7 nejlepších dividendových aristokratů s vysokým dividendovým výnosem

2.3
(4)

Dividendoví aristokraté jsou akcie, které každoročně zvyšují své dividendy. Zde je přehled, jak do nich investovat.

John D. Rockefeller kdysi řekl: Víte, jaká jediná věc mě těší? Když vidím, jak mi přicházejí dividendy. Ať už s tím souhlasíte, nebo ne, nemůžete Rockefellerovi vyčítat, že je nadšený ze svých příjmů z dividend. Je to mocný nástroj pro dlouhodobé zvyšování bohatství.

Od ledna 2000 do ledna 2020 dosáhl index S&P 500 výnosu 129,95 % bez započtení dividend. Kdybyste však reinvestovali všechny dividendy vyplacené akciemi v indexu během této doby, výnos by vyskočil na 235,65 %. Přitom v rámci indexu S&P 500 existuje skupina akcií, která vyplácí dividendy mnohem spolehlivěji než ostatní společnosti. Této skupině se říká dividendoví aristokraté.

Co je to dividendový aristokrat?

Dividendový aristokrat je akcie z indexu S&P 500, která každoročně zvyšuje dividendu po dobu nejméně 25 let. V současné době existuje 66 dividendových aristokratů a jedná se o různorodou skupinu. Jsou rozmístěny v mnoha různých částech ekonomiky, včetně zdravotnictví, základního spotřebního zboží, finančního a průmyslového sektoru.

Mají však několik společných rysů. První z nich je, že jsou zavedené – aby splnily kritérium 25letého zisku dividend, musí být veřejně obchodovanou společností alespoň 25 let. Mezi dividendovými aristokraty nenajdete žádné burzovní nováčky, jako je například Tesla. Zadruhé, všechny tyto akcie patří mezi akcie s velkou tržní kapitalizací. Aby se jednalo o dividendové aristokraty, musí být společnost zařazená na index S&P 500, a k tomu musí mít tržní kapitalizaci alespoň 13,1 miliardy USD.

Info
Více o dividendových aristokratech najdete v našem komplexním článku.

Seznam 7 největších dividendových aristokratů

Níže je uveden seznam sedmi největších dividendových aristokratů seřazených podle aktuálního dividendového výnosu.

Dividendoví králové vs. aristokraté

Akcie, které zvyšují dividendy po dobu nejméně 50 let, se někdy nazývají dividendoví králové. Na rozdíl od dividendových aristokratů nemusí být dividendovými králi společnosti z indexu S&P 500. Většina z nich jimi je – a jsou tedy aristokraty i králi, ale některé jimi nejsou. Přesto jsou dividendoví králové menší a exkluzivnější skupinou než dividendoví aristokraté – proto ten název. Zatímco dividendových aristokratů je v době psaní příspěvku více než 60, dividendových králů je méně než 50.

Jak investovat do dividendových aristokratů

Pokud jste v investování nováčkem a chcete nakupovat dividendové aristokraty, prvním krokem je otevření makléřského účtu, pokud jej ještě nemáte. Pak si budete muset vybrat mezi investicí do jednotlivých akcií dividendových aristokratů nebo investicí do fondu dividendových aristokratů. Teoreticky mohou jednotlivé akcie překonat fondy a tržní indexy – mohou však být také rizikové. Je důležité prozkoumat akcie, které hodláte koupit, a to může být časově náročné, pokud zvažujete nákup mnoha jednotlivých akcií.

Pokud chcete získat expozici vůči dividendovým aristokratům, ale nechcete věnovat čas a peníze nákupu jednotlivých akcií, můžete zvážit nákup burzovně obchodovaných fondů (ETF), které tyto akcie obsahují. Fond ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF je jediným fondem, který striktně sleduje 66 oficiálních dividendových aristokratů z indexu S&P 500.

Investujte do dividendových aristokratů na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Adam

WBA už asi ne kdy udělal cut dividendy

spot_img