Minulý týden proběhly dvě události, které pro trhy fungovaly jako impuls k dalšímu růstu. Prvně tedy prezidentské volby a hned na to zasedání Federálního rezervního systému. Díky čemuž cena bitcoinu otestovala úrovně nad 82 400 dolary.
Hlavně bitcoin a akciové trhy se mohou těšit z dosažení nových historických maxim. Krypto a akcie jsou proto beze sporu v euforii. Pauza, hlavně na bitcoinu, byla delší, ale evidentně jsou nyní tržní účastníci přesvědčeni, že se pokračuje v kurzových ziscích.
Jenomže finanční trhy nejsou kojná. Vždy podstupujete určitou míru rizika za nějaký potenciální výnos. Když je míra rizika příliš vysoká, nemusí se vám „naskakování“ do rozjetého vlaku příliš vyplatit. Je to cyklus, kdy vidíte všeobecnou hamižnost, posléze vystřízlivění. A takhle stále dokola.
Hamižnost je dobrá, ale pouze v době, kdy jsme na cenových minimech. Pokud jsme na historických maximech, je vhodné být více opatrný. Třeba hypoteticky držet trpělivě pozice a nenavyšovat je. Nechat kapitál jednoduše „pracovat“. Či si dát tu námahu a hledat tituly a trhy, které jsou levné. Záleží přirozeně na přístupu a strategii.
V každém případě akciový index S&P 500 posílil nad 6 000 bodů, což znamená, že je trh významně nad dlouhodobým průměrem trhu. Respektive jsme více jak 2 směrodatné odchylky od 15letého průměru. Když trh nabývá extrémních hodnot, musí investor počítat s vyšším rizikem.
Video: Bitcoin a akcie na historických maximech
Americké akcie jsou velmi drahé
Koupili byste si akcie za cenu 50tinásobku zisku firmy?
Průměrné price to earnings u 10 největších společnosti v akciovém indexu S&P 500 je právě zmíněných 50 bodů. Hlavně velké technologické společnosti, jako akcie Tesla a NVIDIA, jsou prostě hrozně drahé. Je to dáno tím, že u těchto investic není absolutně žádný bezpečnostní polštář. Naopak, trhy se snaží propsat relativně dalekou budoucnost. Takže je aktuální ocenění byznysů vysoce nad aktuální vnitřní hodnotu.
Když si proto koupíte akcie Tesla nebo NVIDIA, vystavujete se velmi vysokému riziku. Vlastně už nejde o investování, spekulujete na to, že bude někdo ochotný zaplatit za dané akcie více než vy. Když však přiletí černá labuť, nastane problém. A jak u černých labutí víme, nikdy nevíme, kdy přiletí. Proto jsou to černé labutě.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Bitcoin otestoval téměř 90 000 dolarů
Bitcoin týdenní svíci zavřel s čistým ziskem, který dosahuje skoro 17 %, což cenu dostalo nad 81 000 dolarů. V březnu si jeden týden připsal zhruba 22% zisk. Trh dokázal otestovat i ceny blízké 90 000 dolarů.
Od března letošního roku jde každopádně o nejvíce býčí týdenní svíci, kterou nám trh nabídl. Navíc je to svíce, která reprezentuje důležitý průlom. Tudíž týdenní close představuje technický signál k dalšímu růstu. Čekalo se na to však více jak půl roku.
Z technického hlediska se od září trh s BTC začal chovat jinak, respektive ve prospěch růstu. Poptávková strana začala být postupně více agresivní. Tudíž čerstvý průlom nebyl až tolik překvapivý. Trh akorát čekal na ten správný impuls, kterých zřejmě v poslední době přišlo nemálo.
Trh s bitcoinem má v každém případě udán jasný směr. Nacházíme se ve fázi price discovery. Pouze si můžeme říct, že psychologických 100 000 dolarů se nabízí jako možná hladina, kde přijde nějaká znatelnější reakce.
Závěrem: Bitcoin nezadržitelně roste na měsíc
Trh nyní hledá rovnováhu, která může být nalezena na mnohem vyšších cenách. Upozorňuji ovšem, že když otevřu sociální sítě, všude na mě vyskakuje bitcoin, dogecoin, ethereum a všechny možné kryptoměny. Zase se o krypto i zajímají velké tuzemské zpravodajské portály.
Zase jsme zkrátka ve stavu extrémně vysoké pozornosti, což bývá předzvěst konce růstové vlny. Podobná situace jako mezi lednem až březnem letošního roku. Nikdo vám tudíž neřekne, zda cenová expanze potrvá jenom pár dnů nebo několik týdnů. Či dokonce měsíců. Proto musíme investovat s jasně daným cílem.