04.09.19 Technická analýza japonského akciového indexu Nikkei 225 – Na rozcestí

0
japonsko

Tak je na čase přidat do mých analýz další index. Tentokrát se podíváme na další cenově vážený index. Jedná se o japonský akciový index Nikkei 225 a je jedním z nejlepších barometrů stavu akciových trhů v Asii. Na rozdíl od amerických akciových indexů, vypadá Nikkei vizuálně dost odlišně a především jde vidět, že je o něco slabší. Z celkového stavu indexu není zcela jasné, na jakou stranu se přiklonit a jediným záchytným bodem je pattern, který vývoj kurzu od února minulého roku formuje.

Aktuální situace na 1D TF akciového indexu Nikkei 225

nikkei 225

Pattern megafon

Pokud čtete moje analýzy pravidelně, tak jste určitě zaregistrovali, že identifikuji i méně známý grafický útvar. Megafon je de facto broadening wedge a jedná se v našem případě o býčí útvar (bullish megafon), takže pravděpodobnější cesta z něj je up. Tento pattern se nám formuje už od února minulého roku a díky tomu nám zabírá místo skoro přes celý graf.

All time high

Na začátku listopadu se trhu podařilo překonat předchozí vrchol a díky tomu se jen těsně vytvořilo nové All time high s kurzem 24 515 bodů. Pak následoval propad dolů, který stejně jak u jiných indexů, trval až do konce roku, kdy se vytvořilo dno u S/R hladiny 13 328 bodů. Během té cesty dolů si všimněte, že se tvořil bearish pattern rising wedge, ze kterého se kurz velmi brzy vylil.

S/R levely

První S/R level, kde se kurz odrazil ode dna, už máme zadefinovaný. Kurz po odraz pokračoval po uptrendové přímce, která je v grafu zakreslena. Během cesty nahoru se povedlo prorazit rezistence na 20 159 bodů a tahle hladina následně posloužila jako support pro odraz up. Býci měli trochu problém s hladinou 20 796 bodů, kde proběhl zpětný odraz k hladině 20 159 bodů.

I tentokrát se cena odrazila up a spolu s tím kurz překonal rezistenci 20 796 bodů. Kurz poté pokračoval v růstové tendenci, ale hladina 21 876 bodů další postup zamítla a dočasně se setrvačnost obrátila. Býci poté hned dvakrát využili předchozí hladinu jako odrazový můstek pro další cestu up. Díky tomu se nakonec povedlo hranici 21 876 bodů prorazit.

Falling wedge

Brzy na to se ale směr kurzu stejně obrátil. Cena během velmi krátkého času vyklesala až po supportní hladinu 20 796 bodů, která se chvíli dokázala bránit. Průraz byl sice rázný, ale odraz proběhl nad dalším supportem 20 159 bodů. Došlo tedy k pullbacku a to po hladinu 21 876 bodů, která tentokrát směr kurzu už dokázala obrátit. Cena se ještě za krátko zase pokusila o průraz, ale ani to nevyšlo.

Kurz poklesl zase k hranici podpory na 20 159 bodů, od které předtím došlo rázně k obratu up. Jak je vidno z grafu, tak se býkům tuhle oblast daří úspěšně bránit a zdá se, že vyhrávají. Nejdůležitější je to, co se nám v grafu zformovalo za pattern. Vidíme před sebou falling wedge, což je býčí útvar, který zvyšuje šanci, že kurz bude spíše posilovat.

Když pattern tohoto býčího útvaru uspěje, tak by mělo dojít k průrazu up. Což by byl pro trh významný impuls a signál k nákupu. Průraz z klesajícího klínu by na nějakou dobu nadefinoval další pohyb. To stejné samozřejmě platí pro situaci, kdy by došlo k vylití kurzu skrze spodní hranu.

Závěr

Titulek „na rozcestí“ jsem zvolil z toho důvodu, že okolnosti moc nepřispívají k tomu, aby šla hodnota indexu nahoru. Technicky to ale už vypadá nadějně, protože jsme jednak ve velkém bullish patternu megafon a pak v menším falling wedge, kde je taktéž statisticky pravděpodobnější, že k průrazu dojde skrze horní hranu, tedy up. Vzhledem k velikosti útvaru se toho můžeme klidně dočkat až na začátku zimy. Pokud ale budou mít býci sílu, tak to může být daleko dříve. K tomu ale musí být příhodná geopolitická a obchodní situace mezi velmocemi, na které jsou trhy hodně citlivé.

Co číst dále?

03.09.19 Technická analýza akciového indexu Dow Jones – Po velkých propadech index pomalu oživuje

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře