07.02.23 Analýza XAU (zlato) – Tvrdé zamítnutí, konec naděje na růst?

3
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Kurz zlata po několik měsíců zaznamenával velmi pěkná zhodnocení a mnoho zlatých býků již predikovalo nový býčí trend. Poslední týdny jsem podobná konstatování slyšel poměrně často. Avšak zlato postupně ztrácelo tu tolik potřebnou setrvačnost. A ke konci minulého týdne došlo k velkým výprodejům. Zlato dvoudenním poklesem ceny smazalo zisky z více jak tří týdnů. A nejspíš to není u konce. Jelikož americký dolar zase vstává z mrtvých a drtí vše ostatní.

Dnes přednese řeč Jerome Powell

Dnes má dle kalendáře v 18:00 řeč předseda Fed Jerome Powell. A to v ekonomickém klubu ve Washingtonu. Osobně si od toho asi nic neslibuji, ale existuje možnost, že Powell překvapí. A pokud překvapí, spíše si vybere jestřábí rétoriku. Budu vystoupení sledovat a určitě o tom poté poreferuji na sociálních sítích. V každém případě je možné, že přijde větší volatilita na trzích. Takže pozor na to.

Kurz zlata zaznamenal velkou ztrátu

Kurz zlata bez větších problémů několik měsíců pokračoval v kurzovém růstu. Trh si připsal od tržního minima z roku 2022 asi 22 %, což je velmi dobré zhodnocení. Chvíli se i zdálo, že zlato otestuje vrcholy z roku 2020 a 2022. Nyní to ale úplně dobře nevypadá. Jelikož nám graf vygeneroval pěkně medvědí týdenní svíci.

Zamítnutí v grafu je evidentní. Objemy jsou na futures trhu též velmi vysoké. Navíc předešlé dvě týdenní svíce už svou podobou říkaly, že poptávková strana nemá sílu. A rezistence kolem 1 950 USD/unce celý postup zastavila. A momentálně se kurz zlata nachází pod pásmem 1 890 USD/unce.

Co očekávat nyní? Čerstvě zavřená medvědí svíce je silným signálem pro pokles. Nedokážu si upřímně představit, jaký blázen by po takovém výprasku nakupoval. Nabídka zcela poptávku absorbovala. Z čehož nemusí automaticky vyplynout otestování low z předchozího roku. Ale je nemálo pravděpodobné, že zlato otestuje kurzové úrovně z podzimu 2022.

Všimněte si, že na týdenním indikátoru RSI trh ztratil momentum u hraničních 70 bodů. Zlato těch 70 bodů není schopno překonat od léta 2020. A zřejmě řečená hranice funguje jako rezistence i teď.

Já měl dlouho představu, že kurz zlata otestuje kurzové pásmo, které se nachází kolem 1 560 USD/unce. Nakonec zlato ukončilo svůj pokles na S/R pásmu 1 620 USD/unce. A to bylo pro mne nemalým překvapením. Je možné, že se tak hluboko propadneme? Jestli americký dolar začne posilovat, nepřekvapilo by mne to.

Závěrem

Zlato není stále schopno využít současné makroekonomické situace ku prospěchu svému. Investoři mají zřejmě pořád pocit, že soft landing je na pořadu dne. Přirozeně nikdo nevidí do budoucnosti. Ale ta chuť riskovat je i v této době všudypřítomná. Poté není nic překvapivého, že zlato není schopné pokračovat v býčím trendu. Proč nakupovat zlato, když se vlastně nic špatného neděje?

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Je načase si přiznat, že nikdo nic neví, včetně teoretických analýz Jaroslava, které nevím kdy naposledy byly pravdivé.

Stephanos

To jen nechápeš smysl technické analýzy. Není jejím smyslem věštit budoucnost a mít vždy pravdu. Technická analýza jen interpretuje signály, která jsou k disposici. Když se situace změní a vzniknou jiné signály, musí tomu přizpůsobit interpretaci i analytik. Tak dělá svou práci správně.

Martin

Tyhle analýzy nemají ani zdaleka 50% úspěšnost. Už chápu proč se Buffett smál nad články analytiků. Všechno to zní krásně chytře a odborně, ale je to pouze hra na boha. Tím nechci snižovat další práci Jaroslava která je skvělá. Vzdělávací články apod…

Martin

Pokud není smyslem věštit budoucnost pak tam tato věta nemá co dělat. “Co očekávat nyní? Čerstvě zavřená medvědí svíce je silným signálem pro pokles. Nedokážu si upřímně představit, jaký blázen by po takovém výprasku nakupoval”
Příští týden se změní signál a bude zase jiná analýza s opačným scénářem? Už tohle dokazuje, že je to nesmysl.

