Bitcoin před začátkem víkendu propálil klíčovou oblast, která začíná zhruba kolem 60 000 dolarů. Ačkoliv to původně vypadalo, že se kurz bitcoinu odrazí u květnového minima, opak se stal pravdou. Trh prohloubil kurzový pokles až do těsné blízkosti dalšího supportu, který se nachází kolem 52 000 dolarů.
V blízkosti zmíněné hladiny se kurz bitcoinu vskutku agresivně odrazil nahoru. Zpátky ke květnovému minimu a posléze cena posilovala až na 58 400 dolarů. Pak ale přišlo zklamání, protože růst moc dlouho nevydržel. A to hlavní, během posledních týdnů se vygenerovalo poměrně dost medvědích signálů. Jaké? To si povíme níže.
Poslední video analýza na propad bitcoinu
Pokles úrokových sazeb bitcoin a akcie nespasí
Spekulanti a investoři mají tendenci se těšit na pokles v úrokových sazbách. Nicméně tržní historie nám říká, že to v podstatném počtu případů není něco, co skutečně chceme. Záleží totiž na tom, proč centrální banka úrokové sazba snižuje.
V případě, že klesá inflace, trh práce je ve větší rovnováze a růst ekonomiky je „zdravý“, potom je pokles úrokových sazeb pro akcie a klidně i bitcoin býčí.
Když však centrální banka začne snižovat úrokové sazby ze špatného důvodu, trhy to mohou brát jako finální spouštěč pro výprodeje. Deflace, nízký růst reálné ekonomiky, rychle rostoucí nezaměstnanost, měnová, bankovním ekonomická krize, atd., to jsou vše ty špatné důvody. Jakmile měnová autorita začne vše zachraňovat poklesem sazeb, výsledek je opačný, než se může předem zdát.
Bitcoin generuje medvědí signály
Jak jsem psal výše, trh s bitcoinem v poslední době vygeneroval pár vážných medvědích signálů. Prvním důležitým signálem je fakt, že bitcoin začátkem června nedokázal vytvořit vyšší vrchol, což vyústilo ve stažení ceny zpátky k 60 000 dolarů. První reakce na dotyk s touto úrovní vypadala nadějně, protože svíce zavřela v podobě svíčkové formace pin bar. Varoval jsem ovšem, že objemy jsou u dané svíce dost slabé. Zas na druhou stranu, to byly i květnu a stejně z toho vzešla růstová vlna.
Přestože bitcoin zavřel v podobě pin bar, následující týdenní svíce je plně červená. Trh za jediný týden čistě ztratil skoro 11 %. Když se nám v grafu objeví býčí, obratová, svíce a stejně se poté cena sune dolů, je to významný medvědí signál. Proč? Protože v býčím trhu se vyhledávají býčí signály, na které trh reaguje mnohem lépe. Zatímco v medvědím trhu býčí signály tolik nefungují.
Tím neříkám, že jsme v medvědím trhu. Pouze podotýkám, že máme v grafu varování, které nelze brát na lehkou váhu.
Při pohledu na denní graf získáme mnohem lepší přehled o cenovém vývoji. Všimněte si, jak cena bitcoinu otestovala hladinu 64 000 dolarů zespodu a pak začal hluboký sestup do blízkosti těch 52 000 dolarů. Poté odraz k 200dennímu klouzavému průměru a květnovému minimu. To lze brát jako retest, čímž se úrovně potvrdily jako rezistence.
Nyní vidíme, jak se cena zase stáhla zpátky dolů. V pondělí na trhu vládla velká volatilita, takže jsme se na krátký čas opětovně vrátili k 200dennímu klouzavému průměru a květnovému cenovému minimu. Nebylo to na dlouho, protože cena rychle zase klesla. Cenový průběh je jako na horské dráze.
Závěrem: Bitcoin se asi odrazí nahoru
Bitcoin se nakonec asi odrazí nahoru. Jelikož dle indikátoru RSI negativní momentum hodně zesláblo. Mimo to máme pod sebou jeden z klíčových supportů. Dá se to ale vnímat i negativně. Přestože jsou býci vlastně ve výhodě, nedaří se jim cenu vrátit zpátky na vyšší hladiny.
Jestli pokusy o odraz selžou a budeme v grafu sledovat pokračující pokles, bitcoin se dostane do vážné situace. Značně se tím nalomí býčí trend jako na jaře 2021. Pospolu s tím rychle klesne pravděpodobnost pro pokračování v cenovém růstu.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB