2 nutné předpoklady, aby algoritmický stablecoin neskončil kolapsem: Vitalik Buterin

5
(2)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Zakladatel Etherea Vitalik Buterin se zabýval otázkou, jak vytvořit nebo rozpoznat algoritmický stablecoin, který by nebyl předem odsouzen ke kolapsu.

Buterin: 2 předpoklady pro úspěšný algoritmický stablecoin

Buterinovy ​​komentáře jsou reakcí na mnohamiliardové ztráty spojené s kolapsem ekosystému Terra  a jeho algoritmického stablecoinu TerraUSD (UST).

Zakladatel Etherea v zásadě říká, že i přes tuto odstrasující zkušenost není na místě zcela zavrhnout myšlenku na funkční algoritmický stablecoin. Sám pak uvádí předpoklady, bez kterých to podle něj fungovat nebude.

1. Může se stablecoin „smrsknout“ na nulu uživatelů?

Pokud tržní aktivita pro stablecoinový projekt „klesne téměř na nulu,“ uživatelé by měli být schopni extrahovat z aktiva reálnou hodnotu své likvidity, navrhuje Buterin.

Buterin zdůraznil, že tento předoklad nesplňoval UST kvůli své struktuře, ve které LUNA, neboli to, co se nazývá volume coin (volcoin), potřebuje udržet svou cenu a uživatelskou poptávku, aby si stablecoin udržel svou fixaci na americký dolar. Pokud se stane opak, je téměř nemožné vyhnout se kolapsu obou aktiv:

“Zaprvé, cena volcoinu klesá. Poté se stablecoin začne třást. Systém se pokouší podpořit poptávku po stablecoinech vydáváním dalších volcoinů. S nízkou důvěrou v systém je málo kupujících, takže cena volcoinu rychle klesá. Konečně, jakmile je cena volcoinu blízko nule, zkolabuje i stablecoin”

2. Možnost záporných úrokových sazeb

Buterin se také domnívá, že je životně důležité, aby algo-stabilcoin byl schopen implementovat zápornou úrokovou sazbu, když sleduje „koš aktiv, index spotřebitelských cen nebo nějaký libovolně složitý vzorec“, který roste o 20 % ročně.

„Samozřejmě neexistuje žádná skutečná investice, která by se mohla přiblížit k 20% návratnosti ročně, a rozhodně neexistuje žádná skutečná investice, která by dokázala neustále zvyšovat míru návratnosti o 4 % ročně. Ale co se stane, když to zkusíte?”

Výsledky Buterin ve svém myšlenkovém experimentu navrhl dva.

Zaprvé projekt „účtuje držitelům nějaký druh záporné úrokové sazby, která se vyrovná, aby v podstatě zrušila míru růstu denominovanou v USD zabudovanou do indexu.“

A pokud ne, tak se:

„..Promění v Ponziho, který držitelům stablecoinů po nějakou dobu poskytuje úžasné výnosy, dokud se jednoho dne náhle zhroutí s třeskem.“

Závěr

Zakladatel Etherea dodává, že i po splnění podmínek existuje několik dalších problémů, které mohou nastat, jako jsou např. různé bugy. Jde však podle něj o nezbytné předpoklady a když je nějaký algoritmický projekt splní, má šanci obstát a nezřítit se po vzoru UST.

Jako příklad Vitalik Buterin uvedl algo stablecoin RAI, který je podložený ethery a uživatelé ho tak vždy můžou vyměnit za ETH uzamčené v trezorech, které zajišťují RAI a jeho půjčovací mechanismus.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
an onym

Škoda,že pan Buterin nezmínil Djed, který oboje splňuje.

David

Nebo USN který má kromě NEAR i normální kolaterál jako klasické stablecoiny. Je vlastně krytý z 200% v ideálním případě.

spot_img