10.5.23 Analýza pro zlato – Začíná býčí trh?

3.5
(15)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Zlato je pořád silné. A pořád se drží velmi blízko od klíčové rezistence, která trh se zlatem v podstatě odděluje od býčího trhu. Vlastně je to to jediné, co kurzu brání pokračovat do mnohem vyšších kurzových úrovní. Proč je každopádně technicky a fundamentálně situace krapet odlišná od roku 2020 a 2022? To si povíme níže.

Bankovní krize jako pohon pro růst zlata

Když v historii docházelo k otřesům ve finančním sektoru, zlato bylo právě tou komoditou, která z toho nejvíce těžila. Pokud tedy dáváme současné bankovní krizi dostatečnou váhu, jsou nynější podmínky ideální pro to, aby zlato započalo býčí trh. Úplně ideální je ještě k tomu právě stagflace jako na přelomu 70. a 80. let minulého století. Tedy kombinace inflace, vysoké nezaměstnanosti a záporného HDP.

V každém případě, zpřísňování úvěrových podmínek v historii vždy vedlo k ekonomické recesi. A recese též motivuje investory k tomu, aby se zajistili ve zlatě. Narazil jsem na přiložený graf, který moc pěkně vizualizuje, že když v bankovním sektoru docházelo k silnému utahování v měnovém prostředí, vyústilo to v hlubší hospodářskou recesi (hard landing). Naopak uvolněnější měnové prostředí dokázalo recesi odvrátit (soft landing).

Komerční banky tímto reagují na své vlastní problémy. A tím problém vlastně přenesou i do reálné ekonomiky. A to se projeví rapidním snížením poptávky. A tím pádem hospodářskou recesí. Všimněte si, že zaznamenaná období jako hard landing byla specifická tím, že zlato kurzově hodně posilovalo.

Zlato už měsíce drží agresivní růstový trend

Fundament jsme si rozebrali a nyní se podíváme na techniku trhu. Zlato se pořád drží blízko rezistence, která je kolem 2 080 USD za unci. A my víme, že stejně jako v roce 2020 a 2022 zde došlo k silnému zamítnutí. Ale jak jsem nedávno říkal ve video analýze, teprve klíčové je, jak se bude kurz chovat potom. Zastaví se kurz u blízkého supportu? Nebo bude pokračovat v dalším poklesu a nevzpamatuje se z neúspěchu?

V roce 2020 a 2022 došlo po zamítnutí u řečeného levelu k dalšímu kurzovému poklesu. Trh se z toho prostě nevzpamatoval a pokračovalo se hned dolů. Nyní je ale situace na první pohled jiná. Alespoň prozatím. Zlato se totiž po tom třetím zamítnutí zachytilo hned o první support, který je kolem 2 000 USD.

Že se kurz zastavil na zmíněné úrovni znamená pro býky obrovskou šanci. Jednak se nám tu změnil vzorec oproti předešlým pokusům o průlom a jednak zlato de facto drží velmi silný býčí trend. A to již od podzimu minulého roku. A také RSI indikátor má za sebou odraz od supportu. A hlavně bych z indikátoru řekl, že se trh dostatečně pročistil.

Závěrem

Řekl bych, že zlato vypadá z technického hlediska hodně slušně. Sice se zopakovalo to samé zamítnutí jako z předešlých let v tom stejném pásmu. Ale důležité je, jak se bude kurz chovat teď. A prozatím je ten vývoj odlišný. Primárně jsou i fundamentální podmínky dost odlišné a ve prospěch zlata.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

“Zlato se pořád drží blízko rezistence, která je kolem 2 080 USD za unci. A my víme, že stejně jako v roce 2020 a 2022 zde došlo k silnému zamítnutí.”

Teď už mi ale zlato zní mnohem více přesvědčivě ohledně těch 2k/oz. Každopádně v tom prvním případě (2020) jsem se sám poprvé a řádně přesvědčil, jak je důležitá jardova rada jménem “používej svou vlastní hlavu, dělej si svůj vlastní research”.

spot_img