Stephanos

Ano, ty scénáře se mění podle toho, jak se mění situace na trhu. Hloupost by bylo je naopak neměnit. Ale není v možnostech analytika vědět, JAK se ta situace změní. Může jen nastínit nějaké více či méně pravděpodobné možnosti a reagovat. A obchodovat JEN na základě technické analýzy opravdu není dobrý nápad, je to jen jeden střípek do mozaiky.

Martin

Jasně. Čekal bych , ale od analýzy, že snaží předpovědět situaci na trhu, protože jinak je to pouze konstatování faktu na základě událostí a to je asi taková informační hodnota jako že mi někdo v úterý řekne, že je úterý. Zatím co sleduji posledních pár let je to prosté věštění z karet zakryté hromadnou technických pojmů aby to vypadalo, že to má nějaký reálný základ. Ano střípek do mozaiky, ale k čemu mi je střípek který nemá hodnotu.

Stephanos

Ale právě technická analýza nic nepředpovídá, ta jen interpretuje viditelné signály. Že je v úterý je úterý je banální informace, ale je to, jako kbyby ti navíc ještě řekl, jaké události jsou na ten den plánované (jednání, summity apod) a jaký mohou (ale i zároveň nemusí) mít dopad na další dětí. To jsou to informace navíc, které už je obtížnější získávat a mít o nich přehled, proto může mít dobré si o tom přečíst i od někoho, kdo se na to specializuje a má o tom lepší přehled než já. Proto taky čtu Jardovy analýzy. Ne proto, abych se dozvěděl, co budou dělat kurzy, ale proto, že mně samotnému by třeba mohl nějaký důležitý signál uniknout, protože v tom nejsem tak zběhlý. Ale jestli jsi schopen dělat technické sám, tak o to lépe, nemusíš pak vůbec marnit čas, že je tu budeš číst.

Martin

Ne, to já si je rád přečtu, protože když člověk vsadí přesně naopak tak je velká šance na úspěch 😁.
A teď vážně ano, interpretuje signály, ale trh si nakonec udělá svůj program. S totální medvědí svíce je během pár dní Bull jak vyšitý. A pak opět přijde analýza, že tedy vlastně dva dny stará prognóza už neplatí a teď tedy jdeme nahoru a úplně jiná teorie proč to tak je. Nemám nic proti ničí práci, jen vidím, že to je vždy 50/50. I s deseti analýzami. Navíc v dnešní době kdy za poslední tři roky přibilo neskutečně mnoho investorů, aplikací atd… Všichni mají ty stejné ( podobné) informace, analýzy a všichni ví, že beton u btc je támhle a támhle a tam se bude nakupovat atd… Dřív byla analýza doménou pár vyvolených a chytrých. Dnes jí má každý místo večerníčku. Pokud na burze vydělávají jen někteří tak se nejspíš nebude chovat podle analytiků které sleduje dnes už většina. Doba se možná změnila a co platilo dřív, už neplatí.

Martin

Další věštění. Stejně jako před pár měsíci kdy zlato mělo jít úplně do pekla. Analytici mluví, píšou a většinou je všechno jinak.

Petr 2

Jak dlouho tady budeš ještě Hejlovat než pochopíš jaký je rozdíl mezi Analýzou a třeba doporučením k nákupu.

Analýza není určena jako návod k obchodování a dle toho co píšeš k intraday na zlato už vúbec ne .
Navíc
Zlato se nakupuje obchoduje dlouhodobě ukladaš do něj zisky , nikdy nebude znehodnoceno na rozdíl od crypta nebo akcii vždy bude jen dražší a z toho vyplývá že když dosáhne propadu kupuješ . Pár hlupáku si zde myslelo a pořád myslí že BTC je novodobé zlato , ne není a nikdy nebude
zlato je zlato a žadná cena není špatná na nákup zlata .

Stephanos

V zásadě to tak s cenou zlata zatím historicky vždy bylo, ale to neznamená, že se zhodnocení vždy stačíš dožít. Vrchol z roku 1980 byl překonán až v roce 2008. Ale pak se jeho cena zvedla zase trojnásobně. Investice do zlata je investicí, ze které budou mít prospěch možná až vnoučata. Ale je to investice v dlouhodobém měřítku dost bezpečná, s tím plně souhlasím.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Až za 50 let přitáhnou ten zlatej asteroid, bude všude zlata, až to hezké nebude… A ostatně to nebude v historii poprvé, obdobně se hodnota zlata v Evropě propadla po objevení Ameriky. Tentokrát to ale bude řádově větší.

Martin

Za 50 let… Tak to je taky dobrý 🤣

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Tak cena se může propadnou už dřív, až se uvěří, že je to možné, případně jisté…

Nemam

Sak jen staci poznat, kde je nahore a kde je dole, ne? Napriklad 5 je dole, a 50 je nahore. Plus minus 😀

Nemam

(odpoved pro Martina+ nemluvim o zlatu samozrejme)

spot_img