Bitcoin za 35 tisíc o Vánocích? Pokud se to stane, poděkujte Jerome Powellovi

4.3
(12)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Santa rally se historicky odehrává v týdnech před Vánocemi, kdy na akciové trhy proniká kolektivní smysl pro dobrou vůli. Obvykle se jedná o krátký sezónní výkyv, ale letos bychom mohli vidět mnohem významnější rally, protože Federální rezervní systém Spojených států (Fed), Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) a BlackRock se sešly, aby dodaly na trh sváteční náladu.

Inflace a úrokové sazby v USA

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) ve středu ukončil své předposlední zasedání v roce 2023 a rozhodl se ponechat úrokové sazby na stabilní úrovni. Jak víme, americká inflace byla zkrocena z maxima 9,1 % v červnu 2022 na současnou úroveň 3,7 % díky cyklu agresivního zvyšování úrokových sazeb Fedu, který vynesl sazbu federálních fondů na 5,25–5,5 %, nejvyšší úroveň od r. 2001.

I když byla tato kampaň nepochybně úspěšná, trhy jsou i nadále hluboce znepokojeny potenciálem vyšších sazeb nebo dokonce sazeb udržených na této úrovni, které by vyvolaly recesi v USA. Tyto obavy nyní sdílí také Fed, protože inflace nyní do určité míry zmírňuje.

Pokud by příští čtení inflace 14. listopadu ukázalo pohyb směrem dolů, můžeme očekávat, že peníze zaplaví riziková aktiva, protože investoři očekávají, že příští rozhodnutí o úrokové sazbě bude ukazovat na snížení. To bude mít samozřejmě pozitivní dopad na akciové trhy a dokonce i trhy dluhopisů, protože výnosy klesají a zadní konec výnosové křivky se zplošťuje.

Schválení prvního ETF v USA

Krypto trhy budou silně korelovát s hlavními trhy. Dalším výstřelem bude schválení prvního spotového bitcoinového ETF se sídlem v USA, k němuž pravděpodobně dojde před 10. lednem, jak předpovídá JP Morgan. 

V posledních týdnech se šíří zvěsti o schválení aplikace BlackRock, což poslalo bitcoiny až na 35 000 USD.

Případné schválení poskytne další impuls pro Bitcoin, Ethereum a velké množství altcoinů. Pokud se však investoři řídí starým příslovím „kupte fámu, prodejte skutečnost”, nemusí to být tak velké. Mohli bychom dokonce zaznamenat malý pokles před trvalejší rally. Není však pochyb o tom, že schválení bude pro kryptoměny pozitivní. Z dlouhodobého hlediska má toto schválení skutečně potenciál být největším hnacím motorem kryptotrhů od doby, kdy podmínky vytvořené pandemií Covid dohnaly BTC v roce 2021 až na60 000 USD.

Zbrždění Santa rallye

Vyšší inflace v USA před koncem roku a potenciální nárůst napětí mezi Izraelem a Palestinou by však mohlo Santa rallye na konci roku zbrzdit .

Bitcoin si letos užil docela rally. Zatímco v důsledku pádu FTX v listopadu 2022 BTC klesl na hranici 15 000 USD a rok 2023 začal za mizernou cenu mírně vyšší než 16 000 USD, jeho dnešní úroveň 34 000 až 35 000 USD představuje růst o více než 100 %. Samozřejmě jsou to jen velmi chytří nebo šťastní obchodníci, kterým se kdy podaří využít extrémní volatility bitcoinu. Meziročně je mnoho kryptoinvestorů stále ve ztrátě. 

Závěr

S blížícím se koncem roku by nám všem udělalo dobře, kdybychom udělali krok zpět a podívali se na trhy bitcoinů a kryptoměn novýma očima. I když se nedočkáme příliš očekávaného a možná zaslouženého Santa rally, můžeme oslavit skutečnost, že kryptoměny přežily další náročný rok a končí vysoko.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img