5 nejlepších dividendových akcií pro potenciální investici

4
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Téměř všechny tyto dividendové akcie mají výnos vyšší než 3 % a nabízejí spolehlivý příjem v nejistých dobách.

Exxon Mobil Corp. (XOM)

Exxon Mobil je dominantní integrovaná ropná společnost. Působí na většině území světa v oblasti ropy, plynu, rafinerie a chemického průmyslu. Díky této rozmanitosti aktiv a geografickému umístění se společnosti Exxon dařilo i přes nestabilní cenové prostředí pro ropu a zemní plyn v posledním desetiletí. Pozoruhodné je, že společnost Exxon během propadu cen ropy v roce 2020 nesnížila dividendu, i když většina jejích kolegů výplatu dividend výrazně omezila. Investoři mohou v noci klidně spát, protože společnost Exxon má jednu z nejsilnějších rozvah na světě.

Společnost Exxon také nadále investuje do růstu. Například její podmořské ropné pole v Guyaně je jedním z největších objevů v tomto odvětví od přelomu století. V době, kdy mnoho energetických společností ustoupilo od těžby ropy, společnost Exxon pokračuje v rozvoji svého podnikání a připravuje půdu pro růst dividend na další desetiletí.

Coca-Cola Co. (KO)

Jednou z nejlepších investic Warrena Buffetta všech dob je pozice jeho firmy ve společnosti Coca-Cola. Společnost Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A, BRK.B) začala nakupovat akcie tohoto nealkoholického gigantu po krachu na burze v roce 1987. Společnost Berkshire v průběhu desetiletí akcie loajálně držela a díky tomu byla odměněna nespočtem miliard dolarů na kapitálových ziscích a dividendách.

Buffett oceňuje Coca-Colu pro její konzistentnost a investoři by měli také, protože společnost nabízí investorům každoroční zvyšování dividend již od roku 1961. Sektor s nápoji se také dobře drží v období recese. To z této společnosti činí stabilní investici pro lidi, kteří se obávají bouřkových mraků na ekonomickém obzoru.

Pfizer Inc. (PFE)

Farmaceutický gigant Pfizer se ocitl ve slepé uličce. Během pandemie dosáhla společnost rekordních hodnot, protože její vakcína COVID-19 vynesla desítky miliard dolarů. Investoři se připravovali na konec tohoto toku příjmů, ale nedávný nárůst případů onemocnění vakcínou COVID-19 může způsobit obnovení zájmu o tuto vakcínu. I při odečtení budoucích příjmů z vakcín je na tom společnost Pfizer nyní lépe než v roce 2019.

Analytici předpokládají, že společnost v příštím roce dosáhne tržeb ve výši 67 miliard USD; to je o světelné roky více než 41 miliard USD v roce 2019. Zkrátka a dobře, společnost Pfizer úspěšně investovala svůj nečekaný zisk z vakcín do řady nových růstových příležitostí. Nicméně akcie se obchodují zpět na předpandemických úrovních, což vytváří skvělou příležitost k nákupu při poklesu.

Wells Fargo & Co. (WFC)

Mnozí investoři mají společnost Wells Fargo stále na trestné lavici. Koneckonců, společnost se nechvalně proslavila skandály s falešnými účty na konci roku 2010. Wells Fargo zaplatila vysoké pokuty a její pověst tím utrpěla, ale objevila se i nečekaná světlá stránka. Federální rezervní systém stanovil pro Wells Fargo jako trest za její prohřešky omezení aktiv. Díky tomu nemohla Wells Fargo počátkem roku 2020 nasadit tolik kapitálu jako její kolegové a banka nenakládala s cennými papíry a úvěry s nízkými úrokovými sazbami, které potopily menší konkurenty, jako jsou First Republic a Signature Bancorp.

Ve skutečnosti je rozvaha banky Wells Fargo dobře připravena na současné prostředí úrokových sazeb a její výsledky hospodaření v roce 2023 překonaly výsledky mnoha jejích konkurentů. Navzdory pozitivním signálům jsou akcie v důsledku širších obav v odvětví pro letošní rok pouze na stejné úrovni, což představuje dobrou příležitost k nákupu.

Verizon Communications Inc. (VZ)

Společnost Verizon je jedním ze tří dominantních bezdrátových operátorů v USA. Investoři již dlouho spoléhají na to, že jim tyto blue-chip akcie přinesou stabilní příjmy. Konkurenční společnost AT&T Inc. (T) šokovala investory snížením dividendy po neúspěšné akvizici společnosti Time Warner.

A přestože je společnost Verizon v lepší kondici než AT&T, odvětví čelí rostoucí konkurenci a vysokým nákladům na zavádění sítí 5G. Verizon je však nyní na vrcholu cyklu kapitálových výdajů a vedení očekává výrazné zlepšení peněžních toků od roku 2024.

Co se týče sentimentu, situace se však nedávno zhoršila, když se objevily zprávy, že by telekomunikační společnosti mohly čelit právním závazkům souvisejícím s olovem ve starých telefonních kabelech. Potenciální odpovědnost ještě nebyla stanovena, ale investoři se obávají nejhoršího. Zdá se však, že to Verizon srazilo na neudržitelně nízkou cenu akcií, jejichž cena je pouze sedminásobkem budoucího zisku a nabízí téměř 8% dividendový výnos.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img