Americký státní dluh dosahuje 23 bilionů USD – Více než 1 mil. USD na BTC

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Americký státní dluh je nyní přes 23 bilionů dolarů, podle webových stránek U.S Debt Clock.

Americký státní dluh

Rovněž stojí za zmínku, že dluh vychází na každého občana Spojených států ve výši 69 724 USD a poměr dluhu k hrubému domácímu produktu je 106,65%.

Abychom si udělali lepší představu, co tato čísla znamenají: USA měly v letech 2015 a 2017 poměr dluhu k HDP 104,17%, respektive 105,4%. Historicky nejvyšší byl v USA tento poměr v roce 1946 (na konci druhé světové války) a to 121,7%. Hladiny zadlužení postupně klesaly ze svého vrcholu po druhé světové válce a poté dosáhly úrovně 31% a v 70. letech minulého století 40%. Poměry se od roku 1980 neustále zvyšovaly a poté prudce vyskočily, a to v návaznosti na krizi na trhu s hypotékami a následnou finanční krizi.

Dobře je to vidět i v tabulce níže. Čísla nad 100% znamenají, že za stávající úrovně HDP nebude země schopna svůj dluh splatit, protože “vyrobí” méně… pochopitelně, pokud nezačne tisknout další a další peníze, jako to nyní dělá americký FED. Tím se ale roztáčí spirála a snižuje reálná hodnota amerických dolarů. Důsledky nechť si laskavý čtenář odvodí sám. A tady přichází na scénu Bitcoin.

Americký státní dluh vs. Bitcoin

Na toto poukázal 1. listopadu uživatel Twitteru Rhythm, který také dodal, že každý dolar amerického státního dluhu je ve skutečnosti důvodem ke koupi bitcoinu (BTC). Další uživatel představil další zajímavé doplnění:

“To je více než 1 000 000 dolarů za 1 bitcoin.”

Všechny fiat peníze zemřou

Kryptopodnikatel Max Keizer řekl v nedávném rozhovoru pro Hackernoon, že centrální banky svou politikou kvantitaivního uvolňování přispívají k úspěchu bitcoinů.

Například dopad kvantitativní měnové politiky Federálního rezervního systému USA na cenu bitcoinů:

Od poloviny září americký FED v podstatě vytvořil stovky miliard nových peněz – více než celou tržní kapitalizaci Bitcoinů – během pouhých několika dnů.

Závěr

Je zajímavé, že například v ČR je tento poměr aktuálně 32,7% a je to méně, než mají například na Slovensku nebo v Maďarsku. Ovšem jiné země EU na tom tak dobře nejsou. Celá situace tak nahrává Bitcoinu i kryptoměnám.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mkm

No jedině vystoupit z eu přestat je dotovat

pietro

A co takhle zatlačit na to, aby se celá EU začala chovat zodpovědně..?

ender

Tlačil jsem před chvílí a divili byste se co z toho vzešlo..

spot_img