04.03.21 Technická analýza BTC/USD – Nejistota začíná převládat?

4.9
(19)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Na trhu s Bitcoinem (BTC) se zase začíná něco dít, neboť od včerejší analýzy došlo k vcelku zajímavému price action, což je pro nás jistě pozitivní. Bylo by totiž fajn, když bychom se mohli od něčeho „odpíchnout“, protože tohle střílení od boku je hrozné. Co jsem se tak očkem koukl na jiné analytiky (i tuzemské), tak většina vaří vyloženě z vody a kreslí do grafů různé patterny, i když k tomu není dostatečné price action.

DXY jako proxy pro BTC

Já, když prostě nevím, tak sleduji především svoje kanárky jako je dolarový index (DXY), dluhopisový trh, úrokové míry, drahé kovy a další makroekonomické konotace, které občas podrobněji rozebírám ve svých video analýzách. Pravdou je, že řečené souvislosti nefungují jako hodinky, s čímž člověk musí počítat. Ovšem tím člověk získá komplexnější náhled na to, co se v trhu děje.

Navíc je i dost zajímavé posuzovat, zda měl Keynes ve svém díle Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz pravdu. Chápu, že Keynes není zrovna v naší kryptokomunitě oblíbený, ale občas jsou jeho argumenty velmi dobré. Navíc se trhy ve všeobecnosti chovají tak, jak on ve své práci popsal.

Aktuální situace na 1W TF DXY

Myslím si, že je na místě se podívat týdenní graf dolarového indexu, kde se skutečně rýsuje potenciální dno, po kterém by mohl následovat alespoň střednědobý růst. Navíc je ta aktuální struktura velmi podobná z února-března 2018. A mimoto i tentokrát máme na týdenním RSI býčí divergenci.

Na základě uvedeného si myslím, že je hrozně bláhové tvrdit, že dolar půjde do pekel. Jednou možná, ale asi ne nynější rok. Minimálně dle představeného grafu to tak moc nevypadá a hlavně máme před sebou obrovské riziko pro BTC.

Nicméně je pravdou, že na finančních trzích žádná jistota neexistuje. Může se něco pokazit a situace se radikálně změní. Jinak, pro ty zvídavější, v roce 2008 a 2011 byly na dolarovém indexu u kurzového dna téměř totožné struktury. Vždy vyústily v silnou expanzi.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Ještě se podíváme na nižší časový TF DXY, kde si akorát ukážeme, že posledních deset dní má dolar docela žně. Nicméně musím uznat, že na 4H časovém rámci vypadá struktura trhu z posledních několika týdnů vážně podivně a celkově nic neříkající. Proto jsem taky v dnešním příspěvku přidal týdenní graf, který nám toho pověděl mnohem více.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

BTC

Snad jste to vydrželi až sem, protože si konečně rozebereme graf s BTC. V době psaní minulé analýzy se cena velmi rychle blížila k S/R levelu 52 109, kde je i důležitá Fibonacciho hladina (61,8 %), jejíž průraz by mohlo avizovat, že trh skutečně chce jít na nové all time high. Nicméně, když se cena přiblížila k oné úrovni, ihned začali být medvědi aktivní a velmi rychle cenu sestřelili.

Řečený sestřel měl i relativně velké objemy, takže nebyl důvod nad zamítnutím pochybovat. No, a jak sami můžete vidět, další 4H svíce jsou spíše bearish povahy. Jediná výjimka je svíčka s close v 9:00, který má podobu Pin baru. Nakupující na svíci i skutečně zareagovali, ale dlouho jim snaha vůbec nevydržela.

Respektive v blízkosti 51 000 USD začali medvědi cenu BTC zase srážet. Avšak aktuální svíčka ještě nemá definitivní podobu, takže se třeba nakupujícím povede nějaký magický kousek. Přiznám se ale, že bych byl zase za nějaký bláznivý obrat nerad. Když nám skáče cena nahoru a dolů, z čeho pak máme vycházet? Pokud má dojít k poklesu, ať k němu dojde raději co nejdříve.

Všimněte si každopádně jedné věci, kurz s návratem na EMA 55 u tohoto dynamického supportu zase pozitivně reaguje. Křivka klouzavého exponenciálního průměru s periodou 55 funguje v poslední době jako magnet. Snad se tedy brzy dočkáme nějakého rozuzlení, třeba v podobě průrazu supportu. Hlavně, ať už se cena hne.

Jinak, co se týče objemů, ty jsou spíše lehce podprůměrné. Pouze svíce tvořící lokální high má alespoň řekněme průměrné objemy. Podmínky na trhu jsou jednoduše mastné, neslané. Dokud nepřijde markantnější volume, nevíme, zda brát cenový pohyb jakkoliv vážně.

Indikátory

Hodnoty indikátoru nedosáhly ani 70 bodů a už došlo k zamítnutí – bearish znamení. Zas na druhou stranu se křivka indikátoru blíží k zaznačenému supportu a my z grafu víme, že jakási snaha o zbrzdění poklesu na trhu existuje.

Závěrem

Bitcoin je holt ve stavu, kdy si nemůžeme být ničím moc jistí. Respektive se trh chová hrozně divně, což je podle mne dáno i těmi souvislostmi, které průběžně uvádím. Na dolarovém indexu se rýsuje dno, na dluhopisovém trhu to samé, zlato pořád klesá (inflace se nedostavuje) a úrokové míry jsou stále dost vysoké.

