,5 milionu obyvatel – ještě v roce 2000 to bylo 6,5 milionu. Pudong se od roku 1990 vyvinulo ze zeleninových a rýžových polí na zvláštní ekonomickou zónu s téměř dvěma miliony obyvatel. Obě města jsou výsledkem snahy tehdejší hlavy státu Denga Xiaopinga reformovat zemi a otevřít se světu. Dnes jsou důležitými globálními, finančními a obchodními centry.

Nově vytvořené „město snů” – Xiong’an

Současný čínský prezident Xi Jinping si chce vytvořit vlastní městskou památku – „město snů” Xiong’an. Projekt má podle Xi-a následovat principy „světové vize, mezinárodních standardů a čínských atributů”. Nicméně návrh města, který sahá až po rok 2050, by měl být díky dlouhodobému plánování větší a inovativnější, než původně zamýšlel Deng. Aby mohl Xi tento úmysl naplnit, kompletně změnil čínskou ústavu. Doposud byl výkon funkce prezidenta omezen na dva po sobě následující mandáty, tedy na 10 let. Nyní bude moci vládnout neomezeně.

Na zřízení města Xiong’an zvolil Xi rozvojovou provincii, která leží mezi městy Peking, Tianjing a Shijizhuang. Xiong’an se vyznačuje tím, že je jednou ze vzácných vodních oblastí v severní Číně. Tento bohatý zdroj vody by měl realizovat myšlenku zelené a ekologické oblasti pro život. Do roku 2035 chce mít Xi podstatnou část výstavby hotovou. Na konci by mělo stát vlivné ultramoderní socialistické Smart City. Jak informovala čínská vláda v dubnu tohoto roku, toto město bude už za 15 let důležitou spojnicí regionů Peking-Tianjin-Hebei. Do té doby se má hustota obyvatelstva vyšplhat na neuvěřitelných 10 tisíc obyvatel na jeden kilometr čtvereční.

Partnerství s ConsenSys

Xiong’an má jako pionýrské město psát dějiny čínské modernizační strategie. Adekvátně to vzaly na vědomí i inovativní řešení pro plánování a výstavbu. 23. července oznámila čínská vláda a společnost ConsenSys jejich partnerství. Joseph Lubi, zakladatel ConsenSys a spoluzakladatel Etherea, přitom zdůraznil:

„Je to jeden z našich prvních velkých projektů v Čínské lidové republice, a proto nás velmi těší, že pomůžeme definovat mnohé způsoby využití Etherea na vytvoření důvěryhodné infrastruktury.”

Detaily partnerství nebo možné případy využití nebyly zveřejněny. ConsenSys však prohlásila, že „obě strany uzavřely dohodu s různými aspekty této inovativní a komplexní iniciativy a Xiong’an se etabluje jako Smart City příští generace a vedoucí blockchainové centrum”.

Jen nedávno byl oznámen podobný úmysl použít blockchainovou technologii k vytvoření jednoho čínského města. Ve spolupráci s Francií mají vznikat ekologické blockchainové mrakodrapy. Obzvláště poutavý je na tomto projektu, vedle mnoha možností technologií, postoj Číny. Od září 2017 je zakázán obchod s kryptoměnami a ICO. Zdá se však, že nasazení takových technologií v zemi je na prudkém vzestupu.

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil JurajG.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img