18.01.21 Technická analýza BTC/USD – Pár dní konsolidace, poté se uvidí?

4.6
(18)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy opět krvácí, Bitcoin se krátce dostal pod 45 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin by se mohl propadnout...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

V rámci dnešní analýzy se opětovně pověnujeme Bitcoinu (BTC), neboť máme čerstvě po zakončení předešlého týdne. Jinak, pokud chcete trochu podrobnější rozbor, určitě zhlédněte včerejší video analýzu, kde je mnohem více prostoru. Na trhu s Bitcoinem bych si dovolil tvrdit, že je to aktuálně 50:50. A vzhledem k tomu, že je trh stále dost přepálený, mi to přijde do jisté míry jako ruleta.

Rizika jsou pořád dost velká a nikdo by je určitě neměl odbývat mávnutím ruky. Zas na druhou stranu proběhlo po technické stránce v omezené míře k pročištění, čímž se vlastně vytvořil určitý prostor pro pokračování v expanzi. Řečeného prostoru není mnoho, ale teoreticky by mohl Bitcoin ještě krátkodobě pumpovat.

A pokud k něčemu takovému opravdu dojde, neměl bych z toho dlouhodobě moc radost. Čím déle jdeme nahoru, tím déle posléze můžeme klesat. Nic se zkrátka nemůže nafukovat věčně a Bitcoin se nám na první dobrou nafouknul teda solidně. Tudíž, jakmile k opravdové korekci dojde, bude dost bolestivá. A my navíc budeme doufat, že se jedná pouze o korekci a ne o úplnou změnu trendu.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Zavřená svíce z minulého týdne na mě působí spíše neutrálním dojmem. Má sice dlouhý spodní knot, ale určitě bych ji nezařadil do býčí kategorie. Nicméně se nám posunula křivka dvacetitýdenního klouzavého průměru, která je nyní na ceně 19 614 USD, kde máme, kromě levelu 24 000 USD, první opravdu silný support.

Tudíž nám konfluence v řečené hranici opravdu posílila, neboť je zde dle Volume profile začíná dostatečná likvidita a blízko je i golden pocket na Fibonacciho posloupnosti. Když by Bitcoin začal klesat volným pádem, označená hranice by měla kurz zadržet. Leč na kapitálových trzích neexistuje žádná jistota, nezapomínejte na to.

Indikátory

Na křivce týdenního RSI se definitivně vytvořil vrchol, což je dle historických dat hrozivě bearish. Býci zkrátka už nemají šanci křivku narovnat. Vždy, když v minulosti došlo na týdenním RSI ve vysokých úrovních k utvoření vrcholu, znamenalo to hlubší pročištění. Tím neříkám, že není šance ještě na jednu vlnu up.

Jedná se však o faktor, který nám říká, že trh nebude mít sílu pokračovat. Jednoduše obrovské riziko, které nikdo nesmí ignorovat. Avšak vše má dvě strany mince. Jak jsem říkal v úvodu, v omezené míře na trhu vznikl prostor alespoň pro krátkou expanzi. Týdenní RSI je totiž na cca 86 bodech – objektivně se tedy jakýsi prostor skutečně zrodil.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

U třídenního grafu zopakuji skutečnost, kterou jsem už párkrát zmínil. Parabolická struktura trhu zůstala, což je pro mne docela překvapením. Myslel jsem si, že první větší prodejní tlak ji shodí. K řečenému nedošlo, ale pořád to riziko existuje. Jestli parabola praskne, je asi lepší kalkulovat s nižšími cenovými hladinami.

První meta je dle mého názoru až 24 000 USD, protože je zde první větší konfluence. Navíc by měl Bitcoin šanci navázat na méně strmý trend, který je podmíněn druhou zakreslenou diagonálou. Tudíž případný propad není důvod k panice. Naopak, je to dobrá příležitost pro rozumné vstupy s mnohem menším rizikem. 

Zase ale opakuji, kurz klidně může v rámci paraboly ještě expandovat. Ovšem riziko na trhu bude díky tomu velmi vysoké, s čímž všichni musí počítat. Respektive si musíte rozhodnout, zda zmíněné riziko přijmete nebo ne.

Indikátory

Hodnoty třídenního RSI klesly až k hraničním 70 bodům, takže i tento časový rámec vygeneroval prostor pro další případný cenový růst. Hodnoty jsou ovšem stále nad 70 body, z čehož vyplývá, že trh má opravdu daleko od dostatečného pročištění. Kdyby hodnoty klesly pod uvedených 70 bodů, jednalo by se o bearish signál. Stochastic RSI má stále negativní momentum a velmi rychle se blíží k extrémním hodnotám.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Poslední graf bezesporu budí v lidech jistou naději, že je Bitcoin ještě schopen jednu vlnu nahoru udělat. Nicméně musíme myslet v kontextu a nevycházet pouze z jednoho grafu. Jak jsme si ukázali před chvílí, vážně existuje šance na expanzi. Leč je riziko vysoké. V každém případě se nám v grafu rýsuje pokračovací trojúhelník, což by nám mohlo avizovat, že na trhu dochází k reakumulaci s jasným cílem, cenu naposledy před korekcí pumpnout.

Že je v grafu triangl, potvrzuje i Volume profile, neboť je relativně symetrický. To u trojúhelníkových útvaru v grafu bývá. Každopádně si nemůžeme být zcela jisti s tím, že dochází k reakumulaci. Klidně může probíhat distribuce, neboť dolarový index (DXY)dva týdny soustavně posiluje. Investoři tedy se svým kapitálem z trhu odcházejí.

Na druhou stranu posilující DXY automaticky neznamená, že Bitcoin není schopen ještě jednou pumpnout. Přece jenom, nelze z trhu se vším odejít během pouhých pár dní. Pro nás by ovšem řečený faktor měl být vážným upozorněním, že vše nemusí být přesně tak, jak nám graf před námi naznačuje.

Proto jsem na začátku psal, že je situace 50:50. Zkrátka těžko říct, jestli kurz prorazí skrze horní stěnu útvaru nebo spodní. Ať to ovšem bude kamkoliv, směr průrazu nám z krátkodobého hlediska asi poví, kam se bude trh ubírat. Jinak breakout musí být nepochybně potvrzený objemy, pozor tedy na fakeouty. V případě průrazu horní stěny může v mžiku dojít ke kolapsu. V konotaci na riziko, i taková možnost je reálná. Proto buďte opatrní.

Indikátory

RSI je asi týden dost neutrální, což zase koresponduje s tím, že je v grafu konsolidační pattern. Pro MACD platí to samé. Pokud každopádně dojde k průrazu (na jakoukoliv stranu) zvýšené momentum na indikátorech nám pohyb určitým směrem potvrdí.

Závěrem

Po stopadesáté upozorňuji, že je na trhu obrovské riziko, že se ta parabolická struktura sesype. Nakreslený pokračovací triangl není absolutně žádnou zárukou, že cena půjde nahoru. Nezapomínejte na popsané a berte v potaz všechny hrozby, které na trhu nepochybně jsou. Jinak se můžete dostat do bolestivé pasti. Jediné, co můžete opravdu ovlivnit, je, kolik kapitálu na trhu ztratíte. Chraňte tedy svůj kapitál před ztrátou.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

28 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
28 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře