19.12.20 Technická analýza Cosmos/USD a ChainLink/USD – Poslední expanzivní vlna?

4
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Přináším vám další analýzu, ve které se budeme zase věnovat altcoinům. Oproti včerejšku jsem se rozhodl pro rozbor altů, které jsem tak trochu zanedbával – Atom (Cosmos) a ChainLink (Link). Každopádně je víkend a jak všichni víme, víkendy jsou většinou slabší. A skutečně tomu objemy na trhu i vcelku odpovídají.

Každopádně podstatná část altcoinů nějak výrazně nereaguje na konsolidaci trhu s Bitcoinem. Zatím je to trochu podezřelé, ale zas na druhou stranu je dost možné, že tržní účastníci pouze vyčkávají, až bude větší jistota. Všichni holt netrpělivě očekávají dump, který ale prozatím nepřichází.

Následný pád na altcoinech by totiž byl pro nakupující dost bolestivý, hlavně pro ty, kteří nakupovali těsně před začátkem korekce. Ono ovšem stačí, aby byl Bitcoin dostatečně dlouho stabilní a altcoinový trh se může rychle chytit. Vlastně jsem toho názoru, že bychom do začátku nového týdne mohli ještě jednu slušnou vlnu směrem nahoru udělat. Avšak nepočítám s tím, že z toho vzejde kdovíjaké terno.

Začneme tedy s mincí Link, na kterou nebyla analýza hrozivě dlouho. On holt nebyl úplně důvod, protože price action na Linku nebyl nějak extra zajímavý. Trh akorát pomalu roste v rámci zakresleného expanzivního kanálu, a to je vše. Já jsem osobně překvapený, že už cena dávno neatakovala all time high ze srpna letošního roku, ale evidentně se poptávka za první půlrok dost vyčerpala.

Nic jednoduše neroste věčně a je potřeba s tím počítat. Pokud jste nicméně z Linku zklamaní, ještě nějakou dobu asi i budete, protože technicky trh nemá vůbec snahu udělat krok vpřed. Volatilita ovšem malá není, neboť se střídají krátké swingy, které mají v relativních číslech 20 – 30 % na obě strany trhu. Což krátkodobé obchodníky jistě potěší, ale pro dlouhodobé investory je to naopak marast, protože asi nemají radost z toho, když vše ostatní zběsile pumpuje a Link se zrovna pohybuje pouze v rámci kanálu. Zas na druhou stranu došlo ke zhodnocení o skoro 100 % od zářiového swing low. Lidé, co nakupovali pod 10 USD, si asi nemají nač stěžovat.

Leč vzhledem k tomu, kde aktuálně cena je, by v případě odstartování korekce byl propad pod 10 USD asi nevyhnutelný. Sice je na cestě dolů několik silných supportů, jako jsou ty na 12 USD, 11,24 USD a 10,5 USD, ale jestli Bitcoin začne padat volným pádem, kurz této mince projede vypsanými hranicemi jako nůž máslem.

Avšak pod 8 USD by cena jít neměla – blízko této úrovně je point of control na Volume profile, a proto zde lze kalkulovat s mohutnou poptávkou. Co se týče možnosti ještě jedné vlny up, jestli vydrží aktuální support, atakování 15,59 USD je reálné.

Indikátory

RSI je zatím bullish, ale je tu poznat jakási neschopnost prorazit a udržet se nad 70 body. Indikátor MACD má sice po bearish crossu, ale negativní momentum nemá vůbec sílu a pravděpodobně dojde k negaci díky blížícímu se se býčímu překřížení křivek.

Aktuální situace na 4H TF Cosmos/USD

Trh s tímto coinem nesleduji příliš dlouho, ale myslím si, že po technické stránce tu existuje jistý potenciál. Co se týká aktuální struktury trhu, tak ta má podobu rostoucího trianglu. Když bych měl pouze z této skutečnosti vycházet, řekl bych, že probíhá reakumulace. Na přelomu srpna a září přece jenom trh dost tvrdě dropl a v podstatě není vyloženě nutné, aby cena musela jít ještě níž.

Problém by nastal ve chvíli, pokud by padla spodní stěna trojúhelníku a S/R level 4,531 USD. Kurzový pokles by se nejspíš zastavil až kolem 4 USD, což by dost bolelo. Pokud se ovšem řečené podpory podaří ubránit, myslím si, že Cosmos časem vygeneruje nové all time high. Na trhu platí ovšem stejné podmínky jako třeba u ChainLink, protože Cosmos za první půlrok udělal strmou rally.

Logickým důsledkem je vyčerpaná poptávka a na základě toho je delší reakumulace vcelku nutná, aby trh mohl na předešlou rychlou jízdu navázat. Za nejbližší silné rezistence považuji levely 5,8 USD a 6,48 USD. Poslední řečená je v těsné blízkosti horní stěny zakreslené struktury.

Kurz má vcelku reálnou šanci atakovat alespoň tu bližší. Přece jenom k tomu stačí pouhých 8 %. Nelze ani vyloučit, že se cena dotkne horní hranice patternu. Pokud na trhu budou panovat příznivé podmínky, neměl by to být problém.

Indikátory

RSI je jednoznačně bullish, ale žádná sláva to vyloženě není. Nějak se totiž nedaří prorazit hraničních 70 bodů, ale rozhodně převažuje pozitivní momentum na trhu. Dle MACD zrovna velí negativní momentum, ale slábne.

Závěrem

Sice to neustále opakuji, ale myslím si, že je opatrnost nanejvýš žádoucí. Retail to sice ignoruje, ale konsenzus mezi analytiky je takový, že víc jak jednu vlnu nahoru už s největší pravděpodobností nedáme. Nebuďte tedy hamižní a nepředstavujte si ve své hlavě nesmyslně vysoké částky. Nyní je lepší být spíše skromný a chamtivost si nechte až na závěr očekávaného pročištění trhu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img