Cena bitcoinu právě posílila na 38 000 dolarů, další meta na 40 000 dolarech?

5
(8)

Bitcoin (BTC) se v posledních dvou týdnech obchodoval v úzkém 4,5% pásmu. To naznačuje úroveň konsolidace kolem hranice 34 700 dolarů. Navzdory stagnujícím cenám byla však velká naděje, že cenový postup bude pokračovat. Což se v těchto chvílích skutečně děje a cena bitcoinu právě posílila na 38 000 dolarů. Růst ceny je poháněn blížícími se účinky halvingu v roce 2024 a potenciálním schválením spotového burzovně obchodovaného fondu (ETF) Bitcoin ve Spojených státech.

Obava investorů z medvědího výhledu globální ekonomiky

Medvědi očekávají další makroekonomické údaje podporující pokles globální ekonomiky. Jedním z hlavních důvodu je skutečnost, že americký Federální rezervní systém (ve snaze omezit inflaci) drží svou úrokovou sazbu nad 5,25 %. Nutno třeba také připomenout, že čínský vývoz se v říjnu oproti předchozímu roku snížil o 6,4 %. Německo pak oznámilo, že říjnová průmyslová výroba se oproti předchozímu měsíci snížila o 1,4 %.

Slabší globální ekonomická aktivita vedla k tomu, že ceny ropy WTI poprvé od konce července klesly pod 78 USD. A to navzdory potenciálnímu snížení dodávek ze strany hlavních producentů ropy. Výroky prezidenta americké Federální rezervní banky v Minneapolisu Neela Kashkariho ze 6. listopadu se nesly v medvědím duchu a vyvolaly reakci “útěku ke kvalitě”.

Problém inflace jsme ještě zcela nevyřešili. Stále máme před sebou velký kus práce, abychom to zvládli.

Investoři hledali útočiště v amerických státních dluhopisech, což vedlo k poklesu výnosu desetiletého dluhopisu na 4,55 %. Je důležité si uvědomit, že jde o nejnižší úroveň za posledních šest týdnů. Zajímavé pak ovšem je, že akciový index S&P 500 dosáhl 4 383 bodů. Jedná se o nejvyšší úroveň za posledních téměř sedm týdnů. Index se tak v době zpomalení globální ekonomiky vzepřel očekáváním.

Tento jev lze přičíst skutečnosti, že firmy v rámci indexu S&P 500 drží dohromady 2,6 bilionu dolarů v hotovosti a ekvivalentech, což jim poskytuje určitou ochranu, neboť úrokové sazby zůstávají vysoké.

Otevřený zájem o bitcoinové futures dosáhl nejvyšší úrovně od dubna 2022 a činí 16,3 miliardy USD. Tento milník nabývá ještě většího významu, protože Chicagská komoditní burza si upevňuje svou pozici druhého největšího trhu s deriváty BTC.

Zdravá poptávka po opcích a futures na bitcoin

Nedávné využívání futures a opcí na Bitcoin se dostalo na titulní stránky mnoha světových médií. Poptávku po pákovém efektu pravděpodobně podporují události, které investoři považují za dva nejvíce býčí katalyzátory pro rok 2024: potenciální schválení spotového ETF na BTC a halving.

Jedním ze způsobů, jak posoudit zdraví trhu j prozkoumat prémii bitcoinových futures. Ta měří rozdíl mezi dvouměsíčními futures kontrakty a aktuální spotovou cenou. Na silném trhu by se anualizovaná prémie, známá také jako základní sazba, měla obvykle pohybovat v rozmezí 5-10 %.

Tento ukazatel dosáhl nejvyšší úrovně za více než rok, a to 11 %. To naznačuje silnou poptávku po futures na bitcoin, která je primárně poháněna long pozicemi s pákovým efektem. Pokud by tomu bylo naopak a investoři by silně sázeli na pokles ceny Bitcoinu, prémie by zůstala na úrovni 5 % (nebo níže).

Další důkaz lze odvodit z trhů s opcemi na Bitcoin a porovnat poptávku mezi kupními (buy) a prodejními (sell) opcemi. Tato analýza sice nezahrnuje složitější strategie, ale nabízí široký kontext pro pochopení nálady investorů.

Za poslední týden dosáhl tento ukazatel v průměru hodnoty 0,60, což odráží 40% příklon ve prospěch kupních (buy) opcí. Otevřený zájem o opce na bitcoin zaznamenal za posledních 30 dní 51% nárůst a dosáhl 15,6 miliardy dolarů.

Závěr

Vzhledem k tomu, že cena Bitcoinu dosahuje nejvyšší úrovně za posledních 18 měsíců, lze očekávat určitou míru skepse, zajištění pozic a vybírání zisků. Současné podmínky na trhu s deriváty však ukazují zdravý růst bez známek přílišného optimismu. To je v souladu s býčím výhledem, jehož cílem je dosáhnout do konce roku ceny 40 000 USD a vyšší.

fastchange2

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img