05.04.23 Analýza S&P 500 a Nasdaq – Akciové rally, víra v býka trvá

4.2
(5)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq mají za sebou velmi slušné kurzové zisky. U technologického indexu se dokonce povedlo vytvořit nové roční high. Zatímco index S&P 500 na roční high zrovna útočí. Víra v býka proto přetrvává. A optimismus je z trhu znát. Paradoxní je, že se zároveň počítá s tím, že je ekonomická recese nevyhnutelná. Přesto se nakupuje jako by nic. Současná situace je hrozně zvláštní.

Korelace indexu ISM a akciového indexu S&P 500

Korelace mezi akciovým indexem S&P 500 a výrobním ISM indexem od roku 2011 (meziroční změna). Index ISM zaznamenal již pátý měsíc v řadě kontrakci a akciový trh víceméně následuje. Kontrakce v ISM implikuje pokles výstupu v průmyslu. Takže je logické, že je mezi těmito indexy korelace. Vtip je ale v tom, že akciový trh již několik měsíců pokles ISM nenásleduje. A to dokonce i tehdy, kdy je v kontrakci (pod 0 %).

Všimněte si, že k podobné situaci došlo i v roce 2019. Zatímco ISM index šel tvrdě dolů a dokonce i do kontrakce, akciový trh přesto do března 2020 posiloval. Co se pak stalo? Přišel velký pád na trzích. A poté souvztažnost obou křivek pokračovala. Je to ale pro nás spíše taková zajímavost, než že bych z toho vyvozoval něco velkého.

S&P 500 a Nasdaq směle posilují

Začneme akciovým indexem Nasdaq a to na měsíčním grafu. Technologickému indexu se totiž podařil velký kousek. Březnové close znamená nové roční high. A zároveň se podařilo měsíční cenu zavřít nad S/R levelem 12 900 bodů. To je úroveň, pod kterou jsme měli měsíční zavírací ceny od května minulého roku. Tudíž téměř po roce došlo na trhu k nemalému technickému posunu. Vlastně to z pohledu měsíčního grafu vypadá, že medvědí trend je u konce.

Z technického hlediska je medvědí struktura definitivně proražená. A máme i potvrzení, že býci jsou jsou na trhu naprosto v přesile. Vzhledem k celkové podobě březnové svíce. Já jsem akorát přesvědčený, že kdyby nedošlo k pádu Silicon Valley Bank, výsledek by byl úplně odlišný. Je proto vskutku zajímavé sledovat, jak velmi špatné události mohou zamávat s očekáváním o úrokových sazbách ve prospěch dalšího kurzového růstu. Upozorňuji, že finálním potvrzením býčího trendu je pokoření dosavadní all time high.

Co se týká akciového indexu S&P 500, po relativně strmém kurzovém rally se trh ocitl nad S/R level 4 100 bodů. Jde o poměrně významnou hladinou, protože nad ní má kurz tendenci pokaždé selhat. A zase se vrátit zpátky do zaznačené stranové oblasti. Všimněte si, že kurz indexu S&P 500 po průlomu začal hned oslabovat. Je to však prozatím pouze malý projev slabosti. Přesto je ale pro býky důležité nad úrovní zůstat. A tím jaksi zlomit ten opakující se vzorec.

Závěrem

Jak už jsem dříve zmiňoval, příliš nerozumím březnovému chování trhu. Osobně jsem očekával, že si trhy díky pádu Silicon Valley Bank uvědomí to stále rostoucí riziko. Trhy se ale zase zachovaly stylem: „Špatné zprávy jsou vlastně dobré zprávy“. A dokud se popsané nastavení trhu nezmění, nebude vývoj dávat příliš smysl. Ono se to časem zlomí. Ale nikdo vám nepoví, kdy přesně.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img