02.05.22 Analýza BTC/USD – Jak špatné to je pro bitcoin? Dlouhodobé zamyšlení nad trhem

4.1
(7)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin (BTC) postihla tragédie, což jsem velice zdůraznil v nedělní video analýze. Je to ale opravdu tolik špatné? Snažím se vždy vyvarovat tomu, abych byl monotónní, a hlavně nechci nikoho strašit. Zas na druhou stranu si nepřeji zlehčovat dubnové close, které v grafu vypadá jako finální ortel pro bull run, který u bitcoinu zřejmě definitivně končí. I když pro potvrzení je pořád vhodné, abychom se dočkali průlomu těch 30 000 USD.

Aktuální situace na 1M BTC/USD

Měsíční graf nás poctil významným prodejním signálem, který není pro bitcoin vůbec dobrý. Kurz totiž od března/dubna 2020 zavřel pod 20měsíčním klouzavým průměrem (20 MA). Tento klouzák jsme sledovali poměrně dlouhou dobu, minimálně od konce ledna, kdy bylo jasné, že zmíněná dynamická hladina funguje jako silný support.

Úplně stejné reakce jsme zaznamenali i v únoru a březnu – kurz pokaždé v blízkosti klouzavého průměru příznivě reagoval. Kurz se následně vrátil nad a zde i zavřel. Duben nebyl z počátku jiný – i tentokrát v blízkosti 20 MA kurz příznivě reagoval. Nakonec však kurz nejenom prorazil, ale dubnová svíce má zřetelně close pod supportem.

BTC

Mnozí klouzavé průměry ignorují a já si myslím, že je to chyba. Jedná se určitě o významný dílek do té naši velké skládačky. Proto měsíční close pod 20 MA vnímám skutečně jako velký problém. Samozřejmě je vhodné zase hledat potvrzení. Třeba v podobě otestování květnové svíce původního supportu, tentokrát zespoda.

BTC

Jak moc je tedy situace vlastně špatná? Když se podíváme na dřívější price action, zjistíme, že průlom BTC pod 20měsíční klouzavý průměr vyústil v další hluboký propad. Konkrétně mám na mysli rok 2014, přelom 2018/2019 a rok 2020. Zcela upřímně, moc těch dat logicky nemáme. Ale víme z nich, že doposud bitcoin bral náš klouzavý průměr opravdu vážně – byl to často support a rezistence.

Určitě si všimněte, že propad pod sledovaný klouzavý průměr neměl většinou zrovna dlouhého trvání. Ve dvou případech šlo o několik měsíců. V jednom případu o týdny – rok 2020. Bude to tak i nyní? Spoléhat se na to nemůžeme, ale je to dost pravděpodobné. Už jsem se nechal mnohokrát slyšet, že ultimátní support považuji až úrovně začínající na 12 000 USD. Za pár měsíců se tam třeba bitcoin dostane. Mimochodem, v blízkosti 12 000 USD je i 100měsíční klouzavý průměr.

Abychom to měli úplné, 50měsíční klouzavý průměr je nad 20 000 USD. Konkrétně na 21 242 USD. Určitě je moudré všechny tyto klouzavé průměry sledovat, protože očekávám podobné reakce kurzu jako u 20 MA.

Závěrem

Co se týká objemů, zde je dlouhodobě obrovský kontrast s předešlými roky. Jsme de facto už téměř rok s objemy na úplném minimu. Co to pro nás znamená? Když se podíváte na bitcoin a jeho tržní strukturu od začátku roku 2021, zjistíte, že jdeme jednoduše řečeno do strany. Na trhu se cosi děje. Buď je to reakumulace nebo distribuce. Ať je to cokoliv, čeká nás mohutný pohyb. A snad nebudeme již dlouho čekat.

POZOR: Žádné údaje ve videu nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
45 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Táááák!!! A teď tě tu “můnaři” zlynčujou….. 🙂 Ty objemy ,myslím dlouhodobě,jsou fakt nějaké divné,neustále klesají.Je to tím,že je čím dál méně volních mincí? To by mělo mít přece opačný efekt.Alespoň podle selského rozumu.Nebo mi něco uniká…? Dík za analýzu/úvahu.

LHTS

Hodleri jsou svym zpusobem “sekta”, podporuji protokol a neprodavaji. Obecne je minci cim dal tim mene a tedy snazsi pro velke hrace ovlivnovat trh a a HLAVNE levne a ve VELKEM mnozstvi nakoupit. To nejakou dobu trvva (akumulace)

Azgard

Chápu,že když někdo velký začne postupně prodávat,tak cena jede dolů,vypláchne retail a nakoupí si to postupně zpět+bonus nižší ceny a získá víc než měl na začátku,jenže jak je ten trh menší a menší,tak bych čekal velké změny objemů při těch akcích a zvyšující se volatilitu. Jenže oboje s časem klesá.Kde dělám chybu…?

