Akcie Ford jako základ dividendového portfolia: Dividendový výnos až 10 %?

5
(4)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Akcie Ford není třeba investorům sáhodlouze představovat. Jejich výrobky jsou známé po celém světě, a nejen auta proslavila tuto značku. Kdo se někdy zajímal o problémy managementu, musel narazit na rodinu Fordových. Společnost byla založena v roce 1903.

Pro mě jako konzervativního investora je vždy dobrým znamením, když společnost, která prodává auta, dokázala přežít jak první, tak druhou světovou válku a bezpočet novodobých hospodářských, politických a finančních krizí. Automobilový sektor není vůbec jednoduchý – je zde prakticky globální konkurence.

Trh s auty je klasickým příkladem cyklického trhu, který je závislý na makroekonomických podmínkách. Navíc v posledních letech celý sektor zažívá těžký přerod od spalovacích motorů k elektrickým autům. Přechod k elektroautům způsobuje klasickým automobilkám značné problémy, protože se snaží dohnat výrobce výlučně elektrických aut, jako jsou Tesla nebo Rivian.

V neposlední řadě musíme dodat, že sektor elektroaut funguje do značné míry díky státním dotacím a pobídkám. Vzhledem k tomu, že většina států má nyní problémy se státními deficity, lze logicky očekávat, že štědré dotace na elektroauta se postupně omezí. Nelze také opomenout čínskou konkurenci. Tento sektor je tedy velmi rizikový.

Proč koupit akcie Ford?

Na první pohled se může zdát šílené investovat své peníze do akcií automobilek. Ano, je to náročné a člověk by měl rizikům přizpůsobit velikost svých pozic. Z hlediska fundamentů jsou dnes automobilky velmi levné, zvláště pokud si firmy udrží svoji dividendovou politiku. Akcie automobilek, včetně Fordu, se vyplatí držet dlouhodobě pro dividendovou strategii. Cena akcií je dnes velmi atraktivní.

Druhým důvodem, proč obecně vsadit na automobilky, je jejich cykličnost. Automobily se budou prodávat dál a z dlouhodobého hlediska jde o spotřební zboží. Prodeje automobilů však dobře korespondují s hospodářskými cykly. V době recese je držení akcií automobilek náročné, protože jejich cena výrazně klesá. Nákup auta lze vždy odložit o rok či dva a to je úskalí automobilového průmyslu a důvod, proč se obloukem vyhnout evropským automobilkám.

Situace v USA a Evropě, pokud jde o hospodářský růst, je značně odlišná. Zatímco v USA máme i přes vysoké úrokové sazby silný růst HDP, v Evropě je situace jiná a jsme prakticky na pokraji recese. Evropské automobilky bijí na poplach a ceny jejich akcií stále hledají nová dna. Samozřejmě, tento trend se jednou otočí, až se do Evropy vrátí růst, což se očekává v příštím roce.

To je právě důvod proč se podívat na akcie automobilky Ford, jejíž hlavní trhy jsou mimo dosah zpomalující Evropy. Hlavním trhem je USA, následovaná Kanadou a Mexikem, což jsou země, které nejsou zatím recesí ohroženy. Pokud sázíte na to, že se podaří měkké přistání a ekonomika USA se v roce 2025 vyhne recesi, jsou akcie Ford dobrou příležitostí, jak na tuto variantu vsadit. Samozřejmě, v případě recese můžete očekávat dvoucifernou ztrátu.

Akcie Ford: Magnet pro dividendové investory

Pokud budete chtít investovat do Fordu, klíčová je situace na americkém trhu. Jeho hlavním konkurentem je General Motors. Akcie General Motors od začátku roku vzrostly o více než 36,42 %, zatímco akcie Ford klesly od začátku roku o 8 %. Z tohoto pohledu zažívají akcie Ford debakl. Má tedy smysl investovat do Fordu, když jej válcuje konkurence?

Příklad těchto dvou firem je zajímavý, protože zde dochází ke konfrontaci dvou přístupů k odměňování akcionářů. Ford sází především na klasickou dividendovou politiku, zatímco General Motors vrací důvěru investorům prostřednictvím zpětných odkupů. General Motors vyčlenil na svůj program zpětného odkupu více než 16 miliard dolarů. Vedení společnosti si tak nechává otevřenou možnost vykoupit přes 30 % akcií. To je nebývale štědrý program zpětného odkupu, a nyní lépe rozumíme, proč akcie General Motors tak výrazně rostou.

U akcií Ford zpětné odkupy nedávají smysl vzhledem k akcionářské struktuře. Ford má dva druhy akcií. Ačkoli rodina Fordů dnes vlastní jen asi 2 % akcií, vlastní akcie kategorie B, které jim dávají 40 % hlasovacích práv na valné hromadě.

Prozkoumejte akcie Ford na platformě XTB

Kolik bude dividenda Fordu příští rok?

Zpětné odkupy akcií rodinu Ford příliš nezajímají. Pro ně je daleko důležitější vyplácená dividenda. Ford vyplácí přes 82 % čistého zisku na dividendy. Pravidelná čtvrtletní dividenda činí 0,15 dolaru. Každý rok na začátku roku navíc vyplácí speciální dividendu, která v roce 2023 činila 0,18 dolaru.

Mnoho investorů spoléhá na to, že společnost má na svých účtech přebytečných 21 miliard dolarů, které by mohla v následujících letech vyplatit formou mimořádné dividendy. Roční dividendový výnos se nyní pohybuje okolo 7 %, což již dnes stačí k tomu, aby pouze výnos z dividendy překonal inflaci.

Pokud by se spekulace na speciální dividendu vyplnila, roční dividendový výnos by se mohl dostat nad 10 %. Ford je tak typická dividendová akcie. Tyto spekulace posiluje i fakt, že společnost Ford hodlá omezit masivní investice do elektroaut v nejbližší době.

Tržby, zisk a dluh u akcií Ford

Rok 2024 se zatím z pohledu tržeb jeví jako velmi stabilní. Tržby se pohybují v rozmezí 44–47 miliard dolarů za jeden kvartál. Se ziskem je to již horší, protože záleží na odpisech firmy. V posledním kvartálu se společnosti podařilo vydělat 1,83 miliardy dolarů. Dluh společnosti se stabilně pohybuje mezi 140 a 160 miliardami dolarů. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby pravděpodobně klesnou, je velmi pravděpodobné, že Ford své hospodaření vylepší díky nižším úrokům.

Hlavní naději investoři vkládají do byznysu Ford Pro, který prodává a servisuje dodávky pro firemní sektor. Tato divize vykazuje nejvyšší ziskovou marži ve srovnání s ostatními oblastmi činnosti. Ford Pro se podílí na tržbách celé korporace více než 32 %.

Výhled na cenu akcií Ford


Z pohledu technické analýzy se zdá, že akcie Ford mají to nejhorší za sebou. Výprodej trhů 5. srpna 2024 kvůli pádu tokijské burzy poslal akcie Ford až na minimum 9,54 dolaru. Od té doby rostou. Nyní bude důležitá hodnota 11,29 dolaru, kterou by akcie mohly překonat, pokud výsledky firmy za třetí čtvrtletí dopadnou dobře. Ford představí výsledky 28. října 2024.

Další velká rezistence je na úrovni 12,17 dolaru. Pokud se podaří tuto rezistenci prorazit, bude poražen dlouhodobý medvědí trend a akcionáři mohou začít slavit. Tento pozitivní vývoj samozřejmě předpokládá, že se americké ekonomice nepropadne do recese. Možná právě volba nového amerického prezidenta pomůže této akcii otevřít dlouhodobý růstový kanál.

Prozkoumejte akcie Ford na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img