Alex Thorn: Bitcoin ve skutečnosti nikdy nepřekonal 100 000 dolarů

3.6
(8)

Podle šéfa výzkumu v Galaxy, Alexe Thorna, se vrchol bitcoinu na úrovni kolem 126 000 dolarů po přepočtu na inflaci rovná zhruba 99 848 dolarům, tedy těsně pod vysněným šesticifierným milníkem.

Thorn upozornil, že i když Bitcoin v říjnu dosáhl nového historického maxima nad 126 000 dolary, po očištění o inflaci se na šest číslic nikdy skutečně nedostal.

Pokud cenu bitcoinu upravíte o inflaci na úroveň dolarů z roku 2020, BTC nikdy nepřekročil 100 000. Ve skutečnosti vrcholil na 99 848 dolarech v přepočtu na rok 2020. Věřte tomu, nebo ne.Alex Thorn

Thorn vysvětlil, že jeho výpočet zohledňuje ztrátu kupní síly postupně při každém zveřejnění nových dat o inflaci od roku 2020 až do dneška.

Inflaci měří index CPI (Consumer Price Index), který sleduje, jak se mění ceny vybraného koše zboží a služeb. CPI sestavuje americký Úřad pro statistiku práce a slouží jako hlavní ukazatel vývoje životních nákladů.

Agentura v listopadu uvedla, že CPI za posledních 12 měsíců vzrostl o 2,7 % (bez sezónního očištění). Kupní síla dolaru tak dál klesá. Od roku 2020 přišel přibližně o pětinu své hodnoty.

Inflace v USA zůstává vysoko

Dnes jsou podle CPI ceny zboží zhruba 1,25× vyšší než v roce 2020. Jinými slovy, jeden dolar dnes koupí jen asi 80 % objemu, který pořídil tehdy.

Inflace v USA během pandemie v roce 2022 vystřelila nad 9 % a dodnes se drží nad cílem Fedu, který míří na 2 %.

Index dolaru se v roce 2025 propadá

Pokles hodnoty americké měny letos zrychlil, což ukazuje index DXY, který porovnává dolar s košem hlavních světových měn.

Podle dat z TradingView DXY od začátku roku oslabil o 11 % na 97,8 bodu. V září spadl až na tříleté minimum 96,3 a od října 2022 má dlouhodobý sestupný trend. Dolar totiž ztrácí vůči jiným měnám půdu pod nohama.

Posiluje to takzvaný debasement trade. Jde o strategii, kdy investoři nakupují aktiva, u nichž věří, že si udrží nebo zvýší hodnotu, zatímco fiat měny postupně ztrácejí kupní sílu.

Závěr

Alex Thorn připomíná nepříjemnou pravdu. Nominální rekord není totéž co reálný rekord. Růst ceny Bitcoinu vypadal impozantně, ale inflace část zisků smazala.

Přesto je zajímavé, že i navzdory oslabenému dolaru zůstává BTC pro mnoho investorů symbolem ochrany proti znehodnocení peněz, což posiluje narativ o Bitcoinu jako digitálním uchovateli hodnoty.

Po přepočtu na inflaci Bitcoin na šesticifierný milník zatím nedosáhl. To ale neznamená, že se příběh končí. Naopak.

Ukazuje to, že skutečná síla trhu se bude měřit až podle toho, zda BTC dokáže překonat nová maxima i v reálných (inflačně očištěných) hodnotách. A právě to může být další velký test pro dlouhodobé držitele.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marty
Hodnocení článku :
     

Svým způsobem má sice pravdu ale objektivně je to demagogie, kterou lze uplatnit defakto na cokoli… Vezmu-li za příklad na jedno ze svych konzervativnějších ETF portfolií, tak za poslední 3 roky +19% (cca +6,33% roční průměr), což není na mix akcii a bondu vůbec špatný)
Kdyz ale zohlednim inflaci a slabnouci dolar, sem vlastně na nule (spíš ještě lehce v mínusu). Jenže v dlouhodobém horizontu je to úplně irelevantní, navíc i ten „mizerný bitcoin“ (s aktuálním ziskem stále „pár stovek“ %) i letošní výkon big-techu mi pořád všechny případně ztráty bohatě vyžehlí! (A ano průběžně realizuji cast zisků 😉).
Aneb není nad to, si „ohnout“ statistiku dle svých momentální potřeb (což je ohromně populární a dělají to tak s oblibou všichni) 😮

Radek

Přesně tak….to je jak kdybych řekl, že barák před 20 lety stál půl mega a teď stojí 15, ale vlastně je pořád za půl…ano jedním úhlem pohledu je to fakt🙈😊

czhunter

Ano, na jednu stranu je ten výpočet demagogický, na druhou stranu i růst SP500 ukazuje spíš slábnutí dolaru než cokoliv jiného.

Což lze snadno ukázat tak, že mnoho věcí a akcií má dolarové ATH, ale Eurové vůbec ne.

Jestli to bude nebo nebude mít dlouhodobý vliv záleží na tom, jak dlouho chtějí Američané tlačit USD dolů.
Jestli jen pár let, nebo pár dekád jako Japonci Jen – pak se konce té dočasnosti taky nemusí nikdo z nás zde dožít.

Toňad
Hodnocení článku :
     

Ano, málokdo je hodler ze Satoshiho dob, málokdo se vyhne vlivu inflace. Nu a za těchto předpokladů je třeba s BTC – a samozřejmě se vším ostatním – zacházet jako…se vším ostatním. I skutečnou zlatou cihlu lze na trhu uplatnit různě. Většina z nás se jakýchkoliv aktiv prostě nenají. Bylo by tragikomické podléhat představě, že právě teď ušušním nějaké krypto do Trezoru 7 a bude ze mne „hodný Jiříkovský“.

Dejf
Hodnocení článku :
     

Máte pravdu, všechno vlastně stojí stokrát míň, když započítáme inflaci….

Zeptej se AI na cokoliv

Chatuj si s AI

Ahoj! Jsem nový Kryptomagazín rádce! Co tě zajímá?
BitcoinLIVE
$--,---
--.--%
Market Cap$2.28T
Fear & Greed12Extreme Fear
Silný strach mezi investory. Trh může být podhodnocen.
Načítám...