19.01.23 Analýza S&P 500 a Nasdaq – Otočka na předpokládaném místě

3.7
(3)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

S&P 500 a Nasdaq se měsíce snaží začít nový býčí trend. Od října kurz sice už nepokračuje v dosavadním klesajícím trendu, ale to neznamená, že není platný. V každém případě se kurzy těchto indexů zase pokusily o průlom klíčových rezistencí, kde se dala zase předpokládat otočka. A stejně jako v prosinci, je i nyní ten pokus nezdařilý.

Jestřábí tón členů FOMC

Dost tomu pomohl i jestřábí tón jednotlivých členů FOMC z aktuálního týdne. Ze zveřejněných informací totiž vyplývá, že základní úroková sazba půjde minimálně na 5 %. V současnosti trhy primárně předpokládají, že Fed již nebude zvyšovat vyšším tempem jak o 0,25 procentního bodu. Takže nás čekají ještě dvě zvýšení.

Nicméně terminal rate (očekávaný vrchol Fed) je až na 5,4 %. Proto bychom neměli být překvapení, když 1. února zvýší úrokové sazby ještě jednou o 0,5 procentního bodu. Já též souhlasím s trhem, že tak neučiní. Ale nepřekvapil by mě růst o víc jak těch kosmetických 0,25 procentního bodu. V každém případě počítejme s tím, že po podstatnou část letošního roku zůstanou úrokové sazby v rozmezí 5 – 5,5 %. A to je nejvíce za předchozích 23 let.

Kurzy S&P 500 a Nasdaq zamítnuty na rezistencích

Kurz S&P 500 se pokusil zase o průlom skrze rezistenční diagonálu. A stejně jako u předchozích pokusů to nedopadlo úspěšně. My těch dotyků s touto čárou máme díky již šest. Když počítáme i vrchol býčího trendu. V každém případě to vypadalo pro býky určitou dobu docela nadějně.

I v těsné blízkosti od diagonály se trh přesto pokoušel prorazit. Včera ale zase sklapla klec. Kurz nyní zůstává na S/R pásmu 3 950 bodů, kde je i point of control volume profile. To znamená, že se kurz zdržuje na velmi likvidní úrovni. Proto jsem velmi zvědavý, zda z toho bodu bude pokles pokračovat.

Mimochodem, všimněte si, že kurz S&P 500 tvoří, při troše představivosti, viditelně stranové pásmo. A to minimálně od přelomu října a listopadu. V řečeném pásmu se můžeme i nadále pohybovat. Dokud se něco v ekonomice tzv. nerozbije. Trhy nás přesvědčily, že jsou odolné vůči jestřábí rétorice a už nevěří, že úrokové sazby porostou nějak znatelně. Proto potřebují mnohem větší impuls k poklesu. Ale kdo ví, třeba se nedostaví a zůstaneme ve stranovém pásmu celý rok 2023.

Kurz indexu Nasdaq se dostal až po point of control volume profile a S/R hladině 11 500 bodů. A včera se ten postup zastavil poklesem. Jestli se zopakuje dřívější price action, kurz Nasdaq se vrátí zpátky pod tu rezistenční diagonálu. I zde na grafu zaregistrujte ten stranový vývoj, který trvá od poloviny října. Klidně trh v tomto pásmu může zůstat po relativně dlouhou dobu.

Závěrem

Na první pohled se může zdát, že akciové trhy zase vystřízlivěly. Ale je lepší být připraven na to, že podobná otestování zase brzy přijdou. A pokud se nic velkého nepřihodí v podobě nějakého ekonomického crashu, asi nás čeká spíše stranový kurzový průběh.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stanislav

Omylem jsem kliknul na článek JJ. Tentokrát alespoň nenapadá, že jsou všichni kolem „joudové“.
To je fakt pozitivní…
Příště si budu dávat větší pozor.

Reklama: