Bitcoin: Odluka peněz od státu – kniha, kterou byste si měli přečíst

5
(6)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Po dohodě s J. Tětkem, autorem knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu vám přinášíme jen komentované vybrané části, pokud si budete chtít knihu přečíst celou, je k dispozici v PDF níže.

Kniha je velmi zajímavá, protože nabízí pohled na to, co vedlo k současné situaci a také kam se bude tato situace dále s největší pravděpodobností vyvíjet z historického hlediska.

Přinášíme informace o knize zejména z toho důvodu, že se nyní nacházíme v dalším historicky kritickém bodu zlomu a je důležité celý vývoj umět zasadit do historického rámce a kontextu minulých událostí.

Základní myšlenkou knihy je toto: Historie peněz nám dává jasnou lekci: nesvěřujte peníze centrální autoritě. Moc nad tvorbou peněz je velice lákavá a může tak být i zneužita.

Autor dokládá své tvrzení na historii vývoje peněz, kterou popisuje velmi podrobně. Je to ale jiný dějepis, než na který jste možná zvyklí ze školy. Rozhodně doporučujeme tuto část nepřeskočit.

Důvod je podle autora i tento: Jakkoli to mnozí neradi slyší, peníze jsou kriticky důležitým aspektem veškerého lidského jednání. Dle autora totiž znalost peněz v době, kdy jeden jejich druh končí a druhý začíná, může přinést obrovský náskok.

Abyste pochopili, jak se peníze staly aspektem lidského jednání, je potřeba nejprve definovat, co jsou vlastně peníze a jak fungují. Tomuto se autor také věnuje z jiného úhlu pohledu, než se lze dočíst například v učebnicích finanční gramotnosti.

Samostatnou kapitolou, kterou je potřeba velmi dobře pročíst a pochopit, je vznik fiat, tedy nekrytých peněz. To je zajímavé v kontextu osočování kryptoměn, že nejsou ničím kryté. Je to jako kdyby zloděj křičel chyťte zloděje. Pro zdůvodnění tohoto tvrzení se s autorem podíváte na zásadní dohodu, která umožnila postupně vznik fiat peněz – dohodu v Bretton Woods. Také se dozvíte, jak a za jakých okolností vznikl známý Fed. Dále zjistíte, co tomu předcházelo a jaké to mělo posléze následky a to až do dnešních dní a jak to souvisí s dnešním tiskem miliard ničím nekrytých dolarů.

Díky tomu si uvědomíte, že slovy autora: Roku 1971 přestaly být dolary směnitelné za podkladové zlato i pro centrální banky. V době kdy peníze nejsou kryty zlatem, ale dluhem, již žijeme 50 let. Tyto peníze nazýváme FIAT.

Dále se autor zamýšlí nad tím, kdy a proč se na scéně objevil Bitcoin a co je vlastně tak převratného na jeho technologii a v neposlední řadě, co je potřeba k tomu, aby Bitcoin mohl pomoci s vyřešením historického problému se zneužíváním peněz:

Co musí dle autora Bitcoin dodržet, aby nedošlo k rizikům popsaným v předešlých kapitolách a mohl se stát “opravdovými penězi”

1. Dohlížet na to, že protokolová “měnová politika” se nezmění. Musíme provozovat a používat co nejvíce uzlů a vytvořit tak jádro peněžní suverenity.

2. Mít vlastní bitcoiny pod úplnou, exkluzivní, nekompromisní kontrolou “not your keys, not your Bitcoin”.

Tučný text, je převzat z PDF knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu, autor: J. Tětek.

Bitcoin: Odluka peněz od státu v PDF – celá kniha

[pdf-embedder url=”https://kryptomagazin.cz/wp-content/uploads/2021/02/Bitcoin_Odluka_penez_od_statu.pdf”]

Kniha ke stažení zdarma

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Bezva tip na knihu. Díky. 🙂

spot_img