13.09.20 Technická analýza ETP/USD – Metaverse jako jedinečná příležitost roku?

5
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V dnešní analýze se chci věnovat trhu s coinem, který je tak trochu na „okraji zájmu“. Jedna se o ETP (Metaverse), který zrovna nemá úplně nějakou fanouškovskou základnu. Alespoň jsem si tedy nevšiml. Na ETP jsem dělal analýzu naposled někdy v dubnu a to jsem pouze shrnul, že to tehdy vypadalo dost špatně.

Nicméně nyní se ETP jeví jako výborná příležitost, neboť to vypadá, že jsme dost možná na jaře dosáhli dna. Už na přelomu jara/léta jsem si všiml, že je volatilita výrazně snížená (ovšem na poměry kryptotrhu výrazná) a skoro se zdálo, že někdo pomaličku akumuluje. Zkrátka se po technické stránce trh nikam vůbec nepohnul, což se změnilo v polovině července.

Aktuální situace na weekly TF ETP/USD

Především na týdenním časovém rámci je lehce zpozorovatelné, že po několik měsíců byl na trhu až nápadný klid. Bylo to vlastně poté, co ETP otestovalo low z listopadu 2017, kdy došlo k velmi tvrdému flashcrashu kvůli tristní likviditě. Pokud si správně vzpomínám, tak tehdy všechny alty hrozivě propadly, ale trvalo to pouze několik okamžiků.

Ten průběh kurzu po otestování low připomíná pomalou akumulaci, což potvrzuje ta pumpa, která započala v půlce července. Osobně si nemyslím, že ta expanze o více jak 90 % bylo něco jednorázového. Naopak bych si dovolil tvrdit, že jsme se pravděpodobně odrazili konečně ode dna. Lépe to ovšem půjde vidět až na denním grafu.

Indikátory

Hodnoty RSI jsou aktuálně 51 bodů, což musíme bezesporu brát jako pozitivní faktor. Takové číslo tu nebylo příliš dlouho. Avšak to nejdůležitější jest, že odraz započal ve chvíli, kdy křivka RSI byla v těsné blízkosti hraničních 30 bodů. Kurz se tak odrazil v podstatě stejně, jako tomu bylo na přelomu 2018/2019. Pak následovala zběsilá rally o více jak 660 %.

Co se týká MACD, tak zde byla mohutná býčí divergence, která se akorát uplatnila. Momentum se udržuje pozitivní a s krátkými pauzami je pak vždy o něco silnější. Stochastic RSI může v lidech vzbuzovat obavy, protože jsou křivky od července stabilně v překoupené zóně. To ale vůbec nevadí, ty křivky tam mohou setrvat bez problémů i několik měsíců.

Aktuální situace na 1D TF ETP/USD

Že ten dlouhodobý bearish trend významně ztratil, je nejvíce znatelné z denního časového rámce. Když zapomeneme na ten zakreslený býčí praporek, tak by člověk mohl konstatovat, že je to pouze asi jednorázová pumpa, protože trh byl již extrémně přeprodaný. Leč v konotaci na ten praporek to zcela mění situaci.

Naopak se zdá, že býci se chystají na průraz rezistence na S/R levelu 0,22 USD. Samotná příprava spočívá v konstrukci toho býčího patternu, ve kterém dojde jednak k akumulaci a jednak si nakupující sjednotí „noty“. Lidově řečeno, při breakoutu z patternu by měl nákupní tlak významně zesílit a tím zjednodušit snahu o prolomení rezistence.

V případě, že by se opravdu povedlo rezistenci na 0,22 prorazit, tak by nebylo sporu o tom, že nejsme svědky jen nějaké korekce do protitrendu. Naopak lze uvažovat o tom, že začíná nový býčí cyklus. Trh s ETP se tak jeví jako jedinečná příležitost.

Nicméně je to samozřejmě tak trochu ještě chytání potenciálního dna a to je vždy dosti rizikové. Ovšem se správným načasováním vstupu by se z toho dal udělat “slušný vejvar”. Bohužel člověk musí trochu více riskovat, protože ETP je nebývale volatilní a nějaké rozumné nastavení stop lossu (2 % – 5 %) tu moc nejde použít.

Indikátory

Na indikátoru RSI lze identifikovat slušný růstový trend s počátkem právě u dna z března letošního roku. Dokud se tento trend bude prosazovat, tak není co řešit. Musím hlavně upozornit, že závěr poslední expanze měl u indikátoru vrchol na 87 bodech. Z dostupných dat Bitfinexu jsme tak vysoko ještě nebyli.

Předešlá nejvyšší hodnota je z července 2018 na 83 bodech. To jest právě další faktor, že se nejedná pouze o jednorázovou pumpu a pak konec. Na MACD je snaha v těsné blízkosti nulového bodu o odraz. Zatím bezvýsledně, ale to se změní při breakoutu z býčího praporku. Důležité je, že trh má snahu se odrazit.

Závěr

Řekl bych, že vůbec nepřeháním, když ETP tituluji jako jednu z jedinečných příležitostí letošního roku. Musím ale hodně zdůraznit, že případný vstup do longu je mnohem více rizikový a chce to samo o sobě už jen ten vstup pořádně vypiplat. Každopádně, já osobně mám v plánu tento trh bedlivě sledovat a jak to půjde, tak zpracuji update.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
David
Hodnocení článku :
     

A co takhle i popsat, v čem je přednost ETP a proč by měl růst, krom analýzy… Fundament projektu je z dlouhodobého hlediska důležitější, něž grafy.
Prostě článek celkem k ničemu, když tam není ani napsané, čím se projekt zabývá a proč bych měl věnovat čas jeho dalšímu studiu. 1 hvězda

Taiwanec

Děkuji za článek a napadá mě podobná otázka. Jaká je hodnota tohoto projektu a čím se zabývá? Jaký je v něm pokrok? Už na začátku píšete, že nemá moc fanouškovskou základnu. Dna se dosáhlo, ale zrovna tak se za dva měsíce může dna dosahovat opět po 50% nárůstu třeba. Hodně projektů z roku 2017 si dno stále hledá a tím dnem bude nejspíš delistování z burzy a hodnota 0.

spot_img