Bitcoin mnohé zase nepotěšil, protože cena v posledních dnech zase nabrala klesající směr. Není to nic extrémního, ale vzdalujeme se od důležité úrovně nacházející se na 60 000 dolarech. Pravděpodobně nás tudíž čeká retest pásma okolo 52 000 dolarů, což je náš blízký klíčový support.
Nemyslím si, že nutně otestujeme minimum, které je mnohem hlouběji. Až na téměř 49 000 dolarech. Ačkoliv ani to nelze úplně vyloučit. Technicky si ovšem držíme stále stejný prostor, na kterém je trh po mnoho týdnů. Tím chci říct, že není vůbec na místě panikařit. Vlastně jde pořád o okurkovou sezónu.
Nicméně technická stránka trhu není to, co určuje směr budoucího vývoje. Fundament postupem času propisuje do kurzů všechny informace, které jsou k dispozici. A jaké jsou to informace?
Stream: Stihne bitcoin do konce roku 100 000 dolarů?
Hrozba ekonomické recese a pádu trhů stoupá
Přináším vám naprosto perfektní zpracování dat, které je nynější době nesmírně aktuální a klíčové pro pochopení kontextu.
Z předešlých 8 cyklů růstu úrokových sazeb nám vychází 7měsíční průměr od posledního zvýšení sazeb, než americká reálná ekonomika upadla do ekonomické recese. S aktuálními 14 měsíci jsme tedy vysoko nad průměrem.
V září to však bude 15 měsíců od posledního zvýšení v úrokových sazbách ze strany Fed. Průměr je přitom 8 měsíců. Čím déle centrální banka drží sazby na restriktivních úrovních, tím větší šance, že se něco zlomí.
A jak je to s akciovými trhy? Když se ještě vrátíme ke grafu s diagramem, který se nachází v levém spodním rohu, zde je vztah výkonnosti celkového trhu (S&P 500) a počet dnů mezi posledním zvýšením a poklesem sazeb. Z diagramu v podstatě vyplývá, že čím delší časová mezera mezi posledním hikem a prvním cutem, tím větší pokles akciových kurzů nastal po začátku uvolnění měnové politiky. Za posledních 50 let je průměr 195 dnů, což se rovná kurzovému poklesu o 23,5 %.
Polopaticky řečeno, je vždy klíčové, z jakého důvodu Fed ty sazby snižuje. Pokud jde o špatný důvod (změny v reálné ekonomice tím negativním směrem), investoři se z akciového trhu stahují.
To jsou znalosti, které si musí každý investor vštípit. Osobně si totiž myslím, že bez jejich osvojení nelze dlouhodobě úspěšně investovat.
Když člověk přirozeně investuje do jediného indexového ETF, může vám to být jedno. Pokud se ovšem chcete dostat dál, neobejdete se pochopení všech těch klíčových souvislostí.
Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.
Bitcoin otestoval 55 000 dolarů
Bitcoin tedy technicky otestoval úrovně kolem 55 000 dolarů, díky čemuž se ztráta od posledního lokálního cenového maxima prohloubila. Nyní se vlastně dostáváme tak trochu do nové fáze, kdy se trh není schopen udržet na úrovní 60 000 dolarů. Z toho vyplývá, že mají nad trhem kontrolu prodejci. Alespoň prismatem předešlých několika týdnů.
Zas na druhou stranu jsme v cenové oblasti, kde v předešlých měsících často docházelo k cenovým odrazům. A to k agresivním cenovým odrazům. Tím pádem by nikoho neměl překvapit dynamický návrat k do úrovní blízkým 64 000 dolarů. Obávám se ovšem, že do zasedání Federálního rezervního systému to bude stále okurková sezóna.
Závěrem: Vzroste cena bitcoinu do konce roku na 100 000 dolarů?
Zaznamenal jsem, že se začíná mezi retailovými obchodníky hodně spekulovat na úspěšné dosažení 100 000 dolarů za bitcoin. Argumenty pro takový růst jsou vesměs technického rázu a očekávání ohledně brzkého poklesu v úrokových sazbách. Což jsme ostatně včera s Kamilem řešili na společném streamu.
Mně by růst bitcoinu na 100 000 dolarů absolutně nevadil, protože na pokles v žádném případě nespekuluji. Držím s však své staré, avšak modifikované strategie. To znamená, že jako žralok čekám na nižší ceny. Když se dočkám, super. Pokud ne, smůla.
Leč Kamil právě sází na poslední parabolický cenový růst, který by byl rozhodně skvělým zakončením aktuálního růstového cyklu.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB