26.08.20 Technická analýza ETH/USD – Máme počítat s hlubším propadem?

5
(4)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

V předešlé analýze na Ethereum (ETH) jsme si řekli, že nejbližší silný support je na S/R levelu 363,37 USD, což je zároveň maximum z léta minulého roku. Kurz Etherea pokračoval v poklesu a nejspíš brzy dojde k dalšímu otestování této hladiny.

Vzhledem k tomu, že je tato hladina velmi důležitá, tak by její průraz směrem dolů mohl znamenat těžký propad. Proto je pro mě level 363,37 USD jako ostře sledované vlaky, neboť zde očekávám silnou obranu ze strany nakupujících.

Vlastně se tu bude lámat chleba a rozhodovat o tom, zda ten kratičký pokles bude ukončen, či naopak nabere spád. Nesmíme zapomínat na to, že Ethereum má za sebou velké zhodnocení a proto je na místě počítat i s korekcí, která vytrvá několik týdnů. Avšak je určitě na místě upozornit, že trh byl takhle silný naposledy na přelomu let 2017/2018.

Aktuální situace na Weekly TF ETH/USD

Napřed se podíváme na týdenní graf, díky kterému máme vlastně lepší představu o tom, jak na tom trh je. Nyní jsme v cenových hladinách, kde se Ethereum nacházelo těsně před tím, než ta altcoinová bublina vrcholila. Což je období mezi červnem až začátkem listopadu roku 2017. Všimněte si, že měl trh tehdy docela problém aktuální cenové relace prolomit.

Z toho důvodu mi přijde racionální počítat s několikatýdenní korekcí a následný kvazi-sideways trh, po kterém bude následovat breakout. Když se na graf podíváte pozorně, tak nemůžete zpochybňovat, že je odpor kolem 400 USD tvrdý jako skála. Prostě se mi nezdá, že by to tím projelo tak snadno.

Nákupní objemy jsou i navíc o něco horší než tomu bylo před třemi lety. Uvažoval bych o snadném průrazu pouze tehdy, když by se trh vyznačoval radikálním nákupním tlakem. To se ovšem neděje a proto nevidím důvod, aby byl vývoj odlišný od roku 2017.

Jinak, weekly svíce z minulého týdne nevypadá zrovna pozitivně. Technicky vzato to není bearish engulfing (červená svíce by musela mít close pod open zelené svíce), ale na první pohled se to tak zdá. Dost možná rozhodne aktuální týdenní svíce, když bude její close pod tou předešlou svíčkou.

Indikátory

A teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – pozorně si prohlédněte vývoj křivky RSI v roce 2017. Tehdy měl trh mnohem silnější momentum a podařilo se hodně dlouho setrvat v překoupené oblasti. Avšak v současnosti to vypadá, že se zde neudržíme.

Sice je super, že se hodnoty indikátoru po dlouhém čekání dostaly tak vysoko, ale na nějakou šílenou jízdu to ještě nevypadá. Respektive, je k tomu nakročeno, ale takto se mi to jeví, že napřed hodíme ještě jednu šipku dolů.

Aktuální situace na 4H TF ETH/USD

Teď si ještě v rychlosti rozebereme 4H graf, kde můžeme zpozorovat, že pokles trvá v rámci zakresleného trendového kanálu. Nicméně, 24. srpna tu byl pokus o průraz a na chvíli se zdálo, že si nakupující prosadí vyšší cenu. Leč to nevyšlo a ukázalo se díky navrácení kurzu do kanálu, že je to fakeout.

Sestup kurzu tak pokračoval a lokální low máme na cca 369 USD, což je velmi blízko od klíčové podpory v úrovni 363,37 USD. Máme tu tedy potvrzení, že kolem řečené úrovně ta poptávka po koupi je. Jestli to však bude stačit, tak to se teprve ukáže. Nyní máme čerstvě po odrazu od horní stěny kanálu, takže asi brzy dojde k otestování podpory.

Tato podpora byla první polovinu měsíce hned několikrát otestována, takže by pro medvědy nemělo být zrovna jednoduché prorazit.

Indikátory

Na RSI proběhly nedávno dva odrazy od hraničních 30 bodů a i teď jsou hodnoty docela blízko. Současně s cenovým supportem tu tedy máme support i na těch 30 bodech, což je pozitivum. Na RSI je ještě býčí divergence – problém je v tom, že vyšší dno je dost daleko od přeprodaných hodnot. Na MACD je ten nesoulad mezi vývojem křivek a kurzu taktéž.

Závěr

V těchto chvílích mi přijde, že nižší časové rámce nejsou až tak relevantní a proto hlavně sleduji grafy vyšších časových rámcích. Po zhlédnutí 4H grafu si člověk totiž může myslet, že je to pouze krátká korekce, která na prvním silném supportu (363,37 USD) asi skončí.

Nicméně, z historického cenového vývoje na týdenním grafu lze implikovat, že je to pouze začátek hlubokého pádu, který může skončit až kolem 150 USD. To by znamenalo pokles od letošního high cca 66 %. Tím neříkám, že se to stane – pouze je racionální s touto možností počítat a proto je na místě nezapomínat na stop loss.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: