Akcie Berkshire Hathaway A poklesly o 99 %, alespoň podle technické závady NYSE

3
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Technický problém na newyorské burze v pondělí způsobil, že akcie třídy A společnosti Berkshire Hathaway Warrena Buffetta klesly téměř o 100 %.

Obchodování s těmito akciemi bylo zastaveno, stejně jako s akciemi Barrick Gold a Nuscale Power. Akcie také zaznamenaly dramatický pokles díky technické závadě NYSE. Obchodování s akciemi Barrick a Nuscale bylo po krátké pauze obnoveno.

Newyorská burza v aktualizaci v 10:11 hodin dopoledne středoevropského času uvedla, že zkoumá technický problém týkající se limitních pásem. Jedná se o mechanismy, které zastavují obchodování s akciemi v případě nadměrné volatility. Není jasné, kolika akcií se problém týká.

V den, kdy bylo obchodování s akciemi Berkshire třídy A zastaveno, bylo zaznamenáno méně než 4 000 obchodů. Obchodování pokračovalo s akciemi třídy B, které v pondělí ráno klesly o méně než 1 %.

Problémy na NYSE jsou další připomínkou toho, že burzy a poskytovatelé dat, které jsou pro Wall Street klíčové, nejsou zcela bezchybné. Mezi další nedávné příklady patří hodinové zmrazení datových kanálů indexů CME minulý týden a prosincová chyba systému Nasdaq, která vedla ke zrušení některých příkazů.

Předešlé chyby NYSE

Na newyorské burze NYSE také v lednu 2023 došlo ke dni, kdy úvodní aukce pro některé akcie neproběhly správně.

V běžných dnech mají původní akcie třídy A společnosti Berkshire jednu z nejvyšších cen na Wall Street. Minulý týden se každá z nich prodávala za cenu o 45 % vyšší, než je mediánová cena domu v USA. Dne 28. března dosáhly akcie třídy A historického maxima při uzavření burzy ve výši 634 440 USD.

Je to proto, že Buffett nikdy akcie nerozdělil, protože chce přilákat akcionáře, kteří jsou investičně orientovaní s dlouhodobým horizontem. Stoupenec Bena Grahama uvedl, že mnoho akcionářů Berkshire používá své akcie jako spořicí účet.

Společnost Berkshire vydala v roce 1996 akcie třídy B za cenu rovnající se jedné třicetině akcie třídy A. Učinila tak, aby uspokojila menší investory, kteří chtějí malý podíl na Buffettově úspěchu.

Buffett je největším akcionářem společnosti Berkshire, který podle údajů společnosti FactSet vlastní více než 38 % akcií třídy A. Takzvaný věštec z Omahy se zavázal rozdat jmění, které vybudoval v Berkshire, konglomerátu se sídlem v Omaze, který začal řídit od roku 1965.

Prozkoumejte akcie Berkshire Hathaway na platformě XTB

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img