5 důvodů, proč proděláváte na burze – A jak to změnit

1
(1)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...

[Večerní souhrn článků] • Ripple vytváří blockchain pro centrální banky • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Ahojte tradeři! Dnes jsem si pro vás připravil základní chyby, které dělá téměř každý člověk, který se rozhodne obchodovat na burze. Na začátek tohoto článku musím podotknout, že chyb, kterých se lidé dopouštějí, je několik desítek. Dnes se pokusím zaměřit na chyby, o kterých se možná až tak nemluví, ale mají obrovský dopad na vaši ziskovost!

Nedefinuju a neakceptuju riziko

Primární chyba téměř všech a přiznám se, že i moje, v dobách, když jsem začínal. Definování stoplossu není akceptace rizika! Za prvé je třeba si uvědomit, že trading je jiný než věci, na které jsme zvyklí. Když například přijdu do sázkové kanceláře a vsadím si 100 € na zápas s kurzem 2 : 0, tak mám jen 2 možnosti. Buď daný zápas vyjde a mně se zpět vrátí 200 €, nebo zápas nevyjde a přišel jsem o 100 €. Mám tedy jasně definovaný zisk a ztrátu a jiné možnosti nepřicházejí v úvahu. Podobně je to i při ruletě, kde mohu vsadit na červenou, nebo černou. Nechci porovnávat trading a hazardní hry, ale k tomu se ještě dostanu dále v článku.

Jak je to však v tradingu? Mám neomezený počet možností a scénářů, které mohou nastat! Představme si, že nakoupím Bitcoin za 100 €. Kolik bude můj profit a kolik bude moje ztráta? Já si musím určit, na jaké hodnotě budu Bitcoin prodávat v zisku a ve ztrátě. Řekněme, že budu chtít získat 50 € a jsem ochoten riskovat 25 €. Nikdo za mě tuto kalkulaci neudělá. Riziko si musím stanovit a definovat sám. A co je ještě možná více klíčové, musím ho i dodržet! Pokud si jednou nastavím, že v případě ztráty 25 € odcházím z trhu, tak z něj opravdu odejdu.

Následuju dav

Chyba, která mě stála několik tisíc euro, dokud jsem se úplně nerozhodl odstřihnout od davu. Na definování celého problému použiji jednu skvělou citaci Marka Douglase:

Stádová mentalita: „Každý se ohlíží kolem sebe v představě, že ten druhý ví, co dělá, protože proč by to jinak dělal? Průměrný obchodník se stále řídí podle jiných, protože není schopen dělat vlastní rozhodnutí.“

Mým úkolem není následovat dav, ale sledovat, jak se dav bude chovat!

Krásný příklad je FOMO posledních dnů, kdy si všichni mysleli, že to bude růst do nekonečna, a množství obchodníků naskočilo do trhu na hodnotě 8000 dolarů za Bitcoin, protože sledovali dav. Však o růstu Bitcoinu psali všude na internetu, a dokonce i v televizi!?

Podléhám emocím

Pokud bych měl vybrat jen jednu chybu, která vám brání v dosahování zisků, tak je to přesně podléhání emocím. Znovu absolutně typický příklad před pár dny. Když byl Bitcoin na hranici 4000 dolarů, tak o něj nezavadil téměř nikdo (kromě nás, skalních fans!). Jakmile se však Bitcoin vyšplhal na 8000 dolarů a zaplavil média o tom, jak roste a překonal své maximální hodnoty v tomto roce, tak přišel strach. Zapamatujte si – strach je nejsilnější emoce! Přišel strach z toho, že mi ujíždí vlak a že já blbec jsem měl nakoupit za 4000 dolarů, vždyť můj soused František na tom božsky vydělal a já zase nic. O této kapitole bych mohl napsat i disertační práci, ale pamatujte! Obchodování je hra emocí a vyhrává ten, kdo své emoce dokáže kontrolovat.

Co je money management?

Vsadit všechny své peníze i ty, co nemohu ztratit, případně si ještě půjčit a vsadit na „jednoho koně“ je velmi české. Absolutně elementární pravidlo money managementu říká, abych do jednoho obchodu použil maximálně 10 % svého kapitálu. Pokud do každého obchodu dám 10 % svého kapitálu a v každém obchodě budu riskovat 10 % ztrátu, tak v případě jednoho neúspěšného obchodu jsem přišel o 1 % z celého svého kapitálu. I při extrémně špatné sérii 15–20 neúspěšných obchodů za sebou nezkrachuje. Rozdíl mezi gamblingem a tradingem je právě v money managementu.

Existence svatého grálu!

I vy jste už slyšeli o strategii, která zaručeně vychází? Ať trh klesá, nebo stoupá, tak existuje strategie, která stále dokáže vydělávat fixní procenta měsíčně! Důležité je slovíčko fixní! Samozřejmě, že existují strategie, na základě kterých umíte být úspěšní, ale neexistuje žádný svatý grál! Myslím si, že v roce 2017 fungovaly na kryptoměnách mnohem lepší, úplně jiné strategie než během let 2018 a 2019, když jsme klesali. A o tom to je! Existuje množství strategií, které umíte vyšperkovat svou disciplínou a money managementem, avšak když se změní tržní podmínky, tak musíte přizpůsobit i strategii!

Nakonec citát ode mě: „Je bláznovství dělat stále totéž a očekávat jiný výsledek. Pokud chci mít něco, co jsem ještě nikdy neměl, musím udělat něco, co jsem ještě nikdy neudělal!“

Ing. Jakub Kraľovanský

Při tradingu je důležité získávat informace včas. Proto si na naší stránce můžete aktivovat odesílání notifikací (návod najdete zde) a budeme rádi, pokud nás začnete sledovat na Facebooku.

Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme, kdy nakoupit a kdy prodat.
Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni učinit správné rozhodnutí. Pokud chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.

Na Facebooku jsme pro vás vytvořili diskusní skupinu, kam můžete přidat vaše postřehy, analýzy, případně dotazy na naše tradery. Přijďte si popovídat o kryptoměnách a aktuálním dění na trhu.

Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se může kdykoliv změnit. Spekulativní obchody jsou na krypto trzích velmi rizikové.

Disclaimer: Tento článek patří firmě Medial Base s.r.o a je chráněn copyrightem. Jakékoli zneužití (např. kopírování) je trestné! Zveřejněné informace jsou autorským dílem a bez souhlasu není další šíření tohoto materiálu povoleno.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře