V jedné z posledních epizod Unchained podcast, diskutuje Laura Shin se svým hostem Alexem Gladsteinem, hlavním strategickým referentem v Human Rights Foundation.
Dystopie vs. utopie
Gladstein nás přenáší do budoucnosti o 20 let později, transportuje nás do světa čipových implantátů, masového dohledu a ID spojenými s účty v digitální měně pro neustálé sledování každé transakce.
Je to nová dystopie, která posunula společnost daleko za účinné systémy, zázraky umělé inteligence a technologické pokroky, které šetří náklady. Tato dystopie ovládá data a tak kontroluje lidi. V rychlém soudu dokáže potrestat outsidery, manipulátory, flákače a problémové lidi. Odhlásit se není snadné.
“Bez hotovosti je vcelku nemožné si koupit předplacený telefon nebo SIM kartu”
-říká Gladstein.
Na druhé straně leží Bitcoin (BTC) se svou technologickou utopií, kde je vše anonymní a pseudonymní. Zatímco oba extrémy zní velice nepravděpodobně, Gladstein tvrdí, že momentální snahy v kryptosféře vytváří plán.
Gladstein dodává:
“Jak blízko se dostaneme k pozitivnější a finančně otevřené budoucnosti záleží jen na tom, co teď uděláme s ekosystémem Bitcoinu – teď v roce 2020 a dále.”
Co je podle Gladsteina potřeba udělat?
Za prvé, hodnota Bitcoinů bude muset být pochopena více než jen s ohledem na její cenovku a bude muset zasáhnout více než 45 milionů uživatelů, (nebo chcete-li raději 0,058 % světové populace), kteří dnes používají BTC.
Gladstein tvrdí, že k tomu, aby se vše dalo do pohybu a Bitcoin byl celosvětově přijat, je třeba zavést globální vzdělávání, zlepšit použitelnost a zaměřit se také na řešení ochrany soukromí a způsoby, jak rozšířit síť pro mainstream.
Také říká, že další hlavní prioritou je integrace Bitcoinů do platformy, jako je například Twitter, takže uživatelé budou moci ochránit svou identitu a odhalit o sobě jen „absolutní minimum”. K celé této záležitosti dodává:
“Budeme muset použít digitální aktiva, která nevyžadují Know Your Customer (KYC) nebo Anti Money Laundering (AML)”