Analýza: Zlato posiluje, dočkáme se brzy posledního průlomu? Překonají těžaři zlata býčí očekávání?

5
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Cena zlata se na začátku listopadu poměrně dost zase stáhla, ale to se v předešlých několika dnech změnilo. Díky tomu se cena zlata vrátila na ceny, na kterých jsme byli právě před měsícem. Technicky tedy nejde o žádný posun vpřed, ale zároveň nelze říct, že by zlato vyloženě ztrácelo půdu pod nohama. Cena stále vyčkává vcelku blízko od historického maxima a podle mého názoru trh akorát čeká na spouštěč.

Tím spouštěčem může být v podstatě „cokoliv“, co na trh vypustí velkou nejistotu. Bez toho bohužel zlato nahoru nepůjde. Alespoň dle našich znalostí, které o zlatu máme.

Výnosová křivka si dala pauzu od napřimování, netrpělivě čekáme na další data o nezaměstnanosti

Měsíc v kuse klesají výnosy na dluhopisech, což de facto zastavilo proces napřimování výnosové křivky. Pokud by výnosy na delších splatnostech pokračovaly i nadále v růstu, výnosová křivka se dostane do plochého tvaru. To je právě ten signál motivující k nejvyšší opatrnosti.

Zdá se mi, že se právě čeká na zmíněný signál. Dokud se výnosová křivka nenapřímí, nikdo ji v praktickém směru příliš neřeší. Je to jenom domněnka, ale napřímení výnosové křivky určitě sledují algoritmy, což může následně způsobit větší volatilitu na širokém trhu.

Osobně si ale nejsem jistý, co by ještě mohlo přimět růst výnosů u delších splatností. Americká vláda provozuje extrémně deficitní rozpočtování, což je už podle mě v trhu propsáno. U americké centrální banky se víceméně nepočítá, že by měla úrokové sazby zvyšovat. Nejspíš jsme toho vrcholu dosáhli. I když na něm můžeme setrvat dlouhý čas. Co potom může výnosy dostat výš? Napadá mě pouze velký nedostatek likvidity na trzích.

Ještě se netrpělivě čeká na nová data o nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti několik měsíců v řadě pomaličku stoupá a data za listopad mohou potvrdit rostoucí tendenci. Jestli se rostoucí tendence potvrdí, je to avízo hospodářské recese v USA. Je třeba chápat, že růst míry nezaměstnanosti během několika měsíců, třeba o procentní bod, jsou miliony lidí bez práce. Za velmi krátký časový úsek.

Zlato čeká na finální spouštěč

Dříve jsme si ukazovali grafy, dle kterých zlato pokořilo historická maxima na hlavních měnových párech. Kromě amerického dolaru. Na tomto konkrétním trhu se zlato stále drží těsně pod historickými maximy. Vzhledem k tomu, že však americký dolar v předešlých týdnech dost oslabil, je možné očekávat, že se cena zlata k historickým maximům ještě více přiblíží. Podle mého názoru je minimálně otestování historických maxim neodvratné. Že nejsme v býčím trendu je jenom díky tomu, že americký dolar byl oproti jiným měnám velmi silný.

Dle grafu se cena zlata drží v blízkosti rezistence, která se nachází kolem 2 008 dolarů za unci. Nedávno jsme se odrazili zhruba v oblasti supportu, který se rozprostírá kolem 1 950 dolarů za unci. V podstatě se nám mezi zmíněnými hladinami rýsuje stranová konsolidace, což lze vnímat pozitivně.

Dle indikátoru RSI jsme se ještě ani nedostali nad hraničních 70 bodů. Nyní se hodnoty pohybují nad 50 body, což můžeme považovat za býčí vývoj.

ETF pro těžaře zlata po několik týdnů v kuse stagnuje. Prismatem posledních několika let jsou ceny ETF pořád vskutku nízké. Jestli má jít zlato na nová historická maxima, v kurzech těžařů zlata to není ani náhodou propsáno. Proto potřebujeme, aby cena zlata bez problémů posílila na nová historická maxima a pokračoval stabilní býčí trend. Pak je pouze otázka času, než se akcie těžařů utrhnou nahoru.

Závěrem: Zlato není bitcoin, proto je nutné být více trpělivý

Zlato je obrovský trh a proto je i tolik pomalý, co se týká cenového průběhu. Rok na trhu se zlatem je někdy jako měsíc na bitcoinu. Proto je nesmysl brát zlato jako vyloženě spekulaci. Pro mě je tento segment jednoduše o postupném a trpělivém investování. Nicméně je pravda, že těžaři zlata mohou překonat i ta nejvíce býčí očekávání, když zlato udělá to, o čem jsem v dnešní analýze mluvil. Jak to však na trzích bývá, nic nevíme s jistotou.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img