Bitcoin a akciový trh čelil v minulém týdnu dost hlubokým cenovým poklesům, což se však v jeho samotném závěru změnilo ve slušný růst. Panické výprodeje nejsou nikdy nic moc racionálního. Je to zásluhou emocí a techniky trhu, kdy jsou ze svých pozic vykopnuti hráči, kteří prostě museli prodat své pákové pozice.
My se nyní proto ptáme, má trh to nejhorší za sebou? Můžeme s klidným srdcem říct, že krátkodobě asi ano. Pullback prozatím vypadá pěkně a prodejci zůstávají v ústraní. Nicméně do konce roku je pořád spousta času. A jak často opakuji, druhá polovina letošního roku bude podle mě velmi dynamická.
Myslím si, že budeme získávat čím dál častěji špatná makro data, která tak budou i trhy interpretována. Ekonomická recese není nikdy nic pozitivního. I když implikuje rychlý pokles v úrokových sazbách.
Video: Je panika na trzích u konce?
Ukazatele avizují příchod ekonomické recese
Díky těm nemalým pohybům na dluhopisovém trhu, je výnosová křivka, prismatem 10letých a 2letých splatností amerických státních dluhopisů, vskutku blízko ke svému napřímení. To znamená úrovně 0 % a výše. Připomínám, že právě ono napřímení bývá finální trigger pro ekonomickou recesi. Jak vyplývá z grafu, míra nezaměstnanosti nabírá poté s určitým časovým zpožděním růstovou dynamiku. Jakmile míra nezaměstnanosti vzroste během krátké doby o 1 procentní bod, problém je na světě.
Sahm Rule je další makro indikátor avizující ekonomickou recesi. Tento indikátor je docela novinka, protože ho poprvé jeho autorka publikovala v roce 2019 a vůbec prvně jsem o něm slyšel asi před více jak rokem. Jde spíše o indikátor technického rázu, takže nic extra racionalizovaného. To znamená, že za ukazatel nestojí žádná velká teorie.
Při aplikaci na historická data by měl jednoduše fungovat. Proč nás zajímá? Jelikož Sahm Rule právě triggeruje příchod ekonomické recese.
Technicky má indikátor fungovat tak, že když vzroste 3měsíční klouzavý průměr o 0,5 procentního bodu nad 12měsíční low, tak je to spouštěč pro ekon. recesi (pracuje se s daty z trhu práce). Což se čerstvě stalo. Jak vyplývá z přiloženého grafu, při aplikaci na historická data indikátor generoval vcelku spolehlivé signály.
Výše zmíněné ukazatele se mohou samozřejmě mýlit. Není to nic, co bychom měli pokládat za něco jistého. Spíše nám podobné indikátory pomáhají se orientovat v tom celkovém kontextu, díky čemuž se může každý investor mnohem lépe orientovat.
Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.
Bitcoin bojuje o 60 000 dolarů
Bitcoin svou technickou pozici markantně zlepšil. V podstatě je zde možné sledovat snahu o tzv. V-shape recovery. Odraz od 49 000 dolarů nás dostal zpátky nad S/R level 60 000 dolarů, high je 62 738 dolarů. Týdenní svíce má díky tomu dlouhý spodní knot, díky čemuž víme, že prodejci dostali pěknou nakládačku.
Nicméně týdenní svíce nakonec bez debat zavřela pod zmíněnou úrovní, tedy pod 60 000 dolary. Tím pádem růst prozatím vypadá pouze jako pullback přeprodaného trhu. Je proto dost možné, že se cena bude zase pohybovat na o něco nižších cenách. Boj o současnou hladinu však není ještě zcela ztracen.
Závěrem: Období velkých příležitostí na trzích
Nynější doba je skvělá tím, že máme dost informací, abychom učinili dost dobrá investiční rozhodnutí. Jsme v bodě, kdy se můžeme perfektně poučit z ekonomické a finanční historie. Ekonomická teorie je pro nás též velmi slušným návodem.
Samozřejmě nevíme, co přesně se stane. To neví nikdo. Leč podobnosti z historií tu jsou a bylo dost času se připravit. A kdo je připravený, ten posléze nebude plakat nad rozlitým mlíkem.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB