Analýza – Zlato posiluje k historickému maximu

3.8
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Zlato už celý měsíc v kuse posiluje, čímž se začíná dostávat do těsné blízkosti původního historického maxima. Pokud si proto kurz zlata udrží stávající momentum, během pár týdnů můžeme sledovat čtvrté otestování kurzového pásma okolo 2 080 USD za unci. Má však zlato šanci prorazit? Z historie víme, že zlato potřebuje ke svému růstu vysokou inflaci nebo hospodářskou recesi. Inflace klesá a hospodářský útlum nikde. Má potom investice do zlata smysl?

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Inflace už není problém?

Když se podíváme nejčerstvější inflační data, zjistíme, že celková inflace (PCE) druhý měsíc v řadě dynamicky klesá. Z 3,8 % na 3 %, takže v datech další měsíc skutečně vidíme slušnou dynamiku v poklesu tempa růstu cenové hladiny. Jestli to obdobným tempem půjde dál, ve třetím kvartálu se index dostane do inflačního cíle, který je stanoven na 2 %. Jak jsem už ale dříve zmiňoval, dostat inflaci k inflačnímu cíli je pro centrální banku teprve první polovina práce.

Druhá polovina spočívá v udržení inflace v blízkosti 2 %. Tím pádem je pro americký Fed cesta ještě dlouhá. Respektive musíme kalkulovat, že úrokové sazby zůstanou na restriktivních úrovních ještě do orku 2025. Jestli se tedy nic radikálně nezmění. Pravdou je, že právě ty vysoké sazby dost zlato škrtí. Přesto je ale trh se zlatem relativně silný.

Dokonce i jádrová inflace klesla z květnových 4,6 % na červnových 4,1 %. Nicméně pořád platí, že jádrová složka je od inflačního cíle příliš daleko. A tímto tempem se k inflačnímu cíli přiblíží nejdříve v průběhu následujícího roku. Nelze proto předpokládat, že do poloviny roku 2024 půjdou sazby dolů.

Zlato má tedy tu výhodu, že inflace a inflační faktory jsou stále přítomné. Leč vysoké úrokové sazby dost tlumí inflační očekávání. Dostatečně na to, aby zlato neposilovalo nad rámec ATH. To se ovšem může změnit ve chvíli, když dojde k druhému inflačnímu spiku. Jako tomu bylo v 70. letech minulého století. Jestli inflace začne akcelerovat přestože jsou úrokové sazby vysoko, potřeba zajištění se ve zlatě vzroste.

Zlato je technicky silné

Poslední týdny jsou pro zlato velkých úspěchem. Trh se slušně odrazil od supportního pásma okolo 1 890 USD za unci. Od té chvíle si drží momentum, díky čemuž si trh připsal přes 5 %. Což je na tak velký trh opravdu slušné zhodnocení. Jestli se dosavadní setrvačnost udrží, během pár týdnů otestujeme zaznačený trojitý vrchol. Který je nutné překonat. Jestli se to nepovede a vytvoří se nám rovnou čtvrtý vrchol, pro zlato to úplně ideální nebude. Vlastně bych v takovém případě býčí trh v dohledné době opravdu neočekával.

Co se týká denního grafu, zlato během června prorazilo zakreslenou trendovou linii, což nevypadalo úplně nejlíp. Ačkoliv jsem tehdy upozornil, že supportů je je pořád dostatek. A zároveň se v grafu formoval korekční pattern v podobě klesajícího klínu. Dno toho patternu krásně vyšel na již zmíněný support, kde se kurz zlata odrazil a nabral hybnost. Tím pádem ta korekce od třetího vrcholu není žádná tragédie. Respektive trh stále kontrolují nakupující.

Zlato minulý týden otestovalo support kolem 1 950 USD za unci. Následně se vytvořil býčí gap, díky kterému kurz zlata rychle otestoval rezistenci 2 010 USD za unci. Bohužel ten gap bude asi v následujících dnech vyplněný. Jak to u těchto mezer už bývá. To znamená retest blízkého supportu. Poté přirozeně kurz musí opětovně nabrat sílu a odrazit se.

Zlato je blízko od triumfu?

Samozřejmě na trzích není nic jistého. Nevíme, jak přesně se bude vyvíjet makro. A ani nevíme, jak přesně bude vypadat psychologie trhu. V těchto chvílích to však pro zlato vypadá technicky a fundamentálně příznivě. A jestli zlato dosáhne triumfu, bude to pro mainstream velké překvapení. Protože zlato jako investice mainstream příliš nezajímá.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img