Andreas Antonopoulos vyvrací FUD o údajném double-spendingu na Bicoinu – panika způsobila propad pod 30 tisíc $

1
BTC, coin, Antonopoulos
Zdroj: Pixabay.com

Blockchainový reorg s konfliktní BTC transakcí v hodnotě 21 $ vyvolal paniku mnoha kryptoměnových investorů, kterou musel tišit Antonopoulos. Ne, Bitcoin není mrtvý!

21 dolarů jsou taky peníze

21. ledna 2021 poslal náhodný uživatel BTC za 21 dolarů jinému uživateli Bitcoinu. Zajímavá hříčka s čísly to sice je, ale na hlavní zprávu dne je to zajisté málo. Tato obyčejná transakce však vyvolala řadu nešťastných událostí, které skončily panikou některých obchodníků. Mohlo to mít také něco společného s náhlým a prudkým pádem BTC pod 30 000 dolarů, ze kterého se již trh mezitím vzpamatoval.

Po vytěžení bloku #666833 došlo ke dvěma konfliktním transakcím. Následně došlo k běžnému jevu v bitcoinovém blockchainu, kdy jeden blok zůstane „na vedlejší koleji“ a síť navazuje na ten druhý. Bitcoin fungoval tak, jak měl – „špatný“ blok osiřel s jedním potvrzením a „dobrý“ blok již má více než 100 potvrzení…

Slavná transakce za 21 dolarů (zdroj: Bitmex Research )

To však nestačilo některým médiím, které vyvolaly FUD a způsobily strach zejména na straně méně zkušených investorů, který musel přijít hasit známý bitcoinový učitel Andreas Antonopoulos.

Antonopoulos vyvrací FUD

Strach, nejistota, pochyby – FUD. Výše popsaná situace, kdy současně vytěží jeden blok více těžařů, je netypická, leč zcela běžná, událost. Bitcoin funguje jak má a žádná katastrofa se nekoná! Někteří investoři přesto vtrhli na market a v panice prodávali své mince, čímž způsobili náhlý a prudký sestřel ceny směrem dolů, který vyvrcholil dnes kolem 2 hodin ráno okolo 29 tisíci USD a následně byl stažen zpět nahoru.

Andreas Antonopoulos pak skoro celý den pomáhal zastavit šíření nepravd a paniky. Komentoval to slovy:

„‘Double-spend rozbil Bitcoin‘ FUD, který byl šířen nezodpovědnou publikací... V blockchainu Bitcoinu došlo k řetězové reorganizaci. Toto je běžný jev, který je součástí běžného provozu Bitcoinu. Je to výsledek decentralizovaného konsensu v rámci Proof-of-Work. Tohle dělají všechny řetězce PoW.“

Reorg sítě

Je to zkáza Bitcoinu a transakce s dvojí útratou? Nikoli! Je to běžný jev, který, jak vysvětlil Antonopoulos, probíhá poměrně často. Konkrétně:

  • Reorg s jedním blokem probíhá přirozeně v průměru jednou za dva týdny,
  • 2-blok reorg nastává zhruba jednou do roka,
  • a ke 3-blok reorgu dusud nikdy nedošlo.

…Je tedy úplně normální jev, když v Bitcoinovém blockchainu vytěží jeden blok 2 různé pooly. Taková situace se dosud vždy vyřešila dříve, než byly za dotčeným blokem vytěženy další 2 bloky. Proto se transakce v bitcoinové síti považuje za úspěšně provedenou po třetím potvrzení – tzv. „pravidlo 3 potvrzení.“

„Nějaká nezodpovědná, špatně zdrojovaná výzkumná žurnalistika se odehrála v jednom z velmi nestabilních okamžiků na býčím trhu, kde je spousta nových lidí, kteří dosud nerozumí technickým základům (Bitcoinu) a v důsledku toho se bojí,“ dodal Antonopoulos.

Závěr

Ne, Bitcoin není mrtvý! Antonopoulos dnes pomocí informací bojuje proti omylu, který vyvolal paniku některých bitcoinových investorů. Jak vysvětlil Lucas Nuzzi, který se připojil, „ve skutečnosti nebyla potvrzena žádná inflace, žádné dvojnásobné útraty. Jen hromada hlasité nevědomosti a dezinformací. […] Důležité je vědět, že ano, mohou existovat různé verze stejné transakce, ale POUZE 1 bude nakonec přijata.“

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře