27.08.20 Technická analýza akcií Tesla – Vrcholí nafukování této investiční bubliny?

4.2
(5)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Více jak měsíc jsem nezpracoval analýzu na Teslu, tak si pojďme udělat pořádný update. Tento akciový titul po krátkodobé korekci zase navázal na předchozí momentum a pokračuje v té šílené pumpě. Díky čemuž akcie dosáhly ceny 2 000 USD a dokonce expanze i nadále pokračuje.

Upřímně, vůbec nechápu, proč to za tak šílenou cenu někdo nakupuje. Je to hotové davové šílenství, protože s mohutně rostoucí cenou bych očekával, že postupně bude momentum oslabovat. To se vůbec neděje a místo toho je expanze ještě agresivnější. Tady se opětovně hodí příměr k Bitcoinu a připomíná mi to podzim roku 2017.

Nové paradigma

Za sebe tedy mohu říci, že nafukování bubliny jistě vrcholí a nejpozději ke konci roku by to snad konečně mělo rupnout. A nebude to nic pěkného – nepřekvapil by mě propad i o 50 % za jediný den. Proto i ti, kdož kupovali za mnohem nižší ceny, tak se vystavují riziku, že ve finále budou ve ztrátě. Jedinou jistotou je to prodat a raději si počkat, jak se to vyvrbí.

Z toho, co lze zpozorovat ze sociálních sítí, tak už tu to nové paradigma nepochybně je. Masy lidí zase fantazírují, jak to poroste do nekonečna. Ta psychologie davu je zkrátka u každé finanční bubliny stejná – velká euforie a odtržení od reality s naprostou absencí jakékoliv racionality.

Pokud mi nevěříte, tak se podívejte do veřejné skupiny Robinhood traders na FB, kde je přes 120 tisíc lidí. Na „českém“ facebooku je to mnohem lepší. Lidi v tuzemsku mají tendenci tu bublinu spíše bagatelizovat v tom smyslu, že její vrchol je zatím v nedohlednu. Leč většina se většinou drží nohama na zemi.

Aktuální situace na 1D TF akcií Tesla

Jak jsem v minulé analýze avizoval korekci, tak k ní skutečně došlo. Byla ovšem pouze krátkodobá a stačilo to na to, aby trh nabral zase sílu pro pokračování ve zběsilém rally. Samotná struktura korekce měla nakonec podobu býčího útvaru falling wedge a zároveň S/R level 1 365 USD zafungovalo jako efektivní podpora.

Kurz tedy již asi dva týdny pokračuje ve velmi strmé expanzi během které se udělalo i pár bullish gapů. K těm z přelomu června/července se dají přičíst ještě další dva, ale trh zatím jaksi nemá tendenci je vyplnit. Každopádně, od ukončení korekce udělala Tesla nějakých 57 % a dle premarketu má v plánu v tom pokračovat.

Co se týče objemů, tak ty nijak zvlášť nekolísají a drží si to jakýsi standard. Avšak čekal bych, že při takových pumpách budou mnohem větší. Vyplývá mi z toho, že je stále málo těch, kteří chtějí prodávat.

Indikátory

Na RSI je zřetelně viditelná medvědí divergence a je i na vyšších časových rámcích. Nicméně, nakupujícím je to evidentně ukradený a pokud momentum vydrží, tak se tahle anomálie zneplatní. Co se týče MACD, tak jsme v extrémních číslech, ale zde je to bez jakékoliv anomálie. Avšak dle histogramu to v posledních pár dnech začíná ztrácet páru.

Aktuální situace na monthly TF akcií Tesla

Přikládám měsíční graf, aby pořádně vyniklo, jak agresivní ta expanze kurzu je. Vidět parabolu na měsíčním časovém rámci je unikát a můžete tak mít jistotu, že koukáte na investiční bublinu. Úplně to stejné bylo několik měsíců na Bitcoinu v roce 2017, kdy to začalo gradovat někdy v dubnu téhož roku.

Bizár je, že dokonce i v relativních číslech jsou pohyby za tu měsíční periodu obdobné. Pokud tudíž budeme vycházet z vývoje na trhu s Bitcoinem, tak je skutečně odhad vrcholu ke konci roku na místě. Ale do té doby nám Tesla může atakovat 4 000 USD. Davy lidí pak nezajímá, že vstupují do trhu, který má podobu paraboly. Hlavně, že to roste.

Indikátory

Že se blížíme do finále dokazuje především indikátor RSI, neboť jsme v těsné vzdálenosti od vrcholu z roku 2013. Je dosti nepravděpodobné, že bychom šli mnohem výš, protože na to ani není moc prostor. Aktuální hodnoty indikátoru jsou i tak dost vysoké – 90,34 bodů.

Tady si dovolím zase malou odbočku k Bitcoinu, kdy na ceně 4 765 USD (srpen 2017) byly hodnoty RSI skoro 95 bodů. Následoval strmý propad o 40 %, hodnoty indikátoru měly dno na 85 bodech a růst od tohoto bodu zase pokračoval. I přesto Bitcoin posléze dokázal atakovat 20 000 USD, kde hodnoty RSI činily 96 bodů.

Proto jsem řekl, že se cena Tesly může klidně vytáhnout na 4 000 USD a to i přesto, že nejrelevantnější indikátor nám říká, že by to mělo jít do pekel. Pouze tím roste pravděpodobnost, že dojde k zhroucení, ale nedává nám to jistotu, že se to stane okamžitě.

Závěr

Pokud máte rádi gamble, tak je Tesla jednoznačně pro vás. Jestli ovšem chcete doopravdy investovat a zbytečně neriskovat, tak tento akciový titul není pro vás. Ta pravděpodobnost, že o většinu kapitálu přijdete, je zcela nezanedbatelná.

Na druhou stranu je potenciál zhodnocení kapitálu i nyní obrovský. Myslím si, že vůbec nepřeháním, když říkám, že Tesla může udělat těch 4 000 USD. A proč ne i 5 000 USD? Vrchol se přesně na dolar odhadovat nedá, ale lze s jistotou konstatovat, že riziko každým dnem stoupá úměrně s růstem ceny akcií.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
kurtt

tesla poletí až na 10 000 🙂

Lojzik

Dam ruku do ohne za to, ze v pondeli bude Tesla pod 500$

spot_img