Analýza: Bitcoin klesl na 42 000 dolarů. Hrozí zopakování medvědího scénáře z konce roku 2017?

4.4
(16)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin má za sebou ještě čerstvě schválení ETF ve Spojených státech a určité mnoho lidí zklamalo, jak se poté cena zachovala. Cena bitcoinu totiž začala za okamžik po schválení klesat a to na 42 000 dolarů, kde je jeden z důležitých supportů. Trh se prostě zachoval po vzoru „sell the news“. Jak někteří varovali, že se může stát.

Abych byl upřímný, sám jsem si nebyl vůbec jistý. Nicméně jisté vodítko jsme dostalo den dopředu, kdy SEC na svém údajně hacknutém Twitteru, zveřejnil zprávu, že ETF je na světě. Cena hned začala klesat. Proto mne posléze cenový vývoj nijak nepřekvapil. Mimochodem, je zde velká podobnost s rokem 2017.

Má poslední video analýza

CBOE a CME futures na bitcoin spustilo medvědí trend

Když se podíváme do nedávné historie, zjistíme, že jeden z velkých medvědích trhů začal zrovna po schválení CBOE a CME futures na bitcoin. Na obou dvou burzách došlo k uvedení těchto futures během prosince 2017. Původně bylo ohledně toho hrozně velké očekávání. Vlastně byla argumentace identická s tím, co jsme sledovali v souvislosti se schválením ETF. Noví investoři, nový kapitál a lepší tržní likvidita. Samé pozitivní věci. Ideální palivo pro spekulace. Nicméně po schválení futures šla cena bitcoinu hned tvrdě k zemi.

Živě si pamatuji tu paniku na sociálních sítích. Řekl bych totiž, že tehdejší hype mezi retailem byl mnohem silnější než jiní. Nebo je retail možná mnohem více vytrénovaný, těžko říct. Přece jenom je to nějaký posun dopředu.

Když se ještě vrátíme k událostem zmíněným výše, cena bitcoinu během jediného roku klesla zhruba o 84 %. Z vrcholu 19 800 dolarů na 3 200 dolarů v prosinci 2018. Kdyby se měl uvedený cenový průběh zopakovat, dostali bychom se na ceny kolem 12 000 dolarů a níže. Což bych osobně považoval za životní příležitost. A co vy?

Samozřejmě je trh s bitcoinem někde jinde než v roce 2017 a 2018. Respektive je o dost více robustní než ve zmíněných letech. Nicméně pořád platí, že je bitcoin prťavý, takže stačí relativně malý prodejní tlak a cena může skutečně tvrdě dolů. i při posledním medvědím trendu bitcoin klesl o 77 %. Takové propady jsou prostě normální a proto příliš nechápu, proč se tomu někteří brání s odůvodněním, že nic takového se nemůže stát, protože…vyberte si svůj oblíbený argument. Bitcoin spousta lidí miluje kvůli ohromným zhodnocením. Ale to je pouze jedna strana mince. Ta druhá strana totiž spočívá v tom, že cena bitcoinu i hluboce klesá.

Zopakuje bitcoin scénář z konce roku 2017? To znamená obdobně hluboký pokles.

Zopakuje se pro bitcoin rok 2021 s následným cenovým poklesem o 77 %?

Aby toho nebylo málo, máme zde ještě technickou podobnost s rokem 2021. Bitcoin totiž zakončil týden, který má na týdenním grafu podobu svíčkové formace gravestone doji. Všimněte si, že v říjnu 2021 se vytvořila identická medvědí týdenní svíce. Tentokrát však s velkými objemy, které jsou největší od března minulého roku. Schválení Jak jsem i psal výše, máme technické potvrzení pro „sell the news“. Na intradenním se však prodejci už vyčerpali, takže pullback je asi na místě. I v řečeném roce trh ještě několik týdnů pokračoval v růstu.

Samotná svíce v podobě gravestone doji není vyloženě jistota, že dojde k obratu ve vývoji. Leč jde rozhodně o jeden ze zásadních technických signálů. A je na každém, zda ten signál bude následovat. Pro mě bude nanejvýš zajímavé sledovat, jak se s tím trh vypořádá. Jestli najde ještě sílu pro pokračování v cenovém růstu nebo dojde k obratu.

Připomínám, že cena bitcoinu, po průlomu 30 000 a 38 000 dolarů, obě cenové úrovně neotestovala ze shora. Tyto cenové úrovně fungují pro cenu jako magnet. Tudíž je veliká šance, že k jejich otestování v dohledné době dojde.

Závěrem: Halving bitcoinu cenu podrží nahoře?

Hodně bitcoinových nadšenců vkládá své naděje do halvingu bitcoinu, který dlouhodobě funguje jako velký stimulant pro cenový růst. Nicméně z krátkodobého hlediska bych si dovolil tvrdit, že je halving již z nemalé části v kurzu zaceněn.

Ale kdo ví, do halvingu zbývají ještě více jak tři měsíce. Třeba tam potenciál pořád je. Proto jsem nechal dříve slyšet, že právě díky halvingu může cena bitcoinu ještě pár měsíců posilovat. Je to určitě silný argument.

Hodlerům, co provozují DCA strategii, to může být samozřejmě volné. Samozřejmě musí mít každý přehled o tom, co se na trhu děje. Bez toho nelze investovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

pietro

No tak cenový pokles o 77% sice v budoucnu nastat muze, ale dost tezko ze soucasne cenove hladiny. To bych tedy temer vyloucil..
Podle mne pred sebou mame krasne obdobi 1-2 let rustu, pricemz aktualne pullback ke 30k je mozny, nikoli vsak uplne pravdepodobny. To bych z dlouhodobeho blediska povazoval za korekci.

Petr Hejlek

Taky to tak vidím 😉

Čumsem

NE – 70%
ANO – 30 %
Většina se mýlí, takže ANO hluboký pokles bude, hurááá!!! 😀
Taky jsem hlasoval NE, právě abych se mýlil. 😀

Ondra

Ale mohl by se opakovat rok 2019 nezapadalo by to +- do 4leteho cyklu?

Čumsem

Rok 2019 se cca opakoval vloni, letos v březnu by pak měl být “Corona dump” 🙂

Bart

Na trhu se nic neopakuje, to je jen iluze. To by bylo příliš jednoduché.

Ale může se stát, že stádo opakování uveri, nalejou prachy a podobnost je na světě :).

Čumsem

Jasně, měl jsem dát VĚTŠÍHO SMAJLÍKA 😀

Karel
Hodnocení článku :
     

Když si naprostá většina myslela, že po schválení BTC poroste stal se opak, když si naprostá většina myslí, že BTC přece nemůže spadnout pod 30K tak na 100% v tomhle roce půjde dolů. Těším se na nákupy. Opět platí pravidlo vždy dělej opak než co si myslí a očekává většina.

spot_img