I přesto můžete ze strany různých krypto guru opakovaně slyšet, že velké instituce nakupují. Tak buď jsou ty fondy úplně tupé, nebo jsou to jenom plané řeči. Obojí je však pro BTC špatně, protože jestli velké instituce skutečně pořád lezou do trhu, rostoucí úrokové míry, odraz na DXY a dluhopisovém trhu je tak zmáčkne, že budou muset všechny bitcoiny v rychlosti vysypat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za analýzu. Pobavilo mne kouzlo nechtěného: “Podmínky na trhu jsou jednoduše mastné, neslané.” Také si myslím, že cena BTC je mimořádně mastná. 🙂 🙂

Jiří
Hodnocení článku :
     

Nesouhlasím jen s poslední větou. A sice, nevěřím tomu, že když se instituce rozhodne dát cca 5% své rezervy do BTC, že ji to bude nutit při propadu se z toho hned zase vysypat. To opravdu ne, za mě, když už se k tomu rozhodnou, tak je to na roky bez ohledu na krátkodobou volatilitu. Je jim tedy úplně jedno, zda tam budou i třeba střednědobě -50%. Dokud se tedy nestane na BTC nějaká katastrofa(Hack, zákaz, nevím prostě něco co by BTC a tedy celý kryptotrh ukončilo), tak není důvod prodávat a další můžou bez obav s nákupem pokračovat. Někteří můžou vyčkávat a zkusit risknout lepší ceny. Ale co je jisté, tak s poklesem ceny bude kupců přibývat(hodně se přidají hodleři, pokud nepůjde o výše popsaný důvod), stejně tak bude kupců přibývat jak bude cena růst(FOMO). Takže za mě důvod proč se to nežene ani nahoru ani dolů, může být snaha nakoupit hodně BTC aniž by působil moc růst ceny(proto to opadání volume, když už se to začíná drát nahoru), současně to pouštět opatrně dolů a hlídat si kde už se začíná přidávat víc kupců. Pokud je cílem nakoupit víc BTC, tak dotyčný subjekt ví, že bude nakupovat i za vyšší ceny, ale dokud to jde držet, bude chtít co nejvíc nabrat na současné hladině. Je to prostě klasika, dobrá cena, tak si někdo akumuluje a pro někoho dobrá cena na výběr zisků, do toho pár zmatkařů co prodavaji dole a zpět nakupují nahoře. Nezapomínejme, že BTC je jiná komodita, nelze se na to dívat jako na jiné komodity u kterých poptávka ovlivní i samotnou nabídku a ne jen její cenu. 😉

LukasG

Přidávám se k tomuto názoru, lze dohledat různé indície ukazující na postupnou akumulaci většího množství BTC na Coinbase, snažící se nevzbudit velký zájem=udržet cenu +/- tam, kde je.. Pravděpodobně se jedná o jednu společnost z top 5 S&P 500..
Jelikož nejsem vzděláním ekonom, mohl by mi někdo prosím vysvětlit poslední část TA pana inženýra: “Obojí je však pro BTC špatně, protože jestli velké instituce skutečně pořád lezou do trhu, rostoucí úrokové míry, odraz na DXY a dluhopisovém trhu je tak zmáčkne, že budou muset všechny bitcoiny v rychlosti vysypat.”?

Oceňuji ještě jednou TA pana inženýra jako člověk dovzdelavajici se v tomto oboru, jen se domnívám, že již minulý rok započal proces přeměny spousty paradigmat nejen v ekonomických teoriích a pokud chce člověk v čemkoli s čímkoli držet krok, je potřeba zapojovat nové pohledy a úvahy..

Michal

Už jen to, že Bitcoin nakupují bájné instituce, je podle potvrzení toho, že se žádný hack ani bug nestane. Určitě si dokázaly svoji investici řádně zkontrolovat.

Jinak s inflací těžko říct. Je malá, ale mohou se zajišťovat do budoucna. Těžko říct, to nikdo neví.

E15

A dodal bych, že výše zmíněných 5% je spíš hodně. Oni klasicky uvažují v intencích 1-2%, prostě z našeho pohledu (hrrr do krypta :-DD) šíleně konzervativně. Takže v případě, že jim to krypto udělá 500%, pohne jim to portfoliem o jednotky procent k dobru. Pokud krypto půjde dolů o 50%, tak oni si toho (půl procenta portfolia) skoro nevšimnou.

Poslední editace 3 let před přes E15
Tomáš

Cash is King, to přeci ví naprosto každý 🙂 Pokud jsem měl v našem městě před 10 lety v hotovosti na 3+1 teď mám o jeden pokoj (možná o dva) míň. Pokud jsem měl na byt v
v btc budu mít o pár pokojů více a nemyslím, že to v budoucnu bude jinak.

Takže: přestaňte se dívat na cenu, nikdo kdo teď už má, kdo teď nakoupil v budoucnu neprodělá
těch btc je omezené množství…..kapišto?

Libor

jj, pan ing. si neuvedomuje, ze btc jede na 500 tisic, tak nejake mrcaseni okolo 50litru je sranda, do roka si budeme v karibiku pripijet rumem

E15

No hlavně abychom nebyli dřív v alzheimer centrech. 500tis teoreticky ano, ale asi ne dřív než za 10 let ;-))).

Jib

Tvl 500k Kč nebo $ 😀

Slahy

Nejdriv Kč, pak $ 😉

E15

Myslí si 9 z 10ti Joudů :-DDD.

spot_img