29.06.20 Technická analýza Whiting petroleum – Typická Pump & dump struktura, bacha na to!

3.2
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Dnešní analýza bude více vyčnívat od standardu, který na tomto serveru produkuji. Obsahově je to opravdu čistě vzdělávací s názornou ukázkou trhu, který lze označit za typický Pump & dump (P&D). Pump & dump trhy jsou extrémně nebezpečné hlavně pro čerstvě začínající investory, kteří nemají žádnou zkušenost s kapitálovými trhy.

Bohužel i nově začínající investoři s kodifikovatelnými (naučenými ze studií) znalostmi se mohou snadno v těchto typech struktur trhu nechat nachytat. Ovšem při analýze grafů lze riziko P&D identifikovat a pak se prostě takovému akciovému titulu vyhnout, čímž svůj kapitál uchráníte.

Princip P&D

Pokud nevíte, v čem P&D spočívá, tak se jedná o cílenou manipulaci trhu. Manipulaci trhu, která není nijak nelegální, ale může klidně spoustu lidí připravit o všechno. Princip je v tom, že velký maker (ten, kdo má dostatek kapitálu) si vybere hodně slabý trh s nízkou likviditou.

Na takových trzích velcí hráči nebývají, a proto je i hodně jednoduché je dostat pod svoji plnou kontrolu. Pak stačí pomalinku aktivum akumulovat, aniž by se to na ceně jakkoliv projevilo. Jakmile je akumulace ukončena, tak pumpu zahájit jednorázovým zvýšením nákupního tlaku.

Což může na málo likvidním trhu způsobit vzrůst ceny během velmi krátkého času i o několik stovek procent. Zde právě spočívá ten cílený útok na emoce retailových investorů, kteří když tohle vidí, tak snadno propadnou pokušení a do trhu bezmyšlenkovitě vstoupí.

Pokud se toho chytnou masy lidí, tak to samozřejmě cenu může vypumpovat o dalších několik stovek procent a v tu chvíli začíná prodávat iniciátor pumpy. Pojďme si to tedy ukázat na praktickém příkladu u titulu Whiting Petroleum.

Aktuální situace na 1D TF Whiting Petroleum

Akciový titul Whiting Petroleum má historické maximum z roku 2014 na neuvěřitelných 371,68 USD. Vzhledem k tomu, že je aktuální cena za akcii 1,21 USD, tak je to naprosto hrozivý propad a ten trh je v podstatě mrtvý a je to známka toho, že velké instituce v něm nejsou.

Každopádně, do grafu jsem označil fázi přípravy, během které iniciátor pumpy pomalu aktivum akumuluje (v rozmezí 02.-20. dubna) v takových objemech, aby to s cenou pohnulo v konotacích na aktuální situaci co nejméně.

Jakmile bylo nakoupeno, tak došlo k jednorázovému navýšení nákupního tlaku (22. dubna), což vypumpovalo cenu o více jak 100 % během jednoho dne. Pumpa o 100 % retailu pozornosti neujde a obzvlášť ne tehdy, když si iniciátoři pojistí, že pumpu zpropagují na sociálních sítích a nejrůznějších P&D skupinách na telegramu.

Následující den (23. dubna) cena poskočila o dalších 185 %, ale ještě tentýž obchodní den došlo ještě k výraznému sražení ceny v podobě dlouhého knotu svíce. Ti, kteří nakoupili právě na tom vrcholu, tak se chytili do škaredé pasti.

A jdeme na to znova

Nadcházející dva dny spadne cena o nějakých 70 %, ale díky následujícím dnům je malá část ztráty umazána. Pak se situace trochu uklidní a vidíme v podstatě beztrendový pohyb, který trvá až do 5. června. Tohle období tedy můžeme klidně zase považovat za fázi akumulace.

Toho 5. června cena pumpne o 50 %, takže o pozornost je postaráno. Další den je růst ceny o 160 % a dokonce tu na denní svíci není skoro žádný knot. Žádný dlouhý knot – retail se nebojí a nakupuje, zatímco manipulátor po částech může prodávat za nejvyšší cenu.

Následujících pár dní máme drop o více jak 65 %, což je opětovně nemilé pro ty, co kupovali na vrcholu té velké zelené svíce. Situace se zase vrací „do normálu“ a osobně bych to viděl ještě na jeden pokus. Člověku by to asi přišlo už drzé a okaté, ale když to vyšlo předtím, tak to může vyjít znova.

Závěr

Pump & dump nelze samozřejmě vždycky tak snadno avizovat. Záleží dost na okolnostech toho konkrétního trhu a možnostech iniciátora této manipulace. Na tomhle titulu šlo po 23. dubnu předpokládat, že se o to znovu pokusí a skutečně to udělali.

Jestli bude budoucí vývoj nápadně připomínat období z 24. dubna – 04. června, tak to hošani znova asi zkusit chtějí. Šlo ale P&D poznat ještě před tím prvním pokusem? Do jisté míry ano, protože tomu chování trhu během dubna nasvědčovalo – malé objemy a nízká volatilita.

Hlavně se jedná o úplně „mrtvý trh“, který přišel za předešlých pět let o většinu své hodnoty. Na těchto trzích je P&D docela časté, a proto je lepší se jimi vůbec nezabývat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img