LHTS

A kde chcete nabrat ty objemy, kdyz mince nejsou? Kazdy velky naber minci by cenu vystrelil nahoru. Oni to takto okate nedelaji.

Azgard

Právě o to mi jde.Kde jsou ty pumpy? No asi se všichni velcí “po-saylořili”,celý blockchain uspí a velikou řádku jedniček a nul si sebou vezmou do hrobu – HODL FOREVER!!!! 🙂

Fantom

Spekulanti žádné mince nepotřebují. Nakoupí na burze, prodají na burze. Na počátku mají stablecoiny a na konci také, v blokchainu se nepohne ani satoshi, vše jsou jen záznamy burzy. Obchodovat takto mohou desetitisíce lidí za statisíce USD/USDT nehledě na velké ryby prostřednictvím OTC.

Azgard

Teď jsi mě úplně zblbnul,já tomu nerozumím,ale myslel jsem si,že když si na burze koupím 10 satoshi,za dolary nebo stablecoiny,tak se to musí zapsat do nějakého bloku,jinak by to přece byl obchod na futures ,a ten nemá co dělat s blockchainem,jenže já žil v přesvědčení ,že si kupuju “fyzický” BTC (zlomek), tedy aktivum – jestli to teda dobře chápu.

Lhts

Podle mě se to zapíše až při převodu na nějakou peněženku.

Fantom

Já jsem přesvědčen o tom, že obchody v rámci burzy se na žádný blockchain nezapisují, jsou jen v evidenci burzy i kdyby se jednalo o miliony. Teprve až si kupující stáhne mince na svoji peněženku (stane se tak vlastníkem klíčů) tak dojde k zápisu do blockchainu.

Azgard

Mno, dávalo by to smysl, takhle jsem o tom nepřemýšlel.

mike

Tak logicky, nemuze dojit k zadne transakci v ramci bitcoinove site, protoze kdo by mel klice k te cilove adrese? Ty? Jako ze by ti je poslala burza mailem? Myslim, ze to nedela. A burza? Ze by si posilala bitcoin z jedne adresy na druhou svoji a platila za to poplatky? Je to samozrejme jen zmena v ramci “excelovske tabulky” burzy.

Azgard

Ale potom je naprosto popřen princip,že všechny transakce jsou obsaženy v blockchainu a proto je čím dál větší a delší a čím dál náročnější potvrdit block – zvyšující se hash….

Fantom

Neni, jen obchod na burze je pouze obchodní operace, neni to až do doby převodu na vlastní peněženku blockchanová transakce. Na burze mohu několikrát nakoupit a prodat se stejnou nebo různou protistranou, dokud koupené BTC žádný z nás nestáhne na soukromou peněženku tak je tentýž BTC (již mnohokrát zobchodovaný) neustále majetkem burzy a není důvod aby byl nějaký zápis do blockchainu. Mimochodem se obávám, že mnohé burzy zobchodují mnohem více krypta než jej reálně mají a kdyby všichni uživatélé chtěli své krypto stáhnout, tak na to burzy nemají rezervy… . Stejně jako fiat banky 🙂

FC Slaboj Višněhrad

Třeba Coinmate se dušuje, že porovnává stavy každých 10 minut a neustále to skutečné množství krypta dorovnává na stav, který má dle uskutečněných transakcí skutečně držet… A asi bych jim i věřil, protože když měli ten průšvih s Fio bankou a masivní odliv klientů, tak to v pohodě ustáli. Takže žádný systém “částečných rezerv” :-D.

Libor

Pre ilustráciu : BTC sa v burzovej cold peňaženke nehýbe, mení sa iba jeho menovka “vlastníka” pri burzovom obchode. Teda sa jedná o účtovné priradenie klienta k danému btc. A toto účtovanie obchodov a priebežný stav “svojich” btc vidí klient burzy na svojom klientskom účte, ktorý mu spravuje burza.

Azgard

Díky všem za rozebrání problému. Tyhle všechny souvislosti mi prostě nedocvakly. Ani jsem nečekal jak dalece se ta diskuse rozjede.
Ještě jednou díky všem diskutujícím za “ochytření” 🤑👍

Lhts

Jasne jsou krátkodobé, střednědobé a dlouhodobě spekulace. Nejsem si jistý zda velcí hraci nechávají pul roku stamiliony dolaru na burzách.

Fantom

Hodleři neprodávají a podle informací zde na serveru ani těžaři neprodávají. Přesto ale někdo prodává, jinak by nebyly obchody. S tou akumulací bych byl opatrný, aby se nejednalo o distribuci. Situace na všech světových trzích je neradostná a výplachy hrozí všude. Je pravděpodobné že na mnoha trzích poteče krev a ti největší hráči budou potřebovat cash aby mohli v budoucnu nakupovat zejména na akciových trzích opravdu lacino. Je možné že se mnoho velkých hráčů z krypta stáhne a dají přednost jiným trhům. Až se potom kryptotrh vyčistí, tak zase vstoupí, oni sami cenu nahoru tahat nebudou, na to je FOMO a natěšený retail a na to teď zrovna není vhodná doba.

Lhts

Zdravím, vidím ve vaši odpovědi trochu i Vás osobní zájem nakoupit kolem 20 tis. 🙂 10 tis. ? Spíše bych řekl ze to tam nedojde. Nevim jaké “hroznejsi” zprávy jeste mohou zaznít (použití taktických jaderných zbraní ? S tím se víceméně počítá protože Zapad na to nemá odpověď) ekonomicky vyhled je každému jasný. Vsechno je uz price-in. Pohyby budou jen v rámci manipulace s trhem. p.s. Me Dneska dorazila zpráva ohledně nálezů dítěte přivázaného k jeho mrtvé matce s minou,Která nebyla vidět při záchraně dite zahynulo

Fantom

Přiznávám svůj osobní zájem nakoupit “za levno” – tedy když bude BTC na 20k či pod 🙂 Nakupovat “za draho” opravdu nebudu a pocitem “že mi ujel vlak” se už trápit vůbec nebudu. Jak jsem zde ale již dříve avizoval, tak je otázkou zda je právě BTC ten správný coin a zda nedat přednost mladší konkurenci. Ono je totiž možné že právě BTC již nebude mezi “vítězi” a přenechá prostor mladším, modernějším coinům. Ve velmi dlouhém časovém horizontu BTC, jak se domnívám neuspěje, neboť není využíván k účelu ke kterému byl vytvořen (směnné aktivum) a hraje roli spekulace a “spoření” – dlouhodobá spekulace :). Další a další halvingy povedou k jeho ústupu ze slávy. Dlouhodobý záměr tvůrce byl nahradit odměny za těžbu odměnami z převodů, kterých mělo být mnoho. To se ale neděje – obchodních transakci je minimum (méně než 1%?) drtivá většina je převod na vlastní účet z nebo na burzu. LN není řešení – je centralizovaný a odměny také nevyřeší. Jednoduše řečeno, když budou všichni držet BTC a neplatit s ním, tak zanikne.

LHTS

Asi se lisime v pristupu, osobne chci hlavne obchodovat, vy zrejme cekate na idealni vstup na trh a vyhledem investice s dlouhym casem VYRAZNEHO zhodnoceni. Otazka odmenovani tezaru / overovatelu je stale ve hre a verim, ze se to podari vyvojarum rozlousknout. Pripada v uvahu zvetseni bloku (nepotrebujete tak velky hashrate) a odmeny pro overovatele (ne primarne tezare) z VELKEHO mnozstvi transakci.

Fantom

Mně to připadá, že je o BTC stále menší zájem. Malé objemy a cena klesá, přitom má být dostupných mincí stále méně. Za normálních podmínek bych očekával rychlejší pokles ceny, ale myslím si že burzy do toho zasahují a ovliňují cenu. Zejména ty prudké nárůsty které následují vždy po prudkých pádech – vždy to znamená likvidaci pákových obchodníků. Pokud bude i nadále malý zájem o obchodování, těžko může cena růst, bez ohledu na nedostatek mincí.

Vojtech

A přesně takhle se pozná gymplák – všude bezchybná interpunkce… a hned první slovo správně – “mně”, dle pravidla 3.+6.pád = mNe:-)

LHTS

Fantom urcite miril vys, nez jenom na gympl 🙂 Ma rad historii, predpokladam humanitni obor nebo”tezsi gympl” – VSE.

Gaspaccho

Na VSE má příliš nezávislého myšlení.

Gaspaccho

To bude těžší kalibr.

Petr

Obdivuju ty, co poslouchají tyhle žvásty. To je podobné vymývaní mozků jako když sedíte v kostele. Nikdo neví, jestli to půjde nahoru nebo dolů. Na žádné supporty a podobné sra*ky se nehraje. Je to jen o důvěře. Čím víc lidí v to věří, tím vetší hodnotu to bude mít.

LHTS

Tak to byste se divil. Prave supporty / rezistecne (obecne TA) se velice umne vyuzivaji k manipulaci trhu.

Roland Spanik

„Víra je podstata věcí, v něž doufáme, důkaz skutečností, jež nevidíme. Díky ní naši předkové došli u Boha uznání. Vírou byl Enoch odsud vzat, aby nespatřil smrt: „zmizel, neboť ho Bůh vzal.“ Ještě než byl vzat, měl pověst Božího oblíbence a bez víry si přece jeho oblibu nikdo nezíská. Kdo přichází k Bohu, musí věřit, že Bůh je a že odměňuje ty, kdo jej hledají.“
‭‭Židům‬ ‭11:1-2, 5-6‬ ‭B21‬‬
https://bible.com/bible/15/heb.11.1-5.B21

Lhts

Děkuji, hodně se mluví o “prevratnem” období ktere nyní prožíváme. Závěr zni: lépe na tom budou ti, kteří na sobě duchovně pracuji, stradat pak ti, pro které je racionalita alfou a omegou jejich bytí.

Jirik

Ono to do urcite miry muze mit velky vliv, pokud stejny graf sleduje a veri mu velke mnozstvi lidi. Je to o psychologii. Na 40k vznika rezistence / support nebo obycejne zadrhel, protoze lidi maj radi kulata cisla a je tam hodne orderu. Ale osobne moc neverim na ruzne crossy klouzavych prumeru, protoze na to ani nekouka ani desetina retailu.

Gaspaccho

Detail ale cenu neurčuje.

Libor

Obdiv si nezaslúžia, súcit áno….

Tomkalhotka

12k k odrazu, to je tak medvedí analíza, že už začínám věřit, že se trend i otočí 😀

ono se stačí podívat na inverzi grafu jak se z ničeho nic dokáže trend otočit na TOPu.

Sice jsem bearish, ale určitě ne pod ath z roku 2017. Tomu neveřím

Vojtech
Hodnocení článku :
     

Tak či tak, tenhle týden by mohl být hodně dynamický. Trhy jsou vyhrocené, jako by čekaly apokalypsu … a přitom se jen blíží fed:-) Hodně jsem zvědav, jak dnes zavřou spx a nasdaq. Každopádně kdo je pouze ve spotu, může zůstat v klidu – půjde to hore, začne odprodávat, půjde to dole, začne přikupovat:-D

Milan

Přesně, cena je nyní silně pod vlivem Nasdaq indexu. Stačí si pustit v obchodních hodinách oba grafy a je vidět ta úsměvná korelace.
Z toho plyne, že další vývoj BTC ceny je třeba hledat zde.
Retail má teď jiné starosti, např. inflace, ten do cryptokotle moc sypat nyní nebude…

Miloš

Já bych odhadl,že Fed trhy podrží a jak akcie tak kryptoměny půjdou pak nahoru.

Lhts

Vidim to stejne. Trhy se baly zvýšení o 75 pripadne 100 basickych bodu. FED zvýší jen o 50 krátkodobý pozitivní impuls.

Poslední editace 1 rok před přes Lhts
petr 3

Ty úrokové sazby jsou jen část kouzla, taky tipuju zvednutí o 50 bodů. Větší efekt ale bude mít stahování likvidity z trhů – kvantitativní utahování. To nebude působit skokově, ale za půl roku to může být sakra znát.

LHTS

Mate pravdu, ale tenhle efekt se “plazi” podobne rychle jako inflace.

Ondrej

Koukejte se na bitcoiny jako na pozemek. Metry čtvereční chceteli. Ony prostě jsou. To je to jediné stabilní co je opravdu vaše. Cena není důležitá.

Fantom

To není vhodné přirovnání. Pozemek můžete zastavět, něco na něm pěstovat nebo ho pronajmout. Může generovat stabilní příjem. Tohle bitcoin nedokáže. Byl navržen jako prostředek směny bez centralizovaného řízení – výborný nápad. Zatím bohužel ale ke svému primárnímu účelu neslouží a to je docela problém. Pokud se ani v budoucnu nezačne používat k běžnému obchodování, tak mu bude hrozit zánik – viz mé dřívější příspěvky.

LHTS

Nemate tak docela pravdu. BTC jde jednoduse smenit napr. za ATOM a prostrednictvim

https://osmosis.zone/

Muzete ziskat pravidelny prijem z kratkodobych pujcek (20-200 % APY)

Fantom

A není to potom příjem z ATOMu? 🙂
Jinak BTC je samozřejmě aktivum a dá se půjčit stejně jako např. fiat peníze – to je celá kategorie DEFI, ale tam je problém – hlavní důvod je spekulace na cenu, jako alternativa bankovních půjček to je nepoužitelné – kdo by si chtěl půjčit např. na podnikání a splácet, tak nemá na kolaterál.

LHTS

Tuhled odpoved jsem cekal 🙂 (ani to slovo docela me nezachranilo). Jasne, ze z Atomu, ale jste porad v trhu. Pockate si na lepsi kurz ATOM/BTC a smenite ve SPRAVNY cas nazpet.

spot_img