10 otázek, které si musíte položit, než začnete hodlovat

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V tomto článku si položíme 10 otázek, na které by si měl každý odpovědět, než se rozhodne pro hodl, neboli dlouhodobé investování do kryptoměn. Ať už se v závěru rozhodnete jakkoli, nebo už rozhodnutí jste a tento článek čtete jen ze zvědavosti, určitě zde najdete nejen otázky, ale také odpovědi na to, co by měl každý správný hodler znát.

Máte čas?

Hodl vyžaduje spoustu času. Budete čekat dlouhé měsíce a roky a po celou tu dobu se nemusí dít nic významného. Kryptomarket již zažil dlouhá období relativního klidu a bezvětří a může se klidně stát, že příjde další. Budete schopni sledovat, jak vaše investice leží i několik let prakticky bez zhodnocení (či dokonce v mínusu)? Budete na to mít čas? Pokud je odpovědí ano, čas se stane vaším přítelem a bude pracovat pro vás. Můžete se přesunout k další otázce.

Máte kapitál, který můžete postrádat?

K dlouhodobému investování do kryptoměn je potřeba mít nějaké peníze, které můžete dlouhodobě postrádat. Jak asi víte, nikdy byste neměli investovat peníze, které nepatří do rozpočtu na investice (např. nájem). Postačí vám i menší částka, kterou se vám podaří každý měsíc vyčlenit na nákup kryptoměn. Tímto způsobem navíc rozložíte jednotlivé vstupy, což se určitě vyplácí. Samozřejmě je lepší přikupovat tehdy, když je trh v hlubokém výprodeji.

Disciplinovanost a odhodlání vám nejsou cizí?

Hodlování je o pevné vůli a odhodlání. Musíte se držet plánu, ať se děje cokoli. Pro některé lidi to může být velmi těžké. Každý se na to zkrátka nehodí. Na druhou stranu nemusíte být mistrem v plánování, stačí vám opravdu pevné rozhodnutí. Časem se vše ostatní určitě naučíte.

Věříte kryptoměnám?

Další zásadní otázkou je, zda máte důvěru v blockchainovou technologii a její využití prostřednictvím kryptoměn, jejihž nedílnou součástí blockchain je. Věříte v to, že jsme v podobné situaci, jako když začínal internet? Asi je na místě mluvit o důvěře v Bitcoin, ten tu je totiž od začátku a bude tu až do konce. Není sice úplně vyloučeno, že jeho vedoucí úlohu převezme jiná kryptoměna, ale v tuto chvíli tomu nic nenasvědčuje, ba naopak. Kam se pohne král, tam se vydají i všichni ostatní.

Máte odvahu riskovat?

Ukládání peněz do kryptoměn s sebou nese svá rizika. Jaké zásady dodržovat a nenechat se okrást jsme řešili v minulém díle. Kromě bezpečnostních rizik, jako jsou někteří hackeři a podvodníci, existuje také riziko investiční. Je možné, že investujete do kryptoměny, která časem skončí, nebo její cena rapidně klesne. Totéž se v nejhorším případě může stát s celým kryptomarketem. Tradeři používají stop-lossy, my však držíme i v hlubokých ztrátách a v mínusu neprodáváme, ale přikupujeme. Jste připraveni na to, že se krátkodobě dostanete do ztráty? Ustojíte to riziko?

Jste ochotni se učit?

Dlouhodobé investování do kryptoměn vyžaduje učenlivost a zájem. Musí vás to bavit a musíte být ochotni se vzdělávat. V první řadě je třeba vědět do čeho investujete, pochopit co je blockchain, jak funguje těžba, jak uložit své privátní klíče, vědět něco o Bitcoinu, naučit se vyhnout bezpečnostním hrozbám, umět plánovat, sledovat novinky, nakupovat a prodávat na burze, vědět jak zaplatit daň… Zdá se vám, že toho není až tak moc a že už většinu víte, nebo vás to zaskočilo?

Máte vlastní hlavu?

Hodler musí mít vlastní rozum, měl by si věřit a řídit se svou intuicí a svým názorem. Samozřejmě se vzdělává, inspiruje a poslouchá i názory ostatních, ale ty však zohlední jedině když se tak sám rozhodne. Nikdy se nesmíte nechat proti své vůli ovlivnit názory druhých. Řada lidí se vás může snažit zviklat a odradit a vy musíte být dostatečně silná osobnost na to, aby se jim to nikdy nepodařilo.

Nebyl by pro vás lepší trading?

Pomalu se dostáváme do finále. Další otázkou, kterou si nejprve musíte položit, je, jestli je pro vás hodl to nejvhodnější. Co třeba trading? Nehodí se lépe k vašim schopnostem a temperamentu? Baví vás něco budovat a sledovat, jak to pomalu roste? Jste typ člověka, který se z toho bude radovat, nebo se budete nudit?

Investice je jako rostlina. Nejprve budete sázet semínka, potom se o svoje investice velmi dlouho starat a udržovat je při životě, a teprve pak můžete sklízet plody svého úsilí. Jako v našem příkladě, tak ani na kryptomarketu nikdy dopředu nemáte jistotu, že vaše investice nezahubí dlouhodobé sucho, nebo nějaký škůdce. Trader pouze obchoduje a „pěstování” se ho tedy netýká. Je pro vás dlouhodobé držení to pravé?

Jaký je váš cíl?

Pokud jste dosud odpověděli na všechny otázky ano, je na čase ujasnit si svůj plán. Co od hodlování očekáváte? Čím je váš cíl odvážnější, tím více bude potřeba splnit všechny předchozí body a mít strategii. Strategie by měla odpovídat vašemu cíli. Chcete si pouze přivydělat, nebo vám jde o zhodnocení značného množství kapitálu? Správné stanovení cílů je velmi široké téma, ale v zásadě jde o to, abyste tomu věnovali dostatek času a sladili to i se svými ostatními cíli. Přecejen jde o něco, za čím půjdete třeba několik let a je dobré vědět proč a kam chcete dojít.

Jdete do toho?

A jsme u konce. Poslední otázkou je, jestli jste připraveni začít. Jdete do toho? Pokud ano, přejeme vám pevné nervy a portfolio, které vás obohatí 🙂 Určitě zůstaňte s námi. Kryptomagazín je úplně zdarma a nabízí vám celou řadu článků, videí a informací ze světa kryptoměn. Pro hodlery pak máme náš nepravidelný seriál HODL, který sleduje dlouhodobý vývoj kryptoměn, především Bitcoinu.

-Kytka

Co číst dále?

[RANT] Chcete, aby Bitcoin zase začal růst? Prestaňte HODLovat!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img