06.02.21 Technická analýza BTC/USD – S nízkým bull volume nové ATH?

4.3
(18)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Připravil jsem si pro vás další analýzu na Bitcoin, ale napřed si dovolím okomentovat altcoinový trh, který v posledních dnech předvádí velmi zajímavou show, čehož jste si určitě všimli. Respektive na sociálních sítí stále vídám brekot, že nepřichází alt season, přitom coiny s nižší/střední kapitalizací pumpují už od konce listopadu. U mincí s vyšší kapitalizací ten růst holt není tak jednoduchý, protože je není tak lehké vypumpovat.

Nicméně se začínají zase probouzet i právě větší mince, které mnohem lépe reagují na cenový růst BTC. Tudíž je dost očekávatelné, že se růst na menších coinech krapet zpomalí. V každém případě si Bitcoin v netrendové fázi oddychnul pouze na nějakých 48 hodin a už zase míří k původnímu all time high.

Avízo k zítřejší video analýze:

Během druhé poloviny nedělního odpoledne zase vydám video analýzu na Bitcoin. Jakmile k tomu dojde, budete samozřejmě upozorněni. Můžete se opětovně těšit na další analýzu plnou užitečných informací. Jak mám zvykem, vše si zevrubně rozebereme.

Zase v oblacích

Díky tomu jsou emoce retailu zase v oblacích a sociální sítě jsou plné konfirmačního biasu. Všude je cítit neuvěřitelná chamtivost a arogance, z čehož musí mít každý racionální jednotlivec naopak obavy. Sentiment je ve všeobecnosti mnohem více greedy, než tomu bylo v roce 2017, protože tehdy byla taková situace pouze na trhu s kryptoaktivy.

Dnes však převládají obdobné emoce i na akciích, tudíž je to mnohem širšího záběru. V trzích je spousta lidí, kteří by v nich neměli absolutně co dělat. Je to úplně stejná situace, jako by si všichni najednou řekli, že z nich budou zlatokopové, protože rapidně vzrostla cena zlaté rudy. I přesto, že vlastně neví, jak tu rudu kutat.

Přece stačí jen máchnout krumpáčem do skály. Úplně to stejné se děje i na kapitálových trzích, kde je už nyní hrozná bublina. Na základě toho je velmi jednoduché poznat člověka, který v trhu nemá být. Stačí, že si vůbec neuvědomuje/nepřipouští právě riziko, že trh je nafouknutý. A zároveň si myslí, že je z něj odborník, protože před pár měsíci nakoupil a cena od té doby stoupla o stovky procent. Takových odborníků je aktuálně plný internet.

Aktuální situace na 4H TF DXY

V pátek se kurz dolarového indexu vylil, což vzhledem k předešlé rally nebylo až tak překvapivé. Index se vždy pravidelně vypláchne po obdobných růstech. Otázkou spíše je, zda se jedná pouze o jednorázový pokles, či máme před sebou pouze malou korekci. Pokud by se kurz vrátil zpět do klesajícího klínu, je to pro dolar bezesporu problém.

Snížila by se tím pravděpodobnost pro delší odraz. Nicméně má trh určitou pravidelnost, neboť hodnoty 4H RSI oscilují v rozmezí 30-70 bodů. U obou hraničních úrovní kurz vždy zareaguje, takže technicky vzato bychom se brzy měli dočkat zase odrazu směrem nahoru. Pokud tedy má být zachována řečená pravidelnost.

Aktuální situace na 1D TF BTC D.

Bitcoin dominance dostala za posledních pár týdnů docela nakládačku, ale přiblížili jsme se k supportnímu pásmu. A skutečně dominance BTC začala zase růst, tudíž alty dostanou negativní zásah. V dolarech jejich hodnota sice poroste, ale už to asi nebude takový fičák. Bude tendence zase vše přelívat z altů do BTC.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Na týdenním grafu chci ukázat, že byl pro trh dost problém překonat roční pivotovou úroveň R1. V každém případě vypadá současná svíce dost bullish, ale její výslednou podobu samozřejmě ještě neznáme. Na to si ještě chvíli musíme počkat, z čehož se pak bude dát dobře vycházet.

Předně bych chtěl však pořešit RSI, neboť v případě vytvoření nového historického maxima, bude na indikátoru mohutná medvědí divergence. A bude tak velká, že by pro její definitivní zneplatnění byla potřeba obrovská síla. Pokud se tedy dočkáme nového ATH, není na čase vykřikovat „to the Moon“ jako nějaká ovečka, ale brát v potaz všechna rizika. A obdobná divergence na RSI je nemalé riziko.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Kurz Bitcoinu překonal už dokonce S/R level 39 126 USD, takže se nyní trh nachází v druhé polovině silného nabídkového poolu. Což je bezesporu bullish, ale má to dva háčky. Jednak není po prodejním tlaku vůbec vidu a nákupní tlak je doslova směšný. Tudíž vyvstává otázka, zda čerstvé price action brát vážně. A kde jsou všichni ti prodejci, co tolikrát v uvedeném pásmu prodávali?

Najednou z trhu zmizeli? Na co čekají? To jsou otázky, které by nyní měly každého trápit. Leč je potřeba uznat, že je technicky úspěch, že došlo k překonání swing high z 14. ledna. Na základě toho je downtrendová struktura vlastně narušena a trh se překlápí do pokračujícího uptrendu. Pokud tedy all time high prorazíme za doprovodu zvýšeného nákupního tlaku, cesta do vyšších cenových hladin je určitě otevřená.

Indikátory

Hodnoty RSI vzrostly nad 70 bodů, což je další bullish faktor, která potvrzuje opětovné navázání na předchozí uptrend a zároveň tedy značí, že je krátkodobý downtrend ukončený.

Závěrem

Je potřeba si uvědomovat rizika, které na trhu panují, protože pouze tak jste schopni chránit svůj kapitál. Bez ochrany kapitálu o něj časem přijdete. Moon boys totiž nechápou, že identifikace rizik neznamená, že jste na trh medvěd. Oni se nechávají pohánět emocemi, takže rizika na trhu prostě ignorují/nehledají, což je pohodlnější, ale nikoliv zodpovědné.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

27 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jiran
Hodnocení článku :
     

Super! Dík moc za skvělou analýzu!

Michal

Jako jo, všude je chamtivost. Ale jak jinak chcete provést bull run? Podle mě není euforie a chamtivost negativním znakem. Je to prostě doprovodný jev každého bull runu. Až bude bear market, na trhu bude zase skepse a pocit konce světa.

Pochybuji, že cena může růst bez přepálených hodnot a celkové iluze na trhu.

E15

Přesně tak, kdepak nějaké “uchovávání hodnoty”, každej chce prodat alespoň za dvojnásobek (a u krypta s ohledem na riziko spíš pětinásobek) a to bez iluze fungovat nemůže.. :-))).

Michal

No, na tom je nejlepší, jak krypto nadšenci často tvrdí, že Bitcoin je budoucnost, ale když by vylez na 100 tisíc dolarů, tak už by ho prodali 😀 A hezky do dolarů.

Proto mám portfolio rozdělený na to prodejný a “neprodejný”. Druhé budu držet, i kdyby šel Bitcoin na Měsíc a rovnou i na Mars.

ppetr1

jen blazen ho proda za 100k.

ppetr1

cim vice minusu tim lepe 🙂

pietro

Zatím jenom jeden, to je slabota.. 🙂
Hejtři se nám nějak vytrácejí…

ppetr1

:-)))))))))))))))

pietro

Michale, je velký rozdíl prodat něco a prodat všechno.. 🙂

ppetr1

oba by jste si meli neco zjistit o akciovem trhu za poslednich 100let :-))
btc na tom bude podobne.jen s vyssi pakou.deflacni penize.

Milan

A kde jsou všichni ti prodejci, co tolikrát v uvedeném pásmu prodávali? Najednou z trhu zmizeli? Na co čekají?
V prvé řadě je s podivem, že se to zase vytlačilo tak vysoko, ale možná zaúřadoval Musk. Tudíž se “maličko” změnil sentiment.

pietro

No jo, tlachali u o tom jak budou šortovat a ono nic.. Ale možná to ty jejich short pozice vypláchlo už na 37k na stop lossech..

whistleblower

Anebo jde jen o to, dát vyblázněnejm traderům více času, aby si jich co nejvíc myslelo to samý? 😀

Možná to chce s chladnější hlavou brát v úvahu ten fakt, že po každým zásadnějším ATH, téměř pravidelně bez zásadnějšího propadu následuje ještě jeden pokus o průraz vzhůru, kterej někdy pokračuje dalším růstem, a jindy se promění v bulltrap zahajující období, kdy je od těch samejch kazatelů naopak slyšet, jak je krypto mrtvý. 😉

Fantom

Jj tenhle blázinec tu může být celý únor. Zajímá mne jestli se podaří nové ATH. Rosteme už 5. měsíc. Vždycky si vzpomenu na Buffeta, že tohle je doba kdy by se měli nakupující bát. Uvidíme jak to bude vypadat, až se otočí sentiment.

Michal

A proč by na trh nemohl vstoupit každý? Byť s nějakou mikro částkou, jejíž ztráta ho nezabije? Copak je trh výsadou nějakých vyvolených, kteří “tomu rozumí”? I ti, co do BTC investovali 17.12.2017 a byli dost trpěliví, jsou teď v hodně pěkném plusu. Pořád tady zaznívá, jak je špatný čas je teď pro vstup do BTC. Ten ale ukazuje jenom to, že nikdy není špatný čas do nej naskočit.

Michal

Né, stejný nick né 😀

Tomáš

citace:
A zároveň si myslí, že je z něj odborník, protože před pár měsíci nakoupil a cena od té doby stoupla o stovky procent. Takových odborníků je aktuálně plný internet.

Pokud to tak je pak jsou odborníci (v této chvíli) povedlo se jim to na co by u spořících účtů čekali staletí….

pietro

Na dnešních spořících účech s výnosem 1% p.a. určitě..

ppetr1

a inflace je kolik za poslednich 10 let 🙂

ppetr1

tesat do kamene nadpis – uz jsem jednou uvadel.evidentne spousty lidi jeste nepochopila.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-prinasi-bitcoin-12-let-od-sveho-vzniku-nadeji-135806

ppetr1
bitcoin standard

Pardon ale připadne mi, že autora vyloženě rozčiluje, když cena roste (a to dlouhodobě). Je pak dost zaujatý, má jízlivé poznámky a jak kdyby si to prostě nepřál… Asi prodal svoje bitcoiny :/ Každopádně z profesionálního hlediska to není vyvážené, plné vzteku. Hmm, škoda

ppetr1

na to jsem uz prisel davno 🙂

Michal2

Mohlo by se to jmenovat 3 dnešní důvody, proč nebýt v krypu. 😀 Přijde mi, že každý se snaží analyzovat BTC strašně racionálně, ale ten trh racionální fakt není. Je to show. Taky je třeba si uvědomit, že s každým bull runem se úplně mění měřítko trhu. Stačí se podívat na běžnou velikost svící v letech 2012, 13, 16,17 a loni a dnes. To, co byly brutální pohyby na během jízdy se pak stávají úplně běžnými.

ppetr1

https://www.investing.com/crypto/bitcoin/btc-usd
a zase bude chvilku klid okolo 40k 🙂

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: