30.01.21 Technická analýza BTC/USD – Pump & Dump

5
(8)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Včerejší pumpa na Bitcoinu (BTC) přišla dost nečekaně, ale z počátku vypadala dost nadějně. Nakonec se trh po pumpě zavřel v docela ideální podobě (4H) a objemy byly obrovské. Pohyb byl tedy potvrzený. Jak jsem včera psal, začátek toho růstu nedával vůbec logiku, takže mě hned napadlo, že Bitcoin dostal nějaký vnější impuls.

Posléze jsem ze sociálních sítí zaregistroval, že si Elon Musk zase hraje s Twitterem a bohužel si tentokrát vzal na paškál Bitcoin. Řekl bych, že ten člověk si bezesporu libuje v tom, že skrze svůj účet na Twitteru dokáže rozhýbat trh. Každopádně se stalo přesně to, čeho jsem se obával – Pump & Dump. Ta poptávka byla vyšponovaná roboty a velkým počtem gamblerů, kteří prostě automaticky nakupovali, když si všimli toho hashtagu.

Avízo k zítřejší video analýze:

Během druhé poloviny nedělního odpoledne zase vydám video analýzu na Bitcoin. Jakmile k tomu dojde, budete samozřejmě upozorněni. Můžete se opětovně těšit na další analýzu plnou užitečných informací. Jak mám zvykem, vše si zevrubně rozebereme.

Jakmile si ale všichni uvědomili, co se děje, další nakupující do trhu už nevstoupili. Naopak prodejci zagresivněli, díky čemuž cenu srazili zpátky. Bohužel výše popsaný skutek je výborným argumentem pro všemožné regulační orgány. Díky obdobným událostem nám v horizontu několika let trh s Bitcoinem zregulují do podoby, že ho nebudeme poznávat.

Aktuální situace na 4H TF SPX

Akciový index S&P 500 nemá za sebou zrovna příznivé zakončení obchodního týdne. Vlastně musel od října čelit největšímu kurzovému propadu, což určitě není pro celkovou stabilitu globálního trhu příznivá situace. Je i dost pravděpodobné, že z určité míry měl pokles na indexu vliv na včerejší dump BTC.

Nějakou dobu se mi vůbec nelíbila ta tržní struktura s nízkou volatilitou a nyní je nutné index bezesporu sledovat. Pokud by totiž kurz klesl pod první zaznačený support, asi se blíží nemalý problém.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Včerejší close na denním grafu vypadá vážně hrozivě a nedokáži si nějak představit, že by nakupující měli po tomhle odvahu do trhu vstupovat. Došlo k ráznému zamítnutí breakoutu a dokonce za doprovodu mohutných objemů. Pátek byl pro Bitcoin vážně dost špatným dnem, který dost možná rozhodl o tom, kam se bude trh ve střednědobém horizontu ubírat.

Vzhledem k popsanému price action je dost velká šance, že prodejci budou zase aktivnější a sundají cenu zpátky k 29 500 USD. Pak se trh musí rozhodnout, zda klesající trajektorie v rámci zakresleného kanálu bude pokračovat. Denní graf v každém případě nepůsobí vůbec příznivě. A pokud padne 29 500 USD, pocit z trhu se ještě zhorší.

Indikátory

Co se týče denního RSI, hodnoty jsou stále dost neutrální. Křivka indikátoru se ani k hraničním 30 bodům nepřiblížila, což znamená, že technicky vzato je trh stále býčí. Uvidíme ale, jak trh zareaguje na čerstvé tržní události. Na MACD převládá negativní momentum, ale vzhledem k několika silným dnům, dost zesláblo.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H grafu jsme schopni si celý včerejší vývoj mnohem lépe rozebrat. Když se v 13:00 prorážející svíce zavřela nad 36 600 USD, vážně vypadala situace dost slibně. Horní knot byl krátký, svíce byla impulsní a hlavně měla mohutné bull volume. Trh však posléze začal ztrácet momentum, což bylo vzhledem k předcházejícímu price action nelogické.

Následující svíce zavřela jako Doji, což značilo jisté zaváhání. Svíce měla navíc dost velké objemy, takže to nebylo malinkaté zaváhání. Tudíž už bylo zřejmé, že je nákupní tlak vůči prodejnímu cca 50:50. Zamítnutí v blízkosti 39 126 USD muselo být pro shortaře zkrátka dost lákavé. Dalo se i očekávat, že prodejci, co nestihli nabrat dříve, zkusí nabrat nyní.

No, pak nastal silný výplach a návrat ceny pod S/R level 34 600 USD. Nyní kurz konsoliduje pod řečenou hranicí, ale na průraz to zatím vůbec nevypadá. Byla jakási snaha o návrát, ale dle knotu předešlých svící snahy skončily neúspěchem. Navíc bull volume je naprosto marginální. Býci zkrátka dostali výprask a nemyslím si, že do trhu jen tak znovu vlezou.

Indikátory

Křivka RSI se odrazila jako hodinky při dotyku s hraničními 70 body, což je bezesporu dost medvědí znamení. Leč negativní momentum prozatím nenabralo nějak rozhodující spád.

Závěrem

Včerejšek nebyl pro Bitcoin vůbec příznivý a obávám se, že má jednou nohou nakročeno na střednědobý downtrend. Ultimátní medvědi tedy mohou zaplesat, že se jejich zaslíbený scénář pomalu vyplňuje. Ale kdo ví, ještě máme do konce měsíce celý víkend a povede se nakupujícím nějaký zvrat. I když to na první pohled z grafu příliš nevypadá